Widelands - en to gl translation catalogue (33 entries)

en: Badger
gl: Teixo

en: Brown bear
gl: Oso pardo

en: Bunny
gl: Coello

en: Chamois
gl: Rebezo

en: Deer
gl: Cervo

en: Duck
gl: Parrulo

en: Fox
gl: Raposo

en: Lynx
gl: Lince

en: Marten
gl: Marta

en: Reindeer
gl: Reno

en: Sheep
gl: Ovella

en: Wild boar
gl: Xabaril

en: Wisent
gl: Bisonte

en: Wolf
gl: Lobo

en: Mushroom
gl: Cogomelo

en: Pebble
gl: Grava

en: Skeleton
gl: Esqueleto

en: Snowman
gl: Boneco de neve

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
gl: Pegada

en: Bush
gl: Mato

en: Cactus
gl: Cacto

en: Grass
gl: Herba

en: Standing Stone
gl: Monolitos

en: Dead Tree
gl: Árbore morta

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
gl: Monolito

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
gl: Árbores mortas

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
gl: Deserto

en: Coal
gl: Carbón

en: Fish
gl: Peixe

en: Gold
gl: Ouro

en: Iron
gl: Ferro

en: Stones
gl: Pedras

en: Water
gl: Auga
