Widelands - en to gd translation catalogue (209 entries)

en: Badger
gd: Broc

en: Brown bear
gd: Mathan

en: Bunny
gd: Coineanach

en: Chamois
gd: Gobhar-shamaidh

en: Deer
gd: Fiadh

en: Duck
gd: Tunnag

en: Fox
gd: Sionnach

en: Lynx
gd: Lincs

en: Marten
gd: Taghan

en: Moose
gd: Lon

en: Reindeer
gd: Rèin-fhiadh

en: Sheep
gd: Caora

en: Stag
gd: Damh

en: Wild boar
gd: Torc

en: Wisent
gd: Tarbh-allaidh

en: Wolf
gd: Madadh-allaidh

en: Artifact
gd: Ball-ealain

en: Ruin
gd: Làrach

en: Debris
gd: Sprùilleach

en: Mushroom
gd: Balgan-buachair

en: Pebble
gd: Morghan

en: Tombstone
gd: Leac

en: Skeleton
gd: Cnàimhneach

en: Seashell
gd: Slige

en: Snowman
gd: Bodach-sneachda

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
gd: Slighe

en: Bush
gd: Preas

en: Cactus
gd: Cactas

en: Grass
gd: Feur

en: Rocks 1
gd: Carraigean 1

en: Rocks 2
gd: Carraigean 2

en: Rocks 3
gd: Carraigean 3

en: Rocks 4
gd: Carraigean 4

en: Rocks 5
gd: Carraigean 5

en: Rocks 6
gd: Carraigean 6

en: Standing Stone
gd: Tursa

en: Alder (Mature)
gd: Craobh-fheàrna inbheach

en: Alder (Old)
gd: Seann chraobh-fheàrna

en: Alder
gd: Craobh-fheàrna

en: Alder (Pole)
gd: Craobhag-fheàrna

en: Alder (Sapling)
gd: Fiùran feàrna

en: Aspen (Mature)
gd: Craobh-chrithinn inbheach

en: Aspen (Old)
gd: Seann chraobh-chrithinn

en: Aspen
gd: Craobh-chrithinn

en: Aspen (Pole)
gd: Craobhag-chrithinn

en: Aspen (Sapling)
gd: Fiùran crithinn

en: Beech (Mature)
gd: Craobh-fhaidhbhile inbheach

en: Beech (Old)
gd: Seann chraobh-fhaidhbhile

en: Beech
gd: Craobh-fhaidhbhile

en: Beech (Pole)
gd: Craobhag-fhaidhbhile

en: Beech (Sapling)
gd: Fiùran faidhbhile

en: Birch (Mature)
gd: Craobh-bheithe inbheach

en: Birch (Old)
gd: Seann chraobh-bheithe

en: Birch
gd: Craobh-bheithe

en: Birch (Pole)
gd: Craobhag-bheithe

en: Birch (Sapling)
gd: Fiùran beithe

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Mature)
gd: Craobh-sgòtha inbheach

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Old)
gd: Seann chraobh-sgòtha

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree
gd: Craobh-sgòtha

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Pole)
gd: Craobhag-sgòtha

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Sapling)
gd: Fiùran sgòtha

en: Dead Tree
gd: Craobh mharbh

en: Felled Tree
gd: Craobh air a leigeil

en: Larch (Mature)
gd: Craobh-learaige inbheach

en: Larch (Old)
gd: Seann chraobh-learaige

en: Larch
gd: Craobh-learaige

en: Larch (Pole)
gd: Craobhag-learaige

en: Larch (Sapling)
gd: Fiùran learaige

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Mature)
gd: Craobh-lìn inbheach

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Old)
gd: Seann chraobh-lìn

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree
gd: Craobh-lìn

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Pole)
gd: Craobhag-lìn

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Sapling)
gd: Fiùran lìn

en: Maple (Mature)
gd: Craobh-mhalpais inbheach

en: Maple (Old)
gd: Seann chraobh-mhalpais

en: Maple
gd: Craobh-mhalpais

en: Maple (Pole)
gd: Craobhag-mhalpais

en: Maple (Sapling)
gd: Fiùran malpais

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Mature)
gd: Craobh-bhuilg dhorcha inbheach

