Widelands - en to bg translation catalogue (210 entries)

en: Badger
bg: Язовец

en: Brown bear
bg: Кафява мечка

en: Bunny
bg: Зайче

en: Chamois
bg: Дива коза

en: Deer
bg: Елен

en: Duck
bg: Патица

en: Fox
bg: Лисица

en: Lynx
bg: Рис

en: Marten
bg: Златка

en: Moose
bg: Лос

en: Reindeer
bg: Северен елен

en: Sheep
bg: Овца

en: Stag
bg: Мъжки елен

en: Wild boar
bg: Дива свиня

en: Wisent
bg: Зубър

en: Wolf
bg: Вълк

en: Artifact
bg: Артефакт

en: Ruin
bg: Развалина

en: Debris
bg: Отломки

en: Mushroom
bg: Гъба

en: Pebble
bg: Чакъл

en: Tombstone
bg: Надгробен камък

en: Skeleton
bg: Скелет

en: Seashell
bg: Раковина

en: Snowman
bg: Снежен човек

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
bg: Следа

en: Bush
bg: Храст

en: Cactus
bg: Кактус

en: Grass
bg: Трева

en: Rocks 1
bg: Скали 1

en: Rocks 2
bg: Скали 2

en: Rocks 3
bg: Скали 3

en: Rocks 4
bg: Скали 4

en: Rocks 5
bg: Скали 5

en: Rocks 6
bg: Скали 6

en: Standing Stone
bg: Побит камък

en: Alder (Mature)
bg: Елша (развита)

en: Alder (Old)
bg: Елша (стара)

en: Alder
bg: Елша

en: Alder (Pole)
bg: Елша (млада)

en: Alder (Sapling)
bg: Елша (фиданка)

en: Aspen (Mature)
bg: Аспен (развит)

en: Aspen (Old)
bg: Аспен (стар)

en: Aspen
bg: Аспен

en: Aspen (Pole)
bg: Аспен (млад)

en: Aspen (Sapling)
bg: Аспен (фиданка)

en: Beech (Mature)
bg: Бук (развит

en: Beech (Old)
bg: Бук (стар)

en: Beech
bg: Бук

en: Beech (Pole)
bg: Бук (млад)

en: Beech (Sapling)
bg: Бук (фиданка)

en: Birch (Mature)
bg: Бреза (развита)

en: Birch (Old)
bg: Бреза (стара)

en: Birch
bg: Бреза

en: Birch (Pole)
bg: Бреза (млада)

en: Birch (Sapling)
bg: Бреза (фиданка)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Mature)
bg: Пересто дърво (развито)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Old)
bg: Пересто дърво (старо)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree
bg: Пересто дърво

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Pole)
bg: Пересто дърво (младо)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Sapling)
bg: Пересто дърво (фиданка)

en: Dead Tree
bg: Мъртво дърво

en: Felled Tree
bg: Отсечено дърво

en: Larch (Mature)
bg: Лиственица (развита)

en: Larch (Old)
bg: Лиственица (стара)

en: Larch
bg: Лиственица

en: Larch (Pole)
bg: Лиственица (млада)

en: Larch (Sapling)
bg: Лиственица (фиданка)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Mature)
bg: Лиана (развита)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Old)
bg: Лиана (стара)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree
bg: Лиана

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Pole)
bg: Лиана (млада)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Sapling)
bg: Лиана (фиданка)

en: Maple (Mature)
bg: Явор (развит)

en: Maple (Old)
bg: Явор (стар)

en: Maple
bg: Явор

en: Maple (Pole)
bg: Явор (млад)

en: Maple (Sapling)
bg: Явор (фиданка)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Mature)
bg: Тъмно гъбено дърво (развито)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Old)
bg: Тъмно гъбено дърво (старо)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree
bg: Тъмно гъбено дърво

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Pole)
bg: Тъмно гъбено дърво (младо)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Sapling)
bg: Тъмно гъбено дърво (фиданка)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Mature)
bg: Зелено гъбено дърво (развито)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Old)
bg: Зелено гъбено дърво (старо)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree
bg: Зелено гъбено дърво

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Pole)
bg: Зелено гъбено дърво (младо)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Sapling)
bg: Зелено гъбено дърво (фиданка)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Mature)
bg: Червено гъбено дърво (развито)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Old)
bg: Червено гъбено дърво (старо)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree
bg: Червено гъбено дърво

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Pole)
bg: Червено гъбено дърво (младо)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Sapling)
bg: Червено гъбено дърво (фиданка)

en: Oak (Mature)
bg: Дъб (развит)

en: Oak (Old)
bg: Дъб (стар)

en: Oak
bg: Дъб

en: Oak (Pole)
bg: Дъб (млад)

en: Oak (Sapling)
bg: Дъб (фиданка)

en: Borassus Palm (Mature)
bg: Борасова палма (развита)

en: Borassus Palm (Old)
bg: Борасова палма (стара)

en: Borassus Palm
bg: Борасова палма

en: Borassus Palm (Pole)
bg: Борасова палма (млада)

en: Borassus Palm (Sapling)
bg: Борасова палма (фиданка)

en: Coconut Palm (Mature)
bg: Кокосова палма (развита)

en: Coconut Palm (Old)
bg: Кокосова палма (стара)

en: Coconut Palm
bg: Кокосова палма

en: Coconut Palm (Pole)
bg: Кокосова палма (млада)

