Widelands - en to ar translation catalogue (207 entries)

en: Badger
ar: الغرير

en: Brown bear
ar: دب بنى

en: Bunny
ar: أرنب

en: Chamois
ar: الشامواه

en: Deer
ar: غزال

en: Duck
ar: بط

en: Fox
ar: ثعلب

en: Lynx
ar: الوشق

en: Marten
ar: الدلق

en: Reindeer
ar: الرنة

en: Sheep
ar: غنم

en: Stag
ar: ظبي

en: Wild boar
ar: خنزير بري

en: Wisent
ar: بيسون أوروبي

en: Wolf
ar: الذئب

en: Artifact
ar: أثار

en: Ruin
ar: الخراب

en: Debris
ar: الحطام

en: Mushroom
ar: فطر

en: Pebble
ar: حصى

en: Tombstone
ar: بلاطة ضريح

en: Skeleton
ar: هيكل عظمي

en: Seashell
ar: صدفة

en: Snowman
ar: الرجل الثلجي

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
ar: مسار

en: Bush
ar: شجيرة

en: Cactus
ar: صبار

en: Grass
ar: عشب

en: Rocks 1
ar: صخور 1

en: Rocks 2
ar: صخور 2

en: Rocks 3
ar: صخور 3

en: Rocks 4
ar: صخور 4

en: Rocks 5
ar: صخور 5

en: Rocks 6
ar: صخور 6

en: Standing Stone
ar: الحجر الواقف

en: Alder (Mature)
ar: جار الماء (بالغ)

en: Alder (Old)
ar: جار الماء (كبير)

en: Alder
ar: جار الماء

en: Alder (Pole)
ar: جار الماء (قطب)

en: Alder (Sapling)
ar: جار الماء (شتلة)

en: Aspen (Mature)
ar: أسبن (بالغ)

en: Aspen (Old)
ar: أسبن (قديم)

en: Aspen
ar: أسبن

en: Aspen (Pole)
ar: أسبن (قطب)

en: Aspen (Sapling)
ar: أسبن (شتلة)

en: Beech (Mature)
ar: خشب الزان (بالغ)

en: Beech (Old)
ar: خشب الزان (قديم)

en: Beech
ar: خشب الزان

en: Beech (Pole)
ar: خشب الزان (قطب)

en: Beech (Sapling)
ar: خشب الزان (شتلة)

en: Birch (Mature)
ar: قضبان (بالغ)

en: Birch (Old)
ar: قضبان (قديم)

en: Birch
ar: قضبان

en: Birch (Pole)
ar: قضبان (قطب)

en: Birch (Sapling)
ar: قضبان (شتلة)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Mature)
ar: شجرة سيروس (بالغ)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Old)
ar: شجرة سيروس (قديمة)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree
ar: شجرة سيروس

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Pole)
ar: شجرة سيروس (قطب)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Sapling)
ar: شجرة سيروس (شتلة)

en: Dead Tree
ar: شجره ميته

en: Larch (Mature)
ar: أرزية (بالغة)

en: Larch (Old)
ar: أرزية (قديمة)

en: Larch
ar: أرزية

en: Larch (Pole)
ar: أرزية (قطب)

en: Larch (Sapling)
ar: أرزية (شتلة)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Mature)
ar: شجرة ليانا (بالغة)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Old)
ar: شجرة ليانا (قديمة)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree
ar: شجرة ليانا

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Pole)
ar: شجرة ليانا (قطب)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Sapling)
ar: شجرة ليانا (شتلة)

en: Maple (Mature)
ar: قيقب (بالغ)

en: Maple (Old)
ar: قيقب (قديم)

en: Maple
ar: قيقب

en: Maple (Pole)
ar: قيقب (قطب)

en: Maple (Sapling)
ar: قيقب (شتلة)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Mature)
ar: شجرة الفطر الاسود (بالغة)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Old)
ar: شجرة الفطر الاسود (قديمة)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree
ar: شجرة الفطر الاسود

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Pole)
ar: شجرة الفطر الاسود (قطب)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Sapling)
ar: شجرة الفطر الاسود (شتلة)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Mature)
ar: شجرة الفطر الاخضر (بالغة)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Old)
ar: شجرة الفطر الاخضر (قديمة)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree
ar: شجرة الفطر الاخضر

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Pole)
ar: شجرة الفطر الاخضر (قطب)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Sapling)
ar: شجرة الفطر الاخضر (شتلة)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Mature)
ar: شجرة الفطر الاحمر (بالغ)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Old)
ar: شجرة الفطر الاحمر (قديمة)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree
ar: شجرة الفطر الاحمر

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Pole)
ar: شجرة الفطر الاحمر (قطب)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Sapling)
ar: شجرة الفطر الاحمر (شتلة)

en: Oak (Mature)
ar: سنديان (بالغ)

en: Oak (Old)
ar: سنديان (قديم)

en: Oak
ar: سنديان

en: Oak (Pole)
ar: سنديان (قطب)

en: Oak (Sapling)
ar: سنديان (شتلة)

en: Borassus Palm (Mature)
ar: نخيل البوراس (بالغ)

en: Borassus Palm (Old)
ar: نخيل البوراس (قديم)

en: Borassus Palm
ar: نخيل البوراس

en: Borassus Palm (Pole)
ar: نخيل البوراس (قطب)

en: Borassus Palm (Sapling)
ar: نخيل البوراس (شتلة)

en: Coconut Palm (Mature)
ar: نخيل جوز الهند (بالغ)

en: Coconut Palm (Old)
ar: نخيل جوز الهند (قديم)

en: Coconut Palm
ar: نخيل جوز الهند

en: Coconut Palm (Pole)
ar: نخيل جوز الهند (قطب)

