Widelands - en to fy translation catalogue (88 entries)

en: Badger
fy: Das

en: Brown bear
fy: Brune bear

en: Bunny
fy: Knyn

en: Deer
fy: Hart

en: Duck
fy: Ein

en: Fox
fy: Foks

en: Lynx
fy: Lynks

en: Marten
fy: Marter

en: Reindeer
fy: Rendier

en: Sheep
fy: Skiep

en: Stag
fy: Mantjeshart

en: Wild boar
fy: Everswyn

en: Wisent
fy: Jeropeeske bizon

en: Artifact
fy: Museumstik

en: Ruin
fy: Ruïne

en: Debris
fy: Troep

en: Mushroom
fy: Paddestoel

en: Pebble
fy: Stientsje

en: Tombstone
fy: Grêfstien

en: Skeleton
fy: Skelet

en: Seashell
fy: Skelp

en: Snowman
fy: Sniepop

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
fy: Spoar

en: Bush
fy: Strûkje

en: Cactus
fy: Kaktus

en: Grass
fy: Gêrs

en: Rocks 1
fy: Stiennen 1

en: Rocks 2
fy: Stiennen 2

en: Rocks 3
fy: Stiennen 3

en: Rocks 4
fy: Stiennen 4

en: Rocks 5
fy: Stiennen 5

en: Rocks 6
fy: Stiennen 6

en: Standing Stone
fy: Rjochtopsteande stien

en: Beech
fy: Beuk

en: Birch
fy: Bjirk

en: Dead Tree
fy: Deade beam

en: Oak
fy: Iek

en: Date Palm
fy: Dadelpalm

en: Oil Palm
fy: Oaljepalm

en: Spruce
fy: Spjir

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Herbivores
fy: Planteniters

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Carnivores
fy: Fleisiters

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
fy: Museumstikken

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
fy: Planten

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
fy: Rjochtopsteande stiennen

en: Rocks
fy: Stiennen

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
fy: Deade beammen

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
fy: Palmbeammen

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
fy: Simmer

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Wasteland
fy: Rûch gebiet

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
fy: Woastyn

en: Coal
fy: Koal

en: Fish
fy: Fisk

en: Gold
fy: Goud

en: Iron
fy: Izer

en: Stones
fy: Stiennen

en: Water
fy: Wetter

en: Beach
fy: Strân

en: Desert 1
fy: Woastyn 1

en: Desert 2
fy: Woastyn 2

en: Desert 3
fy: Woastyn 3

en: Desert 4
fy: Woastyn 4

en: Dry Soil
fy: Drûge grûn

en: Forested Mountain 1
fy: Beboske barch 1

en: Forested Mountain 2
fy: Beboske barch 2

en: Meadow
fy: Greide

en: Mountain 1
fy: Barch 1

en: Mountain 2
fy: Barch 2

en: Mountain 3
fy: Barch 3

en: Mountain 4
fy: Barch 4

en: Mountain Meadow
fy: Barchgreide

en: Meadow 1
fy: Greide 1

en: Meadow 2
fy: Greide 2

en: Meadow 3
fy: Greide 3

en: Meadow 4
fy: Greide 4

en: Snow
fy: Snie

en: Swamp
fy: Sompe

en: Ashes 1
fy: Jiske 1

en: Ashes 2
fy: Jiske 2

en: Hard Ground 1
fy: Hurde grûn 1

en: Hard Ground 2
fy: Hurde grûn 2

en: Hard Ground 3
fy: Hurde grûn 3

en: Hard Ground 4
fy: Hurde grûn 4

en: Lava Rocks 1
fy: Lavastiennen 1

en: Lava Rocks 2
fy: Lavastiennen 2

en: Ice
fy: Iis

en: Ice Floes 1
fy: Iisskotsen 1

en: Ice Floes 2
fy: Iisskotsen 2
