Widelands - en to tr translation catalogue (213 entries)

en: Badger
tr: Porsuk

en: Brown bear
tr: Kahverengi ayı

en: Bunny
tr: Tavşan

en: Chamois
tr: Dağ keçisi

en: Deer
tr: Geyik

en: Duck
tr: Ördek

en: Fox
tr: Tilki

en: Lynx
tr: Vaşak

en: Marten
tr: Sansar

en: Moose
tr: Alageyik

en: Reindeer
tr: Ren geyiği

en: Sheep
tr: Koyun

en: Stag
tr: Erkek geyik

en: Wild boar
tr: Yaban domuzu

en: Wisent
tr: Bizon

en: Wolf
tr: Kurt

en: Artifact
tr: Eser

en: Ruin
tr: Yıkıntı

en: Debris
tr: Moloz

en: Mushroom
tr: Mantar

en: Pebble
tr: Çakıl

en: Tombstone
tr: Mezar taşı

en: Skeleton
tr: İstelet

en: Seashell
tr: Deniz kabuğu

en: Snowman
tr: Kardanadam

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
tr: Patika

en: Bush
tr: Çalı

en: Cactus
tr: Kaktüs

en: Grass
tr: Çim

en: Rocks 1
tr: Kaya 1

en: Rocks 2
tr: Kaya 2

en: Rocks 3
tr: Kaya 3

en: Rocks 4
tr: Kaya 4

en: Rocks 5
tr: Kaya 5

en: Rocks 6
tr: Kaya 6

en: Standing Stone
tr: Duran Kaya

en: Alder (Mature)
tr: Akağaç (Yetişkin)

en: Alder (Old)
tr: Akağaç (Yaşlı)

en: Alder
tr: Akağaç

en: Alder (Pole)
tr: Akağaç (Sırık)

en: Alder (Sapling)
tr: Akağaç (Fidan)

en: Aspen (Mature)
tr: Toz ağacı (Yetişkin)

en: Aspen (Old)
tr: Toz ağacı (Yaşlı)

en: Aspen
tr: Toz ağacı

en: Aspen (Pole)
tr: Toz ağacı (Sırık)

en: Aspen (Sapling)
tr: Toz ağacı (Fidan)

en: Beech (Mature)
tr: Gürgen (Yetişkin)

en: Beech (Old)
tr: Gürgen (Yaşlı)

en: Beech
tr: Gürgen

en: Beech (Pole)
tr: Gürgen (Sırık)

en: Beech (Sapling)
tr: Gürgen (Fidan)

en: Birch (Mature)
tr: Huş ağacı (Yetişkin)

en: Birch (Old)
tr: Huş ağacı (Yaşlı)

en: Birch
tr: Huş ağacı

en: Birch (Pole)
tr: Huş ağacı (Sırık)

en: Birch (Sapling)
tr: Huş ağacı (Fidan)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Mature)
tr: Tüybulut Ağacı (Yetişkin)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Old)
tr: Tüybulut Ağacı (Yaşlı)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree
tr: Tüybulut ağacı

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Pole)
tr: Tüybulut Ağacı (Sırık)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Sapling)
tr: Tüybulut Ağacı (Fidan)

en: Dead Tree
tr: Ölü Ağaç

en: Felled Tree
tr: Ölü ağaç

en: Larch (Mature)
tr: Karaçam (Yetişkin)

en: Larch (Old)
tr: Karaçam (Yaşlı)

en: Larch
tr: Karaçam

en: Larch (Pole)
tr: Karaçam (Sırık)

en: Larch (Sapling)
tr: Karaçam (Fidan)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Mature)
tr: Sarmaşık Ağacı (Yetişkin)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Old)
tr: Sarmaşık Ağacı (Yaşlı)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree
tr: Sarmaşık ağacı

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Pole)
tr: Sarmaşık Ağacı (Sırık)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Sapling)
tr: Sarmaşık Ağacı (Fidan)

en: Maple (Mature)
tr: Akçaağaç (Yetişkin)

en: Maple (Old)
tr: Akçaağaç (Yaşlı)

en: Maple
tr: Akçaağaç

en: Maple (Pole)
tr: Akçaağaç (Sırık)

en: Maple (Sapling)
tr: Akçaağaç (Fidan)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Mature)
tr: Koyu Mantar Ağacı (Yetişkin)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Old)
tr: Koyu Mantar Ağacı (Yaşlı)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree
tr: Koyu Mantar Ağacı

