Widelands - en to fi translation catalogue (212 entries)

en: Badger
fi: Mäyrä

en: Brown bear
fi: Karhu

en: Bunny
fi: Jänis

en: Chamois
fi: Vuorikauris

en: Deer
fi: Peura

en: Duck
fi: Ankka

en: Fox
fi: Kettu

en: Lynx
fi: Ilves

en: Marten
fi: Näätä

en: Moose
fi: Hirvi

en: Reindeer
fi: Poro

en: Sheep
fi: Lammas

en: Stag
fi: Uroshirvi

en: Wild boar
fi: Villisika

en: Wisent
fi: Visentti

en: Wolf
fi: Susi

en: Artifact
fi: Maamerkki

en: Ruin
fi: Raunio

en: Debris
fi: Roskaa

en: Mushroom
fi: Sieni

en: Pebble
fi: Sora

en: Tombstone
fi: Hautakivi

en: Skeleton
fi: Luuranko

en: Seashell
fi: Simpukankuori

en: Snowman
fi: Lumiukko

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
fi: Jälki

en: Bush
fi: Pensas

en: Cactus
fi: Kaktus

en: Grass
fi: Ruohoa

en: Rocks 1
fi: Kivikko 1

en: Rocks 2
fi: Kivikko 2

en: Rocks 3
fi: Kivikko 3

en: Rocks 4
fi: Kivikko 4

en: Rocks 5
fi: Kivikko 5

en: Rocks 6
fi: Kivikko 6

en: Standing Stone
fi: Pystykivi

en: Alder (Mature)
fi: Leppä (Täysikasvuinen)

en: Alder (Old)
fi: Leppä (Vanha)

en: Alder
fi: Leppä

en: Alder (Pole)
fi: Leppä (Nuori)

en: Alder (Sapling)
fi: Leppä (Taimi)

en: Aspen (Mature)
fi: Haapa (Täysikasvuinen)

en: Aspen (Old)
fi: Haapa (Vanha)

en: Aspen
fi: Haapa

en: Aspen (Pole)
fi: Haapa (Nuori)

en: Aspen (Sapling)
fi: Haapa (Taimi)

en: Beech (Mature)
fi: Pyökki (Täysikasvuinen)

en: Beech (Old)
fi: Pyökki (Vanha)

en: Beech
fi: Pyökki

en: Beech (Pole)
fi: Pyökki (Nuori)

en: Beech (Sapling)
fi: Pyökki (Taimi)

en: Birch (Mature)
fi: Koivu (Täysikasvuinen)

en: Birch (Old)
fi: Koivu (Vanha)

en: Birch
fi: Koivu

en: Birch (Pole)
fi: Koivu (Nuori)

en: Birch (Sapling)
fi: Koivu (Taimi)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Mature)
fi: Kuitupuu (Täysikasvuinen)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Old)
fi: Kuitupuu (Vanha)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree
fi: Kuitupuu

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Pole)
fi: Kuitupuu (Nuori)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Sapling)
fi: Kuitupuu (Taimi)

en: Dead Tree
fi: Kuollut puu

en: Felled Tree
fi: Kaadettu puu

en: Larch (Mature)
fi: Lehtikuusi (Täysikasvuinen)

en: Larch (Old)
fi: Lehtikuusi (Vanha)

en: Larch
fi: Lehtikuusi

en: Larch (Pole)
fi: Lehtikuusi (Nuori)

en: Larch (Sapling)
fi: Lehtikuusi (Taimi)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Mature)
fi: Liaanipuu (Täysikasvuinen)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Old)
fi: Liaanipuu (Vanha)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree
fi: Liaanipuu

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Pole)
fi: Liaanipuu (Nuori)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Sapling)
fi: Liaanipuu (Taimi)

en: Maple (Mature)
fi: Vaahtera (Täysikasvuinen)

en: Maple (Old)
fi: Vaahtera (Vanha)

en: Maple
fi: Vaahtera

en: Maple (Pole)
fi: Vaahtera (Nuori)

en: Maple (Sapling)
fi: Vaahtera (Taimi)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Mature)
fi: Tumma Sienimäinen Puu (Täysikasvuinen)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Old)
fi: Tumma Sienimäinen Puu (Vanha)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree
fi: Tumma Sienimäinen Puu