en: Coconut Palm (Sapling)
ar: نخيل جوز الهند (شتلة)

en: Date Palm (Mature)
ar: نخلة التمر (بالغ)

en: Date Palm (Old)
ar: نخلة التمر (قديم)

en: Date Palm
ar: نخلة التمر

en: Date Palm (Pole)
ar: نخلة التمر (قطب)

en: Date Palm (Sapling)
ar: نخلة التمر (شتلة)

en: Oil Palm (Mature)
ar: نخيل الزيت (بالغ)

en: Oil Palm (Old)
ar: نخيل الزيت (قديم)

en: Oil Palm
ar: نخيل الزيت

en: Oil Palm (Pole)
ar: نخيل الزيت (قطب)

en: Oil Palm (Sapling)
ar: نخيل الزيت (شتلة)

en: Roystonea regia Palm (Mature)
ar: نخيل رويستونيا ريجيا (بالغ)

en: Roystonea regia Palm (Old)
ar: نخيل رويستونيا ريجيا (قديم)

en: Roystonea regia Palm
ar: نخيل رويستونيا ريجيا

en: Roystonea regia Palm (Pole)
ar: نخيل رويستونيا ريجيا (قطب)

en: Roystonea regia Palm (Sapling)
ar: نخيل رويستونيا ريجيا (شتلة)

en: Rowan (Mature)
ar: شجرة السمن (بالغ)

en: Rowan (Old)
ar: شجرة السمن (قديم)

en: Rowan
ar: شجرة السمن

en: Rowan (Pole)
ar: شجرة السمن (قطب)

en: Rowan (Sapling)
ar: شجرة السمن (شتلة)

en: Spruce (Mature)
ar: تنوب (بالغ)

en: Spruce (Old)
ar: تنوب (قديم)

en: Spruce
ar: تنوب

en: Spruce (Pole)
ar: تنوب (قطب)

en: Spruce (Sapling)
ar: تنوب (شتلة)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Mature)
ar: الشجرة المتعرجة (بالغ)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Old)
ar: الشجرة المتعرجة (قديمة)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree
ar: الشجرة المتعرجة

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Pole)
ar: الشجرة المتعرجة (قطب)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Sapling)
ar: الشجرة المتعرجة (شتلة)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Mature)
ar: شجرة المظلة الخضراء (بالغة)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Old)
ar: شجرة المظلة الخضراء (قديمة)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree
ar: شجرة المظلة الخضراء

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Pole)
ar: شجرة المظلة الخضراء (قطب)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Sapling)
ar: شجرة المظلة الخضراء (شتلة)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Mature)
ar: شجرة المظلة الحمراء (بالغة)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Old)
ar: شجرة المظلة الحمراء (قديمة)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree
ar: شجرة المظلة الحمراء

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Pole)
ar: شجرة المظلة الحمراء (قطب)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Sapling)
ar: شجرة المظلة الحمراء (شتلة)

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Herbivores
ar: آكلة الأعشاب

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Carnivores
ar: الحيوانات آكلة اللحوم

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Aquatic
ar: مائي

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Miscellaneous
ar: متنوعات

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
ar: أثار

en: These immovables are used by the win condition “Artifacts”.
ar: هذه غير قابلة للنقل وتستخدم بواسطة مود شروط الفوز "آثار"

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
ar: نباتات

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
ar: الأحجار الواقفة

en: Rocks
ar: صخور

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
ar: شجر ميت

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Coniferous Trees
ar: شجر الصنوبريات

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Deciduous Trees
ar: الشجر المتساقط

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
ar: أشجار النخيل

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Wasteland Trees
ar: أشجار أرض الخراب

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
ar: الصيف

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Wasteland
ar: أرض خراب

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Winter
ar: الشتاء

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
ar: صحراء

en: Coal
ar: فحم

en: Fish
ar: سمك

en: Gold
ar: ذهب

en: Iron
ar: حديد

en: Stones
ar: أحجار

en: Water
ar: ماء

en: Beach
ar: شاطئ

en: Desert 1
ar: صحراء 1

en: Desert 2
ar: صحراء 2

en: Desert 3
ar: صحراء 3

en: Desert 4
ar: صحراء 4

en: Dry Soil
ar: تربة رطبة

en: Forested Mountain 1
ar: غابات جبلية 1

en: Forested Mountain 2
ar: غابات جبلية 2

en: High Mountain Meadow
ar: مرج الجبال العالية

en: Meadow
ar: مرج

en: Mountain 1
ar: جبل 1

en: Mountain 2
ar: جبل 2

en: Mountain 3
ar: جبل 3

en: Mountain 4
ar: جبل 4

en: Mountain Meadow
ar: مرج جبلي

en: Steppe
ar: سهب

en: Lava
ar: اللافا

en: Meadow 1
ar: مرج 1

en: Meadow 2
ar: مرج 2

en: Meadow 3
ar: مرج 3

en: Meadow 4
ar: مرج 4

en: Snow
ar: ثلج

en: Barren Steppe
ar: سهب قاحل

en: Swamp
ar: مستنقع

en: Ashes 1
ar: رماد 1

en: Ashes 2
ar: رماد 2

en: Hard Ground 1
ar: أرض صلبة 1

en: Hard Ground 2
ar: أرض صلبة 2

en: Hard Ground 3
ar: أرض صلبة 3

en: Hard Ground 4
ar: أرض صلبة 4

en: Igneous Rocks
ar: صخور نارية

en: Lava Rocks 1
ar: صخور بركانية 1

en: Lava Rocks 2
ar: صخور بركانية 2

en: Ice
ar: ثلج

en: Ice Floes 1
ar: الثلج الطافي 1

en: Ice Floes 2
ar: الثلج الطافي 2

en: Tundra Taiga
ar: تايغا تندرا
