Widelands - en to eo translation catalogue (213 entries)

en: Badger
eo: Melo

en: Brown bear
eo: Urso bruna

en: Bunny
eo: Kuniklo

en: Chamois
eo: Ĉamo

en: Deer
eo: Cervo

en: Duck
eo: Anaso

en: Fox
eo: Vulpo

en: Lynx
eo: Linko

en: Marten
eo: Marteso

en: Moose
eo: Alko

en: Reindeer
eo: Boaco

en: Sheep
eo: Ŝafo

en: Stag
eo: Cervo

en: Wild boar
eo: Apro

en: Wisent
eo: Bizono

en: Wolf
eo: Lupo

en: Artifact
eo: Artefakto

en: Ruin
eo: Ruino

en: Debris
eo: Rubo

en: Mushroom
eo: Fungo

en: Pebble
eo: Ŝtoneto

en: Tombstone
eo: Tomboŝtono

en: Skeleton
eo: Skeleto

en: Seashell
eo: Konko

en: Snowman
eo: Neĝhomo

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
eo: Spuro

en: Bush
eo: Arbusto

en: Cactus
eo: Kakto

en: Grass
eo: Herbo

en: Rocks 1
eo: Rokoj 1

en: Rocks 2
eo: Rokoj 2

en: Rocks 3
eo: Rokoj 3

en: Rocks 4
eo: Rokoj 4

en: Rocks 5
eo: Rokoj 5

en: Rocks 6
eo: Rokoj 6

en: Standing Stone
eo: Menhiro

en: Alder (Mature)
eo: Alno matura

en: Alder (Old)
eo: Alno maljuna

en: Alder
eo: Alno

en: Alder (Pole)
eo: Alno juna

en: Alder (Sapling)
eo: Alno eta

en: Aspen (Mature)
eo: Tremolo matura

en: Aspen (Old)
eo: Tremolo maljuna

en: Aspen
eo: Tremolo

en: Aspen (Pole)
eo: Tremolo juna

en: Aspen (Sapling)
eo: Tremolo eta

en: Beech (Mature)
eo: Fago matura

en: Beech (Old)
eo: Fago maljuna

en: Beech
eo: Fago

en: Beech (Pole)
eo: Fago juna

en: Beech (Sapling)
eo: Fago eta

en: Birch (Mature)
eo: Betulo matura

en: Birch (Old)
eo: Betulo maljuna

en: Birch
eo: Betulo

en: Birch (Pole)
eo: Betulo juna

en: Birch (Sapling)
eo: Betulo eta

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Mature)
eo: Ĉir-arbo matura

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Old)
eo: Ĉir-arbo maljuna

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree
eo: Ĉir-arbo

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Pole)
eo: Ĉir-arbo juna

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Sapling)
eo: Ĉir-arbo eta

en: Dead Tree
eo: Morta arbo

en: Felled Tree
eo: Dehaki arbo

en: Larch (Mature)
eo: Lariko matura

en: Larch (Old)
eo: Lariko maljuna

en: Larch
eo: Lariko

en: Larch (Pole)
eo: Lariko juna

en: Larch (Sapling)
eo: Lariko eta

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Mature)
eo: Lian-arbo matura

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Old)
eo: Lian-arbo maljuna

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree
eo: Lian-arbo

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Pole)
eo: Lian-arbo juna

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Sapling)
eo: Lian-arbo eta

en: Maple (Mature)
eo: Acero matura

en: Maple (Old)
eo: Acero maljuna

en: Maple
eo: Acero

en: Maple (Pole)
eo: Acero juna

en: Maple (Sapling)
eo: Acero eta

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Mature)
eo: Fungo-arbo malhela matura

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Old)
eo: Fungo-arbo malhela maljuna

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree
eo: Fungo-arbo malhela

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Pole)
eo: Fungo-arbo malhela juna

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Sapling)
eo: Fungo-arbo malhela eta

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Mature)
eo: Fungo-arbo verda matura

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Old)
eo: Fungo-arbo verda maljuna

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree
eo: Fungo-arbo verda

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Pole)
eo: Fungo-arbo verda juna

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Sapling)
eo: Fungo-arbo verda eta

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Mature)
eo: Fungo-arbo ruĝa matura

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Old)
eo: Fungo-arbo ruĝa maljuna

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree
eo: Fungo-arbo ruĝa

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Pole)
eo: Fungo-arbo ruĝa juna

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Sapling)
eo: Fungo-arbo ruĝa eta

