Widelands - en to pt translation catalogue (207 entries)

en: Badger
pt: Texugo

en: Brown bear
pt: Urso pardo

en: Bunny
pt: Coelho

en: Chamois
pt: Capricórnio

en: Deer
pt: Veado

en: Duck
pt: Pato

en: Fox
pt: Raposa

en: Lynx
pt: Lince

en: Marten
pt: Marta

en: Moose
pt: Alce

en: Reindeer
pt: Rena

en: Sheep
pt: Ovelha

en: Stag
pt: Veado macho

en: Wild boar
pt: Javali

en: Wisent
pt: Bisonte

en: Wolf
pt: Lobo

en: Artifact
pt: Artefacto

en: Ruin
pt: Ruína

en: Debris
pt: Escombros

en: Mushroom
pt: Cogumelos

en: Pebble
pt: Seixo

en: Tombstone
pt: Túmulo

en: Skeleton
pt: Esqueleto

en: Seashell
pt: Concha

en: Snowman
pt: Boneco de neve

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
pt: Trilho

en: Bush
pt: Arbusto

en: Cactus
pt: Cacto

en: Grass
pt: Relva

en: Rocks 1
pt: Rochedos 1

en: Rocks 2
pt: Rochedos 2

en: Rocks 3
pt: Rochedos 3

en: Rocks 4
pt: Rochedos 4

en: Rocks 5
pt: Rochedos 5

en: Rocks 6
pt: Rochedos 6

en: Standing Stone
pt: Obelisco

en: Alder (Mature)
pt: Amieiro maduro

en: Alder (Old)
pt: Amieiro velho

en: Alder
pt: Amieiro

en: Alder (Pole)
pt: Amieiro jovem

en: Alder (Sapling)
pt: Amieiro novo

en: Aspen (Mature)
pt: Álamo maduro

en: Aspen (Old)
pt: Álamo velho

en: Aspen
pt: Álamo alpino

en: Aspen (Pole)
pt: Álamo jovem

en: Aspen (Sapling)
pt: Álamo novo

en: Beech (Mature)
pt: Faia madura

en: Beech (Old)
pt: Faia velha

en: Beech
pt: Faia

en: Beech (Pole)
pt: Faia jovem

en: Beech (Sapling)
pt: Faia nova

en: Birch (Mature)
pt: Bétula madura

en: Birch (Old)
pt: Bétula velha

en: Birch
pt: Bétula

en: Birch (Pole)
pt: Bétula jovem

en: Birch (Sapling)
pt: Bétula nova

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Mature)
pt: Cirroeiro maduro

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Old)
pt: Cirroeiro velho

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree
pt: Cirroeiro

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Pole)
pt: Cirroeiro jovem

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Sapling)
pt: Cirroeiro novo

en: Dead Tree
pt: Árvore morta

en: Larch (Mature)
pt: Cedro maduro

en: Larch (Old)
pt: Cedro velho

en: Larch
pt: Cedro

en: Larch (Pole)
pt: Cedro jovem

en: Larch (Sapling)
pt: Cedro novo

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Mature)
pt: Lianeiro maduro

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Old)
pt: Lianeiro velho

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree
pt: Lianeiro

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Pole)
pt: Lianeiro jovem

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Sapling)
pt: Lianeiro novo

en: Maple (Mature)
pt: Bordo maduro

en: Maple (Old)
pt: Bordo velho

en: Maple
pt: Bordo

en: Maple (Pole)
pt: Bordo jovem

en: Maple (Sapling)
pt: Bordo novo

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Mature)
pt: Cogumeleiro escuro maduro

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Old)
pt: Cogumeleiro escuro velho

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree
pt: Cogumeleiro escuro

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Pole)
pt: Cogumeleiro escuro jovem

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Sapling)
pt: Cogumeleiro escuro novo

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Mature)
pt: Cogumeleiro verde maduro

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Old)
pt: Cogumeleiro verde velho

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree
pt: Cogumeleiro verde

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Pole)
pt: Cogumeleiro verde jovem

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Sapling)
pt: Cogumeleiro verde novo

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Mature)
pt: Cogumeleiro encarnado maduro

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Old)
pt: Cogumeleiro encarnado velho

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree
pt: Cogumeleiro encarnado

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Pole)
pt: Cogumeleiro encarnado jovem

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Sapling)
pt: Cogumeleiro encarnado novo

