Widelands - en to uk translation catalogue (35 entries)

en: Artifacts
uk: Артефакти

en: Search for ancient artifacts. Once all of them are found, the team who owns most of them will win the game.
uk: Шукайте старовинні артефакти. Коли їх всі знайдено, перемагає команда, яка має їх найбільше.

en: Artifacts owned
uk: Власні артефакти

en: No Artifacts
uk: Немає артефактів

en: There are no artifacts on this map. This should not happen. Please file a bug report on %s and specify your Widelands version and the map you tried to load.
uk: На цій карті немає артефактів. Цього не повинно статися. Будь ласка, подайте звіт про помилку на %s і вкажіть свою версію Widelands і карту, яку ви намагалися завантажити.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible. You can also translate this as "New artifact"
en: Artifact Found
uk: Знайдені артефакти

en: Your team found a new artifact.
uk: Ваша команда знайшла новий артефакт.

en: You found a new artifact.
uk: Ви знайшли новий артефакт.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Lost
uk: Втрачені артефакти

en: One of your team’s artifacts was stolen by an enemy.
uk: Ворожа команда викрала один з артефактів вашої команди.

en: One of your artifacts was stolen by an enemy.
uk: Один із ваших артефактів було викрадено ворогом.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Conquered
uk: Захоплені артефакти

en: Your team stole an artifact from an enemy.
uk: Ваша команда викрала артефакт ворожої команди.

en: You stole an artifact from an enemy.
uk: Ви викрали один із артефактів у ворога.

en: Overview:
uk: Звіт:

en: %i artifact | %i artifacts
uk[0]: %i артефакт
uk[1]: %iартефакти
uk[2]: %iартефактів
uk[3]: %i артефактів

note: TRANSLATORS: e.g. Team 1 owns 5 artifacts.
en: %1$s owns %2$s.
uk: %1$s має %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$i is the team's number; %2$s is a list of team members (e.g. "Steve, Robert, David"), %3$s is something like "x artifact(s)"
en: Team %1$i (%2$s) owns %3$s.
uk: Команда %1$i (%2$s) має %3$s.

en: Collectors
uk: Колекціонер

en: Points
uk: Бали

en: Status for %s
uk: Стан для %s

en: Total: %i point | Total: %i points
uk[0]: Загалом: %i бал
uk[1]: Загалом: %i бали
uk[2]: Загалом: %i балів
uk[3]: Загалом: %i балів

en: Status for Team %d
uk: Стан для команди %d

en: Autocrat
uk: Тиран

en: The tribe or team that can defeat all others wins the game! This means the opponents do not have any headquarters, ports or warehouses left.
uk: Перемагає плем'я або команда, які можуть перемогти всіх інших! Це означає, що у супротивників не залишилося жодного штабу, портів чи складів.

en: Endless Game
uk: Безкінечна гра

en: This is an endless game without rules.
uk: Це нескінченна гра без правил.

en: The tribe or team that can find and destroy all other headquarters wins the game! Does not work with starting conditions without headquarters.
uk: Плем’я або команда, які можуть знайти та знищити всі інші штаби, перемагають у грі! Не працює зі стартовими умовами без штабу.

en: Team %i
uk: Команда %i

note: TRANSLATORS: subtext of the territorial statistics hook. Keep it short and consistent with the translation of the Win condition.
en: Territory percentage
uk: Відсоток території

en: You own more than half of the map’s area.
uk: Вам належить більше половини території карти.

en: Keep it for %i more minute to win the game. | Keep it for %i more minutes to win the game.
uk[0]: Тримайте його ще %i хвилину, щоб виграти гру.
uk[1]: Тримайте його ще %i хвилини, щоб виграти гру.
uk[2]: Тримайте його ще %i хвилин, щоб виграти гру.
uk[3]: Тримайте його ще %i хвилину, щоб виграти гру.

en: %s owns more than half of the map’s area.
uk: %s володіє більш ніж половиною площі карти.

en: You lost
uk: Ви програли

en: Status
uk: Статус