en: Oak (Mature)
eo: Kverko matura

en: Oak (Old)
eo: Kverko maljuna

en: Oak
eo: Kverko

en: Oak (Pole)
eo: Kverko juna

en: Oak (Sapling)
eo: Kverko eta

en: Borassus Palm (Mature)
eo: Palmir-palmo matura

en: Borassus Palm (Old)
eo: Palmir-palmo maljuna

en: Borassus Palm
eo: Palmir-palmo

en: Borassus Palm (Pole)
eo: Palmir-palmo juna

en: Borassus Palm (Sapling)
eo: Palmir-palmo eta

en: Coconut Palm (Mature)
eo: Kokos-palmo matura

en: Coconut Palm (Old)
eo: Kokos-palmo maljuna

en: Coconut Palm
eo: Kokos-palmo

en: Coconut Palm (Pole)
eo: Kokos-palmo juna

en: Coconut Palm (Sapling)
eo: Kokos-palmo eta

en: Date Palm (Mature)
eo: Daktil-palmo matura

en: Date Palm (Old)
eo: Daktil-palmo maljuna

en: Date Palm
eo: Daktil-palmo

en: Date Palm (Pole)
eo: Daktil-palmo juna

en: Date Palm (Sapling)
eo: Daktil-palmo eta

en: Oil Palm (Mature)
eo: Ole-palmo matura

en: Oil Palm (Old)
eo: Ole-palmo maljuna

en: Oil Palm
eo: Ole-palmo

en: Oil Palm (Pole)
eo: Ole-palmo juna

en: Oil Palm (Sapling)
eo: Ole-palmo eta

en: Roystonea regia Palm (Mature)
eo: Reĝ-palmo matura

en: Roystonea regia Palm (Old)
eo: Reĝ-palmo maljuna

en: Roystonea regia Palm
eo: Reĝ-palmo

en: Roystonea regia Palm (Pole)
eo: Reĝ-palmo juna

en: Roystonea regia Palm (Sapling)
eo: Reĝ-palmo eta

en: Rowan (Mature)
eo: Sorbuso birdokaptista matura

en: Rowan (Old)
eo: Sorbuso birdokaptista maljuna

en: Rowan
eo: Sorbuso birdokaptista

en: Rowan (Pole)
eo: Sorbuso birdokaptista juna

en: Rowan (Sapling)
eo: Sorbuso birdokaptista eta

en: Spruce (Mature)
eo: Piceo matura

en: Spruce (Old)
eo: Piceo maljuna

en: Spruce
eo: Piceo

en: Spruce (Pole)
eo: Piceo juna

en: Spruce (Sapling)
eo: Piceo eta

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Mature)
eo: Plekt-arbo matura

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Old)
eo: Plekt-arbo maljuna

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree
eo: Plekt-arbo

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Pole)
eo: Plekt-arbo juna

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Sapling)
eo: Plekt-arbo eta

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Mature)
eo: Ombrel-arbo verda matura

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Old)
eo: Ombrel-arbo verda maljuna

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree
eo: Ombrel-arbo verda

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Pole)
eo: Ombrel-arbo verda juna

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Sapling)
eo: Ombrel-arbo verda eta

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Mature)
eo: Ombrel-arbo ruĝa matura

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Old)
eo: Ombrel-arbo ruĝa maljuna

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree
eo: Ombrel-arbo ruĝa

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Pole)
eo: Ombrel-arbo ruĝa juna

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Sapling)
eo: Ombrel-arbo ruĝa eta

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Herbivores
eo: Herbovoruloj

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Carnivores
eo: Karnvoruloj

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Aquatic
eo: Akvaj

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Miscellaneous
eo: Diversaĵoj

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
eo: Artefaktoj

en: These immovables are used by the win condition “Artifacts”.
eo: Tiuj nemoveblaĵoj estas uzataj de la vink-kondiĉo "Artefaktoj".

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
eo: Vegetaĵoj

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
eo: Starantaj ŝtonoj

en: Rocks
eo: Roko

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
eo: Mortaj arbo

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Coniferous Trees
eo: Pinaloj

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Deciduous Trees
eo: Foliaj arboj

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
eo: Palma arboj

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Wasteland Trees
eo: Arboj de arida lando

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
eo: Somero

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Wasteland
eo: Arida lando

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Winter
eo: Vintro

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
eo: Dezerto

en: Coal
eo: Karbo

en: Fish
eo: Fiŝoj

en: Gold
eo: Oro

en: Iron
eo: Fero

en: Stones
eo: Ŝtonoj

en: Water
eo: Akvo

en: Beach
eo: Plaĝo

en: Desert 1
eo: Dezerto 1

en: Desert 2
eo: Dezerto 2

en: Desert 3
eo: Dezerto 3

en: Desert 4
eo: Dezerto 4

en: Dry Soil
eo: Grundo seka

en: Forested Mountain 1
eo: Monto arbara 1

en: Forested Mountain 2
eo: Monto arbara 2

en: High Mountain Meadow
eo: Monto alta paŝta

en: Meadow
eo: Paŝtlando

en: Mountain 1
eo: Monto 1

en: Mountain 2
eo: Monto 2

en: Mountain 3
eo: Monto 3

en: Mountain 4
eo: Monto 4

en: Mountain Meadow
eo: Monto paŝta

en: Steppe
eo: Stepo

en: Lava
eo: Lafo

en: Meadow 1
eo: Paŝtlando 1

en: Meadow 2
eo: Paŝtlando 2

en: Meadow 3
eo: Paŝtlando 3

en: Meadow 4
eo: Paŝtlando 4

en: Snow
eo: Neĝo

en: Barren Steppe
eo: Stepo senfrukta

en: Swamp
eo: Marĉo

en: Ashes 1
eo: Cindro 1

en: Ashes 2
eo: Cindro 2

en: Hard Ground 1
eo: Tero malmola 1

en: Hard Ground 2
eo: Tero malmola 2

en: Hard Ground 3
eo: Tero malmola 3

en: Hard Ground 4
eo: Tero malmola 4

en: Igneous Rocks
eo: Magmorokaĵo

en: Lava Rocks 1
eo: Rokoj lafaj 1

en: Lava Rocks 2
eo: Rokoj lafaj 2

en: Ice
eo: Glacio

en: Ice Floes 1
eo: Plateso glacia 1

en: Ice Floes 2
eo: Plateso glacia 2

en: Taiga 1
eo: Tajgo 1

en: Taiga 2
eo: Tajgo 2

en: Taiga 3
eo: Tajgo 3

en: Tundra
eo: Tundro

en: Tundra Taiga
eo: Tundro/Tajgo