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Pole)
tr: Koyu Mantar Ağacı (Sırık)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Sapling)
tr: Koyu Mantar Ağacı (Fidan)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Mature)
tr: Yeşil Mantar Ağacı (Yetişkin)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Old)
tr: Yeşil Mantar Ağacı (Yaşlı)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree
tr: Yeşil Mantar Ağacı

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Pole)
tr: Yeşil Mantar Ağacı (Sırık)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Sapling)
tr: Yeşil Mantar Ağacı (Fidan)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Mature)
tr: Kırmızı Mantar Ağacı (Yetişkin)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Old)
tr: Kırmızı Mantar Ağacı (Yaşlı)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree
tr: Kırmızı Mantar Ağacı

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Pole)
tr: Kırmızı Mantar Ağacı (Sırık)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Sapling)
tr: Kırmızı Mantar Ağacı (Fidan)

en: Oak (Mature)
tr: Meşe Ağacı (Yetişkin)

en: Oak (Old)
tr: Meşe Ağacı (Yaşlı)

en: Oak
tr: Meşe

en: Oak (Pole)
tr: Meşe Ağacı (Sırık)

en: Oak (Sapling)
tr: Meşe Ağacı (Fidan)

en: Borassus Palm (Mature)
tr: Palmira Palmiyesi (Yetişkin)

en: Borassus Palm (Old)
tr: Palmira Palmiyesi (Yaşlı)

en: Borassus Palm
tr: Palmira Palmiyesi

en: Borassus Palm (Pole)
tr: Palmira Palmiyesi (Sırık)

en: Borassus Palm (Sapling)
tr: Palmira Palmiyesi (Fidan)

en: Coconut Palm (Mature)
tr: Hindistan Cevizi Palmiyesi (Yetişkin)

en: Coconut Palm (Old)
tr: Hindistan Cevizi Palmiyesi (Yaşlı)

en: Coconut Palm
tr: Hindistan Cevizi Palmiyesi

en: Coconut Palm (Pole)
tr: Hindistan Cevizi Palmiyesi (Sırık)

en: Coconut Palm (Sapling)
tr: Hindistan Cevizi Palmiyesi (Fidan)

en: Date Palm (Mature)
tr: Hurma Palmiyesi (Yetişkin)

en: Date Palm (Old)
tr: Hurma Palmiyesi (Yaşlı)

en: Date Palm
tr: Hurma Palmiyesi

en: Date Palm (Pole)
tr: Hurma Palmiyesi (Sırık)

en: Date Palm (Sapling)
tr: Hurma Palmiyesi (Fidan)

en: Oil Palm (Mature)
tr: Palmiye Yağı (Yetişkin)

en: Oil Palm (Old)
tr: Palmiye Yağı (Yaşlı)

en: Oil Palm
tr: Palmiye Yağı

en: Oil Palm (Pole)
tr: Palmiye Yağı (Sırık)

en: Oil Palm (Sapling)
tr: Palmiye Yağı (Fidan)

en: Roystonea regia Palm (Mature)
tr: Tek çenekli Palmiye (Yetişkin)

en: Roystonea regia Palm (Old)
tr: Tek çenekli Palmiye (Yaşlı)

en: Roystonea regia Palm
tr: Tek çenekli Palmiye

en: Roystonea regia Palm (Pole)
tr: Tek çenekli Palmiye (Sırık)

en: Roystonea regia Palm (Sapling)
tr: Tek çenekli Palmiye (Fidan)

en: Rowan (Mature)
tr: Üvez (Yetişkin)

en: Rowan (Old)
tr: Üvez (Yaşlı)

en: Rowan
tr: Üvez

en: Rowan (Pole)
tr: Üvez (Sırık)

en: Rowan (Sapling)
tr: Üvez (Fidan)

en: Spruce (Mature)
tr: Alaçam (Yetişkin)

en: Spruce (Old)
tr: Alaçam (Yaşlı)

en: Spruce
tr: Alaçam

en: Spruce (Pole)
tr: Alaçam (Sırık)

en: Spruce (Sapling)
tr: Alaçam (Fidan)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Mature)
tr: Sarık Ağaç (Yetişkin)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Old)
tr: Sarık Ağaç (Yaşlı)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree
tr: Sarık Ağaç