en: Coconut Palm (Sapling)
bg: Кокосова палма (фиданка)

en: Date Palm (Mature)
bg: Финикова палма (развита)

en: Date Palm (Old)
bg: Финикова палма (стара)

en: Date Palm
bg: Финикова палма

en: Date Palm (Pole)
bg: Финикова палма (млада)

en: Date Palm (Sapling)
bg: Финикова палма (фиданка)

en: Oil Palm (Mature)
bg: Маслодайна палма (развита)

en: Oil Palm (Old)
bg: Маслодайна палма (стара)

en: Oil Palm
bg: Маслодайна палма

en: Oil Palm (Pole)
bg: Маслодайна палма (млада)

en: Oil Palm (Sapling)
bg: Маслодайна палма (фиданка)

en: Roystonea regia Palm (Mature)
bg: Кралска палма (развита)

en: Roystonea regia Palm (Old)
bg: Кралска палма (стара)

en: Roystonea regia Palm
bg: Кралска палма

en: Roystonea regia Palm (Pole)
bg: Кралска палма (млада)

en: Roystonea regia Palm (Sapling)
bg: Кралска палма (фиданка)

en: Rowan (Mature)
bg: Рябина (развита)

en: Rowan (Old)
bg: Рябина (стара)

en: Rowan
bg: Рябина

en: Rowan (Pole)
bg: Рябина (млада)

en: Rowan (Sapling)
bg: Рябина (фиданка)

en: Spruce (Mature)
bg: Смърч (развит)

en: Spruce (Old)
bg: Смърч (стар)

en: Spruce
bg: Смърч

en: Spruce (Pole)
bg: Смърч (млад)

en: Spruce (Sapling)
bg: Смърч (фиданка)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Mature)
bg: Конопено дърво (развито)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Old)
bg: Конопено дърво (старо)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree
bg: Конопено дърво

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Pole)
bg: Конопено дърво (младо)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Sapling)
bg: Конопено дърво (фиданка)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Mature)
bg: Зелено чадърено дърво (развито)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Old)
bg: Зелено чадърено дърво (старо)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree
bg: Зелено чадърено дърво

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Pole)
bg: Зелено чадърено дърво (младо)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Sapling)
bg: Зелено чадърено дърво (фиданка)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Mature)
bg: Червено чадърено дърво (развито)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Old)
bg: Червено чадърено дърво (старо)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree
bg: Червено чадърено дърво

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Pole)
bg: Червено чадърено дърво (младо)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Sapling)
bg: Червено чадърено дърво (фиданка)

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Herbivores
bg: Растителноядни

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Carnivores
bg: Месоядни

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Aquatic
bg: Водни

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Miscellaneous
bg: Разни

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
bg: Артефакти

en: These immovables are used by the win condition “Artifacts”.
bg: Тези неподвижни обекти се използват при условието за победа „Артефакти“.

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
bg: Растения

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
bg: Побити камъни

en: Rocks
bg: Скали

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
bg: Мъртви дървета

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Coniferous Trees
bg: Иглолистни дървета

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Deciduous Trees
bg: Широколистни дървета

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
bg: Палмови дървета

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Wasteland Trees
bg: Дървета за пустош

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
bg: Лято

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Wasteland
bg: Пустош

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Winter
bg: Зима

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
bg: Пустиня

en: Coal
bg: Въглища

en: Fish
bg: Риба

en: Gold
bg: Злато

en: Iron
bg: Желязо

en: Stones
bg: Камъни

en: Water
bg: Вода

en: Beach
bg: Плаж

en: Desert 1
bg: Пустиня 1

en: Desert 2
bg: Пустиня 2

en: Desert 3
bg: Пустиня 3

en: Desert 4
bg: Пустиня 4

en: Dry Soil
bg: Суха почва

en: Forested Mountain 1
bg: Гориста планина 1

en: Forested Mountain 2
bg: Гориста планина 2

en: High Mountain Meadow
bg: Високопланинска поляна

en: Meadow
bg: Поляна

en: Mountain 1
bg: Планина 1

en: Mountain 2
bg: Планина 2

en: Mountain 3
bg: Планина 3

en: Mountain 4
bg: Планина 4

en: Mountain Meadow
bg: Планинска поляна

en: Steppe
bg: Степ

en: Lava
bg: Лава

en: Meadow 1
bg: Поляна 1

en: Meadow 2
bg: Поляна 2

en: Meadow 3
bg: Поляна 3

en: Meadow 4
bg: Поляна 4

en: Snow
bg: Сняг

en: Barren Steppe
bg: Неплодородна степ

en: Swamp
bg: Блато

en: Ashes 1
bg: Пепел 1

en: Ashes 2
bg: Пепел 2

en: Hard Ground 1
bg: Твърда земя 1

en: Hard Ground 2
bg: Твърда земя 2

en: Hard Ground 3
bg: Твърда земя 3

en: Hard Ground 4
bg: Твърда земя 4

en: Igneous Rocks
bg: Вулканични скали

en: Lava Rocks 1
bg: Скали от лава 1

en: Lava Rocks 2
bg: Скали от лава 2

en: Ice
bg: Лед

en: Ice Floes 1
bg: Ледени късове 1

en: Ice Floes 2
bg: Ледени късове 2

en: Tundra
bg: Тундра

en: Tundra Taiga
bg: Тундра и тайга