en: Oak (Mature)
pt: Carvalho maduro

en: Oak (Old)
pt: Carvalho velho

en: Oak
pt: Carvalho

en: Oak (Pole)
pt: Carvalho jovem

en: Oak (Sapling)
pt: Carvalho novo

en: Borassus Palm (Mature)
pt: Borassus maduro

en: Borassus Palm (Old)
pt: Borassus velho

en: Borassus Palm
pt: Borassus

en: Borassus Palm (Pole)
pt: Borassus jovem

en: Borassus Palm (Sapling)
pt: Borassus novo

en: Coconut Palm (Mature)
pt: Coqueiro maduro

en: Coconut Palm (Old)
pt: Coqueiro velho

en: Coconut Palm
pt: Coqueiro

en: Coconut Palm (Pole)
pt: Coqueiro jovem

en: Coconut Palm (Sapling)
pt: Coqueiro novo

en: Date Palm (Mature)
pt: Tamareira madura

en: Date Palm (Old)
pt: Tamareira velha

en: Date Palm
pt: Tamareira

en: Date Palm (Pole)
pt: Tamareira jovem

en: Date Palm (Sapling)
pt: Tamareira nova

en: Oil Palm (Mature)
pt: Palmeira-de-óleo madura

en: Oil Palm (Old)
pt: Palmeira-de-óleo velha

en: Oil Palm
pt: Palmeira-de-óleo

en: Oil Palm (Pole)
pt: Palmeira-de-óleo jovem

en: Oil Palm (Sapling)
pt: Palmeira-de-óleo nova

en: Roystonea regia Palm (Mature)
pt: Palmeira-real-de-cuba madura

en: Roystonea regia Palm (Old)
pt: Palmeira-real-de-cuba velha

en: Roystonea regia Palm
pt: Palmeira-real-de-cuba

en: Roystonea regia Palm (Pole)
pt: Palmeira-real-de-cuba jovem

en: Roystonea regia Palm (Sapling)
pt: Palmeira-real-de-cuba nova

en: Rowan (Mature)
pt: Sorva madura

en: Rowan (Old)
pt: Sorva velha

en: Rowan
pt: Sorva

en: Rowan (Pole)
pt: Sorva jovem

en: Rowan (Sapling)
pt: Sorva noca

en: Spruce (Mature)
pt: Pinheiro maduro

en: Spruce (Old)
pt: Pinheiro velho

en: Spruce
pt: Pinheiro

en: Spruce (Pole)
pt: Pinheiro jovem

en: Spruce (Sapling)
pt: Pinheiro novo

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Mature)
pt: Cordeleiro maduro

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Old)
pt: Cordeleiro velho

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree
pt: Cordeleiro

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Pole)
pt: Cordeleiro jovem

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Sapling)
pt: Cordeleiro novo

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Mature)
pt: Sombrinheiro verde maduro

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Old)
pt: Sombrinheiro verde velho

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree
pt: Sombrinheiro verde

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Pole)
pt: Sombrinheiro verde jovem

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Sapling)
pt: Sombrinheiro verde novo

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Mature)
pt: Sombrinheiro vermelho maduro

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Old)
pt: Sombrinheiro vermelho velho

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree
pt: Sombrinheiro vermelho

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Pole)
pt: Sombrinheiro vermelho jovem

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Sapling)
pt: Sombrinheiro vermelho novo

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Herbivores
pt: Herbívoros

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Carnivores
pt: Carnívoros

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Aquatic
pt: Aquáticos

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Miscellaneous
pt: Variados

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
pt: Artefactos

en: These immovables are used by the win condition “Artifacts”.
pt: Estes imóveis são utilizados pela condição de vitória “Artefactos”.

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
pt: Plantas

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
pt: Menires

en: Rocks
pt: Rochedos

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
pt: Árvores mortas

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Coniferous Trees
pt: Árvores coníferas

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Deciduous Trees
pt: Árvores decíduas

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
pt: Palmeiras

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Wasteland Trees
pt: Árvores do baldio

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
pt: Verão

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Wasteland
pt: Baldio

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Winter
pt: Inverno

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
pt: Deserto

en: Coal
pt: Carvão

en: Fish
pt: Peixe

en: Gold
pt: Ouro

en: Iron
pt: Ferro

en: Stones
pt: Pedras

en: Water
pt: Água

en: Beach
pt: Praia

en: Desert 1
pt: Deserto 1

en: Desert 2
pt: Deserto 2

en: Desert 3
pt: Deserto 3

en: Desert 4
pt: Deserto 4

en: Dry Soil
pt: Terra seca

en: Forested Mountain 1
pt: Montanha florestada 1

en: Forested Mountain 2
pt: Montanha florestada 2

en: High Mountain Meadow
pt: Prado serrano alto

en: Meadow
pt: Prado

en: Mountain 1
pt: Montanha 1

en: Mountain 2
pt: Montanha 2

en: Mountain 3
pt: Montanha 3

en: Mountain 4
pt: Montanha 4

en: Mountain Meadow
pt: Prado serrano

en: Steppe
pt: Estepe

en: Meadow 1
pt: Prado 1

en: Meadow 2
pt: Prado 2

en: Meadow 3
pt: Prado 3

en: Meadow 4
pt: Prado 4

en: Snow
pt: Neve

en: Barren Steppe
pt: Estepe árida

en: Swamp
pt: Pântano

en: Ashes 1
pt: Cinzas 1

en: Ashes 2
pt: Cinzas 2

en: Hard Ground 1
pt: Lar duro 1

en: Hard Ground 2
pt: Lar duro 2

en: Hard Ground 3
pt: Lar duro 3

en: Hard Ground 4
pt: Lar duro 4

en: Igneous Rocks
pt: Rocha ígnea

en: Lava Rocks 1
pt: Rocha de lava 1

en: Lava Rocks 2
pt: Rocha de lava 2

en: Ice
pt: Gelo

en: Ice Floes 1
pt: Gelo em placas 1

en: Ice Floes 2
pt: Gelo em placas 2

en: Tundra Taiga
pt: Tundra e taiga