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Old)
gd: Seann chraobh-bhuilg dhorcha

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree
gd: Craobh-bhuilg dhorcha

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Pole)
gd: Craobhag-bhuilg dhorcha

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Sapling)
gd: Fiùran builg dorcha

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Mature)
gd: Craobh-bhuilg uaine inbheach

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Old)
gd: Seann chraobh-bhuilg uaine

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree
gd: Craobh-bhuilg uaine

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Pole)
gd: Craobhag-bhuilg uaine

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Sapling)
gd: Fiùran builg uaine

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Mature)
gd: Craobh-bhuilg dhearg inbheach

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Old)
gd: Seann chraobh-bhuilg dhearg

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree
gd: Craobh-bhuilg dhearg

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Pole)
gd: Craobhag-bhuilg dhearg

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Sapling)
gd: Fiùran builg dearg

en: Oak (Mature)
gd: Craobh-dharaich inbheach

en: Oak (Old)
gd: Seann chraobh-dharaich

en: Oak
gd: Craobh-dharaich

en: Oak (Pole)
gd: Craobhag-dharaich

en: Oak (Sapling)
gd: Fiùran daraich

en: Borassus Palm (Mature)
gd: Craobh-phailm Bhorassus inbheach

en: Borassus Palm (Old)
gd: Seann chraobh-phailm Bhorassus

en: Borassus Palm
gd: Craobh-phailm Bhorassus

en: Borassus Palm (Pole)
gd: Craobhag-phailm Bhorassus

en: Borassus Palm (Sapling)
gd: Fiùran pailm Bhorassus

en: Coconut Palm (Mature)
gd: Craobh-phailm chòco inbheach

en: Coconut Palm (Old)
gd: Seann chraobh-phailm chòco

en: Coconut Palm
gd: Craobh-phailm chòco

en: Coconut Palm (Pole)
gd: Craobhag-phailm chòco

en: Coconut Palm (Sapling)
gd: Fiùran pailm còco

en: Date Palm (Mature)
gd: Craobh-phailm dheite inbheach

en: Date Palm (Old)
gd: Seann chraobh-phailm dheite

en: Date Palm
gd: Craobh-phailm dheite

en: Date Palm (Pole)
gd: Craobhag-phailm dheite

en: Date Palm (Sapling)
gd: Fiùran pailm deite

en: Oil Palm (Mature)
gd: Craobh-phailm ola inbheach

en: Oil Palm (Old)
gd: Seann chraobh-phailm ola

en: Oil Palm
gd: Craobh-phailm ola

en: Oil Palm (Pole)
gd: Craobhag-phailm ola

en: Oil Palm (Sapling)
gd: Fiùran pailm ola

en: Roystonea regia Palm (Mature)
gd: Craobh-phailm Roystonea regia inbheach

en: Roystonea regia Palm (Old)
gd: Seann chraobh-phailm Roystonea regia

en: Roystonea regia Palm
gd: Craobh-phailm Roystonea regia

en: Roystonea regia Palm (Pole)
gd: Craobhag-phailm Roystonea regia

en: Roystonea regia Palm (Sapling)
gd: Fiùran pailm Roystonea regia

en: Rowan (Mature)
gd: Craobh-chaorainn inbheach

en: Rowan (Old)
gd: Seann chraobh-chaorainn

en: Rowan
gd: Craobh-chaorainn

en: Rowan (Pole)
gd: Craobhag-chaorainn

en: Rowan (Sapling)
gd: Fiùran caorainn

en: Spruce (Mature)
gd: Craobh-ghiuthais inbheach

en: Spruce (Old)
gd: Seann chraobh-ghiuthais

en: Spruce
gd: Craobh-ghiuthais

en: Spruce (Pole)
gd: Craobhag-ghiuthais

en: Spruce (Sapling)
gd: Fiùran giuthais

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Mature)
gd: Craobh-shnìomha inbheach

