Widelands - en to nn translation catalogue (206 entries)

en: Badger
nn: Grevling

en: Brown bear
nn: Brunbjørn

en: Bunny
nn: Kanin

en: Chamois
nn: Gemse

en: Deer
nn: Hjort

en: Duck
nn: And

en: Fox
nn: Rev

en: Lynx
nn: Gaupe

en: Marten
nn: Mår

en: Moose
nn: Elg

en: Reindeer
nn: Reinsdyr

en: Sheep
nn: Sau

en: Stag
nn: Kronhjort

en: Wild boar
nn: Villsvin

en: Wisent
nn: Visent

en: Wolf
nn: Ulv

en: Artifact
nn: Artefakt

en: Debris
nn: Restar

en: Mushroom
nn: Sopp

en: Pebble
nn: Rullestein

en: Tombstone
nn: Gravstein

en: Skeleton
nn: Skjelett

en: Seashell
nn: Strandskjell

en: Snowman
nn: Snømann

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
nn: Spor

en: Bush
nn: Busk

en: Cactus
nn: Kaktus

en: Grass
nn: Gras

en: Rocks 1
nn: Stein 1

en: Rocks 2
nn: Stein 2

en: Rocks 3
nn: Stein 3

en: Rocks 4
nn: Stein 4

en: Rocks 5
nn: Stein 5

en: Rocks 6
nn: Stein 6

en: Standing Stone
nn: Bauta

en: Alder (Mature)
nn: Or (fullvaksen)

en: Alder (Old)
nn: Or (gammal)

en: Alder
nn: Or

en: Alder (Pole)
nn: Or (ung)

en: Alder (Sapling)
nn: Or (spire)

en: Aspen (Mature)
nn: Osp (fullvaksen)

en: Aspen (Old)
nn: Osp (gammal)

en: Aspen
nn: Osp

en: Aspen (Pole)
nn: Osp (ung)

en: Aspen (Sapling)
nn: Osp (spire)

en: Beech (Mature)
nn: Bøk (fullvaksen)

en: Beech (Old)
nn: Bøk (gammal)

en: Beech
nn: Bøk

en: Beech (Pole)
nn: Bøk (ung)

en: Beech (Sapling)
nn: Bøk (spire)

en: Birch (Mature)
nn: Bjørk (fullvaksen)

en: Birch (Old)
nn: Bjørk (gammal)

en: Birch
nn: Bjørk

en: Birch (Pole)
nn: Bjørk (ung)

en: Birch (Sapling)
nn: Bjørk (spire)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Mature)
nn: Cirrustre (fullvakse)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Old)
nn: Cirrustre (gammalt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree
nn: Cirrustre

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Pole)
nn: Cirrustre (ungt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Sapling)
nn: Cirrustre (spire)

en: Dead Tree
nn: Daudt tre

en: Felled Tree
nn: Felt tre

en: Larch (Mature)
nn: Lerk (fullvaksen)

en: Larch (Old)
nn: Lerk (gammal)

en: Larch
nn: Lerk

en: Larch (Pole)
nn: Lerk (ung)

en: Larch (Sapling)
nn: Lerk (spire)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Mature)
nn: Lianetre (fullvakse)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Old)
nn: Lianetre (gammalt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree
nn: Lianetre

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Pole)
nn: Lianetre (ungt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Sapling)
nn: Lianetre (spire)

en: Maple (Mature)
nn: Lønn (fullvaksen)

en: Maple (Old)
nn: Lønn (gammal)

en: Maple
nn: Lønn

en: Maple (Pole)
nn: Lønn (ung)

en: Maple (Sapling)
nn: Lønn (spire)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Mature)
nn: Mørkt sopptre (fullvakse)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Old)
nn: Mørkt sopptre (gammalt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree
nn: Mørkt sopptre

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Pole)
nn: Mørkt sopptre (ungt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Sapling)
nn: Mørkt sopptre (spire)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Mature)
nn: Grønt sopptre (fullvakse)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Old)
nn: Grønt sopptre (gammalt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree
nn: Grønt sopptre

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Pole)
nn: Grønt sopptre (ungt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Sapling)
nn: Grønt sopptre (spire)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Mature)
nn: Raudt sopptre (fullvakse)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Old)
nn: Raudt sopptre (gammalt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree
nn: Raudt sopptre

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Pole)
nn: Raudt sopptre (ungt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Sapling)
nn: Raudt sopptre (spire)

en: Oak (Mature)
nn: Eik (fullvaksen)

en: Oak (Old)
nn: Eik (gammal)

en: Oak
nn: Eik

en: Oak (Pole)
nn: Eik (ung)

en: Oak (Sapling)
nn: Eik (spire)

en: Borassus Palm (Mature)
nn: Borassuspalme (fullvaksen)

en: Borassus Palm (Old)
nn: Borassuspalme (gammal)

en: Borassus Palm
nn: Borassuspalme

en: Borassus Palm (Pole)
nn: Borassuspalme (ung)

en: Borassus Palm (Sapling)
nn: Borassuspalme (spire)

en: Coconut Palm (Mature)
nn: Kokospalme (fullvaksen)

en: Coconut Palm (Old)
nn: Kokospalme (gammal)