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Pole)
tr: Sarık Ağaç (Sırık)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Sapling)
tr: Sarık Ağaç (Fidan)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Mature)
tr: Şemsiye Ağacı (Yetişkin)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Old)
tr: Şemsiye Ağacı (Yaşlı)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree
tr: Şemsiye Ağacı

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Pole)
tr: Şemsiye Ağacı (Sırı)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Sapling)
tr: Yeşil Şemsiye Ağacı (Fidan)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Mature)
tr: Kırmızı Şemsiye Ağacı (Yetişkin)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Old)
tr: Kırmızı Şemsiye Ağacı (Yaşlı)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree
tr: Kırmızı Şemsiye Ağacı

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Pole)
tr: Kırmızı Şemsiye Ağacı (Sırık)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Sapling)
tr: Kırmızı Şemsiye Ağacı (Fidan)

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Herbivores
tr: Otoburlar

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Carnivores
tr: Etoburlar

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Aquatic
tr: Sucul

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
tr: Eserler

en: These immovables are used by the win condition “Artifacts”.
tr: “Eserler” zaferi için bu taşınamazlar kullanılır.

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
tr: Bitkiler

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
tr: Duran Kayalar

en: Rocks
tr: Kayalar

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
tr: Ölü Ağaçlar

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Coniferous Trees
tr: İğne Yapraklı Ağaçlar

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Deciduous Trees
tr: Yaprak Döken Ağaçlar

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
tr: Palmiye Ağaçları

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Wasteland Trees
tr: Çorak Arazi Ağaçları

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
tr: Yaz

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Wasteland
tr: Çorak arazi

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Winter
tr: Kış

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
tr: Çöl

en: Coal
tr: Kömür

en: Fish
tr: Balık

en: Gold
tr: Altın

en: Iron
tr: Demir

en: Stones
tr: Kayalar

en: Water
tr: Su

en: Beach
tr: Plaj

en: Desert 1
tr: Çöl 1

en: Desert 2
tr: Çöl 2

en: Desert 3
tr: Çöl 3

en: Desert 4
tr: Çöl 4

en: Dry Soil
tr: Kuru Toprak

en: Forested Mountain 1
tr: Ormanlı Dağ 1

en: Forested Mountain 2
tr: Ormanlı Dağ 2

en: High Mountain Meadow
tr: Yüksek Dağ Çayırı

en: Meadow
tr: Çayır

en: Mountain 1
tr: Dağ 1

en: Mountain 2
tr: Dağ 2

en: Mountain 3
tr: Dağ 3

en: Mountain 4
tr: Dağ 4

en: Mountain Meadow
tr: Dağ Çayırı

en: Steppe
tr: Bozkır

en: Lava
tr: Lav

en: Meadow 1
tr: Çayır 1

en: Meadow 2
tr: Çayır 2

en: Meadow 3
tr: Çayır 3

en: Meadow 4
tr: Çayır 4

en: Snow
tr: Kar

en: Barren Steppe
tr: Verimsiz Bozkır

en: Swamp
tr: Bataklık

en: Ashes 1
tr: Küller 1

en: Ashes 2
tr: Küller 2

en: Hard Ground 1
tr: Sert zemin 1

en: Hard Ground 2
tr: Sert zemin 2

en: Hard Ground 3
tr: Sert zemin 3

en: Hard Ground 4
tr: Sert zemin 4

en: Igneous Rocks
tr: Volkanik Taş

en: Lava Rocks 1
tr: Volkanik Kayalar 1

en: Lava Rocks 2
tr: Volkanik Kayalar 2

en: Ice
tr: Buz

en: Ice Floes 1
tr: Buz Kütleleri 1

en: Ice Floes 2
tr: Buz Kütleleri 2

en: Taiga 1
tr: Tayga 1

en: Taiga 2
tr: Tayga 2

en: Taiga 3
tr: Tayga 3

en: Tundra
tr: Tundura

en: Tundra Taiga
tr: Tundra Tayga