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Old)
gd: Seann chraobh-shnìomha

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree
gd: Craobh-shnìomha

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Pole)
gd: Craobhag-shnìomha

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Sapling)
gd: Fiùran snìomha

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Mature)
gd: Craobh-fhasgadain ghorm inbheach

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Old)
gd: Seann chraobh-fhasgadain ghorm

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree
gd: Craobh-fhasgadain ghorm

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Pole)
gd: Craobhag-fhasgadain ghorm

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Sapling)
gd: Fiùran fasgadain ghorm

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Mature)
gd: Craobh-fhasgadain dhearg inbheach

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Old)
gd: Seann chraobh-fhasgadain dhearg

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree
gd: Craobh-fhasgadain dhearg

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Pole)
gd: Craobhag-fhasgadain dhearg

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Sapling)
gd: Fiùran fasgadain dearg

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Herbivores
gd: Lus-itheadairean

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Carnivores
gd: Feòil-itheadairean

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Aquatic
gd: Uisgeach

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Miscellaneous
gd: Measgaichte

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
gd: Buill-ealain

en: These immovables are used by the win condition “Artifacts”.
gd: Tha na nithean do-ghluasad seo ’gan cleachdadh le cumha na buaidhe “Buill-ealain”.

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
gd: Lusan

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
gd: Tursachan

en: Rocks
gd: Carraigean

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
gd: Craobhan marbh

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Coniferous Trees
gd: Craobhan cònach

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Deciduous Trees
gd: Craobhan seargach

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
gd: Craobhan pailme

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Wasteland Trees
gd: Craobhan na talmhainn fàise

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
gd: Samhradh

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Wasteland
gd: Talamh fàs

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Winter
gd: Geamhradh

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
gd: Fàsach

en: Coal
gd: Gual

en: Fish
gd: Iasg

en: Gold
gd: Òr

en: Iron
gd: Iarann

en: Stones
gd: Clachan

en: Water
gd: Uisge

en: Beach
gd: Tràigh

en: Desert 1
gd: Fàsach 1

en: Desert 2
gd: Fàsach 2

en: Desert 3
gd: Fàsach 3

en: Desert 4
gd: Fàsach 4

en: Dry Soil
gd: Ùir thioram

en: Forested Mountain 1
gd: Beinn choillteach 1

en: Forested Mountain 2
gd: Beinn choillteach 2

en: High Mountain Meadow
gd: Àilean beinne

en: Meadow
gd: Faiche

en: Mountain 1
gd: Beinn 1

en: Mountain 2
gd: Beinn 2

en: Mountain 3
gd: Beinn 3

en: Mountain 4
gd: Beinn 4

en: Mountain Meadow
gd: Cluain

en: Steppe
gd: Steip

en: Lava
gd: Làbha

en: Meadow 1
gd: Faiche 1

en: Meadow 2
gd: Faiche 2

en: Meadow 3
gd: Faiche 3

en: Meadow 4
gd: Faiche 4

en: Snow
gd: Sneachd

en: Barren Steppe
gd: Steip sheasg

en: Swamp
gd: Boglach

en: Ashes 1
gd: Luaithre 1

en: Ashes 2
gd: Luaithre 2

en: Hard Ground 1
gd: Talamh chruaidh 1

en: Hard Ground 2
gd: Talamh chruaidh 2

en: Hard Ground 3
gd: Talamh chruaidh 3

en: Hard Ground 4
gd: Talamh chruaidh 4

en: Igneous Rocks
gd: Clach theinnteach

en: Lava Rocks 1
gd: Creagan làbha 1

en: Lava Rocks 2
gd: Creagan làbha 2

en: Ice
gd: Deigh

en: Ice Floes 1
gd: Clàran-deighe 1

en: Ice Floes 2
gd: Clàran-deighe 2

en: Tundra Taiga
gd: Tundra taidhgea