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Pole)
fi: Tumma Sienimäinen Puu (Nuori)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Sapling)
fi: Tumma Sienimäinen Puu (Taimi)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Mature)
fi: Vihreä Sienimäinen Puu (Täysikasvuinen)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Old)
fi: Vihreä Sienimäinen Puu (Vanha)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree
fi: Vihreä Sienimäinen Puu

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Pole)
fi: Vihreä Sienimäinen Puu (Nuori)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Sapling)
fi: Vihreä Sienimäinen Puu (Taimi)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Mature)
fi: Punainen Sienimäinen Puu (Täysikasvuinen)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Old)
fi: Punainen Sienimäinen Puu (Vanha)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree
fi: Punainen Sienimäinen Puu

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Pole)
fi: Punainen Sienimäinen Puu (Nuori)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Sapling)
fi: Punainen Sienimäinen Puu (Taimi)

en: Oak (Mature)
fi: Tammi (Täysikasvuinen)

en: Oak (Old)
fi: Tammi (Vanha)

en: Oak
fi: Tammi

en: Oak (Pole)
fi: Tammi (Nuori)

en: Oak (Sapling)
fi: Tammi (Taimi)

en: Borassus Palm (Mature)
fi: Palmyrapalmu (Täysikasvuinen)

en: Borassus Palm (Old)
fi: Palmyrapalmu (Vanha)

en: Borassus Palm
fi: Palmyrapalmu

en: Borassus Palm (Pole)
fi: Palmyrapalmu (Nuori)

en: Borassus Palm (Sapling)
fi: Palmyrapalmu (Taimi)

en: Coconut Palm (Mature)
fi: Kookospalmu (Täysikasvuinen)

en: Coconut Palm (Old)
fi: Kookospalmu (Vanha)

en: Coconut Palm
fi: Kookospalmu

en: Coconut Palm (Pole)
fi: Kookospalmu (Nuori)

en: Coconut Palm (Sapling)
fi: Kookospalmu (Taimi)

en: Date Palm (Mature)
fi: Taatelipalmu (Täysikasvuinen)

en: Date Palm (Old)
fi: Taatelipalmu (Vanha)

en: Date Palm
fi: Taatelipalmu

en: Date Palm (Pole)
fi: Taatelipalmu (Nuori)

en: Date Palm (Sapling)
fi: Taatelipalmu (Taimi)

en: Oil Palm (Mature)
fi: Öljypalmu (Täysikasvuinen)

en: Oil Palm (Old)
fi: Öljypalmu (Vanha)

en: Oil Palm
fi: Öljypalmu

en: Oil Palm (Pole)
fi: Öljypalmu (Nuori)

en: Oil Palm (Sapling)
fi: Öljypalmu (Taimi)

en: Roystonea regia Palm (Mature)
fi: Kuningaspalmu (Täysikasvuinen)

en: Roystonea regia Palm (Old)
fi: Kuningaspalmu (Vanha)

en: Roystonea regia Palm
fi: Kuningaspalmu

en: Roystonea regia Palm (Pole)
fi: Kuningaspalmu (Nuori)

en: Roystonea regia Palm (Sapling)
fi: Kuningaspalmu (Taimi)

en: Rowan (Mature)
fi: Pihlaja (Täysikasvuinen)

en: Rowan (Old)
fi: Pihlaja (Vanha)

en: Rowan
fi: Pihlaja

en: Rowan (Pole)
fi: Pihlaja (Nuori)

en: Rowan (Sapling)
fi: Pihlaja (Taimi)

en: Spruce (Mature)
fi: Kuusi (Täysikasvuinen)

en: Spruce (Old)
fi: Kuusi (Vanha)

en: Spruce
fi: Kuusi

en: Spruce (Pole)
fi: Kuusi (Nuori)

en: Spruce (Sapling)
fi: Kuusi (Taimi)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Mature)
fi: Kiertepuu (Täysikasvuinen)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Old)
fi: Kiertepuu (Vanha)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree
fi: Kiertepuu

