Widelands - en to sv translation catalogue (207 entries)

en: Badger
sv: Grävling

en: Brown bear
sv: Brunbjörn

en: Bunny
sv: Kanin

en: Chamois
sv: Gems

en: Deer
sv: Hjort

en: Duck
sv: And

en: Fox
sv: Räv

en: Lynx
sv: Lodjur

en: Marten
sv: Mård

en: Moose
sv: Älg

en: Reindeer
sv: Ren

en: Sheep
sv: Får

en: Stag
sv: Hjort

en: Wild boar
sv: Vildsvin

en: Wisent
sv: Visent

en: Wolf
sv: Varg

en: Artifact
sv: Artefakt

en: Debris
sv: Skräp

en: Mushroom
sv: Svamp

en: Pebble
sv: Småsten

en: Tombstone
sv: Gravsten

en: Skeleton
sv: Skelett

en: Seashell
sv: Snäcka

en: Snowman
sv: Snögubbe

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
sv: Spår

en: Bush
sv: Buske

en: Cactus
sv: Kaktus

en: Grass
sv: Gräs

en: Rocks 1
sv: Klippor 1

en: Rocks 2
sv: Klippor 2

en: Rocks 3
sv: Klippor 3

en: Rocks 4
sv: Klippor 4

en: Rocks 5
sv: Klippor 5

en: Rocks 6
sv: Klippor 6

en: Standing Stone
sv: Stenstod

en: Alder (Mature)
sv: Al (vuxen)

en: Alder (Old)
sv: Al (gammal)

en: Alder
sv: Al

en: Alder (Pole)
sv: Al (ung)

en: Alder (Sapling)
sv: Al (planta)

en: Aspen (Mature)
sv: Asp (vuxen)

en: Aspen (Old)
sv: Asp (gammal)

en: Aspen
sv: Asp

en: Aspen (Pole)
sv: Asp (ung)

en: Aspen (Sapling)
sv: Asp (planta)

en: Beech (Mature)
sv: Bok (vuxen)

en: Beech (Old)
sv: Bok (gammal)

en: Beech
sv: Bok

en: Beech (Pole)
sv: Bok (ung)

en: Beech (Sapling)
sv: Bok (planta)

en: Birch (Mature)
sv: Björk (vuxen)

en: Birch (Old)
sv: Björk (gammal)

en: Birch
sv: Björk

en: Birch (Pole)
sv: Björk (ung)

en: Birch (Sapling)
sv: Björk (planta)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Mature)
sv: Pelarkaktus (vuxen)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Old)
sv: Pelarkaktus (gammal)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree
sv: Pelarkaktus

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Pole)
sv: Pelarkaktus (ung)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Sapling)
sv: Pelarkaktus (planta)

en: Dead Tree
sv: Dött träd

en: Felled Tree
sv: Fällt träd

en: Larch (Mature)
sv: Lärkträd (vuxet)

en: Larch (Old)
sv: Lärkträd (gammalt)

en: Larch
sv: Lärkträd

en: Larch (Pole)
sv: Lärkträd (ungt)

en: Larch (Sapling)
sv: Lärkträd (planta)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Mature)
sv: Lianträd (vuxet)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Old)
sv: Lianträd (gammalt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree
sv: Lianträd

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Pole)
sv: Lianträd (ungt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Sapling)
sv: Lianträd (planta)

en: Maple (Mature)
sv: Lönn (vuxen)

en: Maple (Old)
sv: Lönn (gammal)

en: Maple
sv: Lönn

en: Maple (Pole)
sv: Lönn (ung)

en: Maple (Sapling)
sv: Lönn (planta)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Mature)
sv: Mörkt svampträd (vuxet)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Old)
sv: Mörkt svampträd (gammalt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree
sv: Mörkt svampträd

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Pole)
sv: Mörkt svampträd (ungt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Sapling)
sv: Mörkt svampträd (planta)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Mature)
sv: Grönt svampträd (vuxet)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Old)
sv: Grönt svampträd (gammalt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree
sv: Grönt svampträd

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Pole)
sv: Grönt svampträd (ungt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Sapling)
sv: Grönt svampträd (planta)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Mature)
sv: Rött svampträd (vuxet)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Old)
sv: Rött svampträd (gamalt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree
sv: Rött svampträd

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Pole)
sv: Rött svampträd (ungt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Sapling)
sv: Rött svampträd (planta)

en: Oak (Mature)
sv: Ek (vuxen)

en: Oak (Old)
sv: Ek (gammal)

en: Oak
sv: Ek

en: Oak (Pole)
sv: Ek (ung)

en: Oak (Sapling)
sv: Ek (planta)

en: Borassus Palm (Mature)
sv: Palmyrapalm (vuxen)

en: Borassus Palm (Old)
sv: Palmyrapalm (gammal)

en: Borassus Palm
sv: Palmyrapalm

en: Borassus Palm (Pole)
sv: Palmyrapalm (ung)

en: Borassus Palm (Sapling)
sv: Palmyrapalm (planta)

en: Coconut Palm (Mature)
sv: Kokospalm (vuxen)

en: Coconut Palm (Old)
sv: Kokospalm (gammal)

en: Coconut Palm
sv: Kokospalm

en: Coconut Palm (Pole)
sv: Kokospalm (ung)