en: Coconut Palm
nn: Kokospalme

en: Coconut Palm (Pole)
nn: Kokospalme (ung)

en: Coconut Palm (Sapling)
nn: Kokospalme (spire)

en: Date Palm (Mature)
nn: Daddelpalme (fullvaksen)

en: Date Palm (Old)
nn: Daddelpalme (gammal)

en: Date Palm
nn: Daddelpalme

en: Date Palm (Pole)
nn: Daddelpalme (ung)

en: Date Palm (Sapling)
nn: Daddelpalme (spire)

en: Oil Palm (Mature)
nn: Oljepalme (fullvaksen)

en: Oil Palm (Old)
nn: Oljepalme (gammal)

en: Oil Palm
nn: Oljepalme

en: Oil Palm (Pole)
nn: Oljepalme (ung)

en: Oil Palm (Sapling)
nn: Oljepalme (spire)

en: Roystonea regia Palm (Mature)
nn: Kongepalme (fullvaksen)

en: Roystonea regia Palm (Old)
nn: Kongepalme (gammal)

en: Roystonea regia Palm
nn: Kongepalme

en: Roystonea regia Palm (Pole)
nn: Kongepalme (ung)

en: Roystonea regia Palm (Sapling)
nn: Kongepalme (spire)

en: Rowan (Mature)
nn: Rogn (fullvaksen)

en: Rowan (Old)
nn: Rogn (gammal)

en: Rowan
nn: Rogn

en: Rowan (Pole)
nn: Rogn (ung)

en: Rowan (Sapling)
nn: Rogn (spire)

en: Spruce (Mature)
nn: Gran (fullvaksen)

en: Spruce (Old)
nn: Gran (gammal)

en: Spruce
nn: Gran

en: Spruce (Pole)
nn: Gran (ung)

en: Spruce (Sapling)
nn: Gran (spire)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Mature)
nn: Flettetre (fullvakse)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Old)
nn: Flettetre (gammalt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree
nn: Flettetre

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Pole)
nn: Flettetre (ungt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Sapling)
nn: Flettetre (spire)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Mature)
nn: Grønt paraplytre (fullvakse)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Old)
nn: Grønt paraplytre (gammalt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree
nn: Grønt paraplytre

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Pole)
nn: Grønt paraplytre (ungt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Sapling)
nn: Grønt paraplytre (spire)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Mature)
nn: Raudt paraplytre (fullvakse)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Old)
nn: Raudt paraplytre (gammalt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree
nn: Raudt paraplytre

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Pole)
nn: Raudt paraplytre (ungt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Sapling)
nn: Raudt paraplytre (spire)

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Herbivores
nn: Planteetarar

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Carnivores
nn: Kjøtetarar

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Aquatic
nn: Vassdyr

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Miscellaneous
nn: Diverse

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
nn: Artefaktar

en: These immovables are used by the win condition “Artifacts”.
nn: Desse faste objekta vert nytta i sigerskravet «Artefakt».

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
nn: Planter

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
nn: Bautaer

en: Rocks
nn: Stein

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
nn: Daude tre

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Coniferous Trees
nn: Bartre

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Deciduous Trees
nn: Lauvtre

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
nn: Palmetre

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Wasteland Trees
nn: Ødemarkstre

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
nn: Sumar

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Wasteland
nn: Ødemark

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Winter
nn: Vinter

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
nn: Ørken

en: Coal
nn: Kol

en: Fish
nn: Fisk

en: Gold
nn: Gull

en: Iron
nn: Jern

en: Stones
nn: Steinar

en: Water
nn: Vatn

en: Beach
nn: Strand

en: Desert 1
nn: Ørken 1

en: Desert 2
nn: Ørken 2

en: Desert 3
nn: Ørken 3

en: Desert 4
nn: Ørken 4

en: Dry Soil
nn: Tørt jordsmonn

en: Forested Mountain 1
nn: Skogkledd fjell 1

en: Forested Mountain 2
nn: Skogkledd fjell 2

en: High Mountain Meadow
nn: Høgfjellseng

en: Meadow
nn: Eng

en: Mountain 1
nn: Fjell 1

en: Mountain 2
nn: Fjell 2

en: Mountain 3
nn: Fjell 3

en: Mountain 4
nn: Fjell 4

en: Mountain Meadow
nn: Fjelleng

en: Meadow 1
nn: Eng 1

en: Meadow 2
nn: Eng 2

en: Meadow 3
nn: Eng 3

en: Meadow 4
nn: Eng 4

en: Snow
nn: Snø

en: Barren Steppe
nn: Skrinn steppe

en: Swamp
nn: Sump

en: Ashes 1
nn: Oske 1

en: Ashes 2
nn: Oske 2

en: Hard Ground 1
nn: Hard grunn 1

en: Hard Ground 2
nn: Hard grunn 2

en: Hard Ground 3
nn: Hard grunn 3

en: Hard Ground 4
nn: Hard grunn 4

en: Igneous Rocks
nn: Vulkansk stein

en: Lava Rocks 1
nn: Lavastein 1

en: Lava Rocks 2
nn: Lavastein 2

en: Ice
nn: Is

en: Ice Floes 1
nn: Isflak 1

en: Ice Floes 2
nn: Isflak 2

en: Tundra Taiga
nn: Tundra-taiga