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Pole)
fi: Kiertepuu (Nuori)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Sapling)
fi: Kiertepuu (Taimi)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Mature)
fi: Vihreä Sateenvarjomainen Puu (Täysikasvuinen)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Old)
fi: Vihreä Sateenvarjomainen Puu (Vanha)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree
fi: Vihreä Sateenvarjomainen Puu

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Pole)
fi: Vihreä Sateenvarjomainen Puu (Nuori)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Sapling)
fi: Vihreä Sateenvarjomainen Puu (Taimi)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Mature)
fi: Punainen Sateenvarjomainen Puu (Täysikasvuinen)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Old)
fi: Punainen Sateenvarjomainen Puu (Vanha)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree
fi: Punainen Sateenvarjomainen Puu

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Pole)
fi: Punainen Sateenvarjomainen Puu (Nuori)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Sapling)
fi: Punainen Sateenvarjomainen Puu (Taimi)

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Herbivores
fi: Kasvissyöjät

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Carnivores
fi: Lihansyöjät

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Aquatic
fi: Vesieläimet

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Miscellaneous
fi: Muuta

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
fi: Maamerkit

en: These immovables are used by the win condition “Artifacts”.
fi: Näitä järkäleitä käytetään voittotilanteissa "Maamerkkeinä".

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
fi: Istutukset

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
fi: Pystykiviä

en: Rocks
fi: Kivikot

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
fi: Kuolleet Puut

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Coniferous Trees
fi: Havupuut

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Deciduous Trees
fi: Lehtipuut

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
fi: Palmupuut

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Wasteland Trees
fi: Joutomaa

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
fi: Kesä

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Wasteland
fi: Erämaa

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Winter
fi: Talvi

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
fi: Aavikko

en: Coal
fi: Hiili

en: Fish
fi: Kala

en: Gold
fi: Kulta

en: Iron
fi: Rauta

en: Stones
fi: Kiviä

en: Water
fi: Vesi

en: Beach
fi: Ranta

en: Desert 1
fi: Aavikko 1

en: Desert 2
fi: Aavikko 2

en: Desert 3
fi: Aavikko 3

en: Desert 4
fi: Aavikko 4

en: Dry Soil
fi: Kuiva maaperä

en: Forested Mountain 1
fi: Metsittynyt vuori 1

en: Forested Mountain 2
fi: Metsittynyt vuori 2

en: High Mountain Meadow
fi: Korkean Vuoren Heinämaa

en: Meadow
fi: Heinämaa

en: Mountain 1
fi: Vuori 1

en: Mountain 2
fi: Vuori 2

en: Mountain 3
fi: Vuori 3

en: Mountain 4
fi: Vuori 4

en: Mountain Meadow
fi: Vuoristoniitty

en: Steppe
fi: Aro

en: Lava
fi: Laava

en: Meadow 1
fi: Heinämaa 1

en: Meadow 2
fi: Heinämaa 2

en: Meadow 3
fi: Heinämaa 3

en: Meadow 4
fi: Heinämaa 4

en: Snow
fi: Lumi

en: Barren Steppe
fi: Karu Aro

en: Swamp
fi: Suo

en: Ashes 1
fi: Tuhkaa 1

en: Ashes 2
fi: Tuhkaa 2

en: Hard Ground 1
fi: Kovaa maata 1

en: Hard Ground 2
fi: Kovaa maata 2

en: Hard Ground 3
fi: Kovaa maata 3

en: Hard Ground 4
fi: Kovaa maata 4

en: Igneous Rocks
fi: Magmakiviä

en: Lava Rocks 1
fi: Laavakiviä 1

en: Lava Rocks 2
fi: Laavakiviä 2

en: Ice
fi: Jää

en: Ice Floes 1
fi: Jäälauttoja 1

en: Ice Floes 2
fi: Jäälauttoja 2

en: Taiga 1
fi: Pohjoismaaperä 1

en: Taiga 2
fi: Pohjoismaaperä 2

en: Taiga 3
fi: Pohjoismaaperä 3

en: Tundra Taiga
fi: Metsätundra