en: Coconut Palm (Sapling)
sv: Kokospalm (planta)

en: Date Palm (Mature)
sv: Dadelpalm (vuxen)

en: Date Palm (Old)
sv: Dadelpalm (gammal)

en: Date Palm
sv: Dadelpalm

en: Date Palm (Pole)
sv: Dadelpalm (ung)

en: Date Palm (Sapling)
sv: Dadelpalm (planta)

en: Oil Palm (Mature)
sv: Oljepalm (vuxen)

en: Oil Palm (Old)
sv: Oljepalm (gammal)

en: Oil Palm
sv: Oljepalm

en: Oil Palm (Pole)
sv: Oljepalm (ung)

en: Oil Palm (Sapling)
sv: Oljepalm (planta)

en: Roystonea regia Palm (Mature)
sv: Roystonea regia palm (vuxen)

en: Roystonea regia Palm (Old)
sv: Roystonea regia palm (gammal)

en: Roystonea regia Palm
sv: Roystonea regia palm

en: Roystonea regia Palm (Pole)
sv: Roystonea regia palm (ung)

en: Roystonea regia Palm (Sapling)
sv: Roystonea regia palm (planta)

en: Rowan (Mature)
sv: Rönn (vuxen)

en: Rowan (Old)
sv: Rönn (gammal)

en: Rowan
sv: Rönn

en: Rowan (Pole)
sv: Rönn (ung)

en: Rowan (Sapling)
sv: Rönn (planta)

en: Spruce (Mature)
sv: Gran (vuxen)

en: Spruce (Old)
sv: Gran (gammal)

en: Spruce
sv: Gran

en: Spruce (Pole)
sv: Gran (ung)

en: Spruce (Sapling)
sv: Gran (planta)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Mature)
sv: Garnträd (vuxet)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Old)
sv: Garnträd (gammalt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree
sv: Garnträd

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Pole)
sv: Garnträd (ungt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Sapling)
sv: Garnträd (planta)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Mature)
sv: Grönt paraplyträd (vuxet)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Old)
sv: Grönt paraplyträd (gammalt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree
sv: Grönt paraplyträd

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Pole)
sv: Grönt paraplyträd (ungt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Sapling)
sv: Grönt paraplyträd (planta)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Mature)
sv: Rött paraplyträd (vuxet)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Old)
sv: Rött paraplyträd (gammalt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree
sv: Rött paraplyträd

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Pole)
sv: Rött paraplyträd (ungt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Sapling)
sv: Rött paraplyträd (planta)

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Herbivores
sv: Växtätare

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Carnivores
sv: Köttätare

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Aquatic
sv: Vattenlevande

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Miscellaneous
sv: Diverse

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
sv: Artefakter

en: These immovables are used by the win condition “Artifacts”.
sv: Dessa fasta föremål används av vinstförutsättningen 'Artefakter'.

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
sv: Växter

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
sv: Resta stenar

en: Rocks
sv: Klippor

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
sv: Döda träd

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Coniferous Trees
sv: Barrträd

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Deciduous Trees
sv: Lövträd

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
sv: Palmer

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Wasteland Trees
sv: Ödemarksträd

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
sv: Sommar

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Wasteland
sv: Ödemark

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Winter
sv: Vinter

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
sv: Öken

en: Coal
sv: Kol

en: Fish
sv: Fisk

en: Gold
sv: Guld

en: Iron
sv: Järn

en: Stones
sv: Sten

en: Water
sv: Vatten

en: Beach
sv: Strand

en: Desert 1
sv: Öken 1

en: Desert 2
sv: Öken 2

en: Desert 3
sv: Öken 3

en: Desert 4
sv: Öken 4

en: Dry Soil
sv: Torr jord

en: Forested Mountain 1
sv: Skogsbeklätt berg 1

en: Forested Mountain 2
sv: Skogsbeklätt berg 2

en: High Mountain Meadow
sv: Högt belägen bergsäng

en: Meadow
sv: Äng

en: Mountain 1
sv: Berg 1

en: Mountain 2
sv: Berg 2

en: Mountain 3
sv: Berg 3

en: Mountain 4
sv: Berg 4

en: Mountain Meadow
sv: Bergsäng

en: Steppe
sv: Stäpp

en: Meadow 1
sv: Äng 1

en: Meadow 2
sv: Äng 2

en: Meadow 3
sv: Äng 3

en: Meadow 4
sv: Äng 4

en: Snow
sv: Snö

en: Barren Steppe
sv: Karg stäpp

en: Swamp
sv: Träsk

en: Ashes 1
sv: Aska 1

en: Ashes 2
sv: Aska 2

en: Hard Ground 1
sv: Hård mark 1

en: Hard Ground 2
sv: Hård mark 2

en: Hard Ground 3
sv: Hård mark 3

en: Hard Ground 4
sv: Hård mark 4

en: Igneous Rocks
sv: Vulkaniska klippor

en: Lava Rocks 1
sv: Lavaklippor 1

en: Lava Rocks 2
sv: Lavaklippor 2

en: Ice
sv: Is

en: Ice Floes 1
sv: Isflak 1

en: Ice Floes 2
sv: Isflak 2

en: Tundra Taiga
sv: Arktisk tundra
