Widelands - en to hr translation catalogue (100 entries)

en: Badger
hr: Jazavac

en: Brown bear
hr: Smeđi medvjed

en: Bunny
hr: Zec

en: Chamois
hr: Divokoza

en: Deer
hr: Košuta

en: Duck
hr: Patka

en: Fox
hr: Lisica

en: Lynx
hr: Ris

en: Marten
hr: Kuna

en: Moose
hr: Los

en: Reindeer
hr: Sob

en: Sheep
hr: Ovca

en: Stag
hr: Jelen

en: Wild boar
hr: Vepar

en: Wisent
hr: Bivol

en: Wolf
hr: Vuk

en: Artifact
hr: Artefakt

en: Ruin
hr: Ruševina

en: Debris
hr: Ostaci

en: Mushroom
hr: Gljiva

en: Pebble
hr: Šljunak

en: Tombstone
hr: Nadgrobni spomenik

en: Skeleton
hr: Kostur

en: Seashell
hr: Školjka

en: Snowman
hr: Snjegović

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
hr: Tragovi

en: Bush
hr: Grm

en: Cactus
hr: Kaktus

en: Grass
hr: Trava

en: Rocks 1
hr: Stijene 1

en: Rocks 2
hr: Stijene 2

en: Rocks 3
hr: Stijene 3

en: Rocks 4
hr: Stijene 4

en: Rocks 5
hr: Stijene 5

en: Rocks 6
hr: Stijene 6

en: Standing Stone
hr: Grota

en: Alder (Mature)
hr: Joha (zrela)

en: Alder (Old)
hr: Joha (stara)

en: Alder
hr: Joha

en: Alder (Pole)
hr: Joha (mladica)

en: Alder (Sapling)
hr: Joha (klica)

en: Aspen (Mature)
hr: Jasika (zrela)

en: Aspen (Old)
hr: Jasika (stara)

en: Aspen
hr: Jasika

en: Aspen (Pole)
hr: Jasika (mladica)

en: Aspen (Sapling)
hr: Jasika (klica)

en: Beech (Mature)
hr: Bukva (zrela)

en: Beech (Old)
hr: Bukva (stara)

en: Beech
hr: Bukva

en: Beech (Pole)
hr: Bukva (mladica)

en: Beech (Sapling)
hr: Bukva (klica)

en: Birch (Mature)
hr: Breza (zrela)

en: Birch (Old)
hr: Breza (stara)

en: Birch
hr: Breza

en: Birch (Pole)
hr: Breza (mladica)

en: Birch (Sapling)
hr: Breza (klica)

en: Dead Tree
hr: Osušeno stablo

en: Felled Tree
hr: Posječeno drvo

en: Larch (Mature)
hr: Ariš (zreli)

en: Larch (Old)
hr: Ariš (stari)

en: Larch
hr: Ariš

en: Larch (Pole)
hr: Ariš (mladica)

en: Larch (Sapling)
hr: Ariš (klica)

en: Maple (Mature)
hr: Javor (zreli)

en: Maple (Old)
hr: Javor (stari)

en: Maple
hr: Javor

en: Maple (Pole)
hr: Javor (mladica)

en: Maple (Sapling)
hr: Javor (klica)

en: Oak (Mature)
hr: Hrast (zreli)

en: Oak (Old)
hr: Hrast (stari)

en: Oak
hr: Hrast

en: Oak (Pole)
hr: Hrast (mladica)

en: Oak (Sapling)
hr: Hrast (klica)

en: Coconut Palm (Mature)
hr: Kokosova palma (zrela)

en: Coconut Palm (Old)
hr: Kokosova palma (stara)

en: Coconut Palm
hr: Kokosova palma

en: Coconut Palm (Pole)
hr: Kokosova palma (mladica)

en: Coconut Palm (Sapling)
hr: Kokosova palma (klica)

en: Rowan (Mature)
hr: Oskoruša (zrela)

en: Rowan (Old)
hr: Oskoruša (stara)

en: Rowan
hr: Oskoruša

en: Rowan (Pole)
hr: Oskoruša (mladica)

en: Rowan (Sapling)
hr: Oskoruša (klica)

en: Spruce (Mature)
hr: Smreka (zrela)

en: Spruce (Old)
hr: Smreka (stara)

en: Spruce
hr: Smreka

en: Spruce (Pole)
hr: Smreka (mladica)

en: Spruce (Sapling)
hr: Smreka (klica)

en: Rocks
hr: Stijene

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
hr: Ljeto

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Wasteland
hr: Pustopoljina

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Winter
hr: Zima

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
hr: Pustinja

en: Coal
hr: Ugljen

en: Fish
hr: Riba

en: Gold
hr: Rudnik zlata

en: Iron
hr: Rudnik željeza

en: Stones
hr: Stijene

en: Water
hr: Voda

en: Beach
hr: Plaža
