Widelands - en to lt translation catalogue (208 entries)

en: Badger
lt: Barsukas

en: Brown bear
lt: Rudasis lokys

en: Bunny
lt: Zuikis

en: Chamois
lt: Kalnų ožys

en: Deer
lt: Stirna

en: Duck
lt: Antis

en: Fox
lt: Lapė

en: Lynx
lt: Lūšis

en: Marten
lt: Kiaunė

en: Moose
lt: Briedis

en: Reindeer
lt: Šiaurės elnias

en: Sheep
lt: Avis

en: Stag
lt: Taurusis elnias

en: Wild boar
lt: Šernas

en: Wisent
lt: Stumbras

en: Wolf
lt: Vilkas

en: Artifact
lt: Artefaktas

en: Ruin
lt: Griuvėsiai

en: Debris
lt: Nuolaužos

en: Mushroom
lt: Grybas

en: Pebble
lt: Riedulys

en: Tombstone
lt: Antkapis

en: Skeleton
lt: Griaučiai

en: Seashell
lt: Kriauklė

en: Snowman
lt: Sniego senis

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
lt: Takas

en: Bush
lt: Krūmas

en: Cactus
lt: Kaktusas

en: Grass
lt: Žolė

en: Rocks 1
lt: Uolos 1

en: Rocks 2
lt: Uolos 2

en: Rocks 3
lt: Uolos 3

en: Rocks 4
lt: Uolos 4

en: Rocks 5
lt: Uolos 5

en: Rocks 6
lt: Uolos 6

en: Standing Stone
lt: Stovintis akmuo

en: Alder (Mature)
lt: Alksnis (subrendęs)

en: Alder (Old)
lt: Alksnis (senas)

en: Alder
lt: Alksnis

en: Alder (Pole)
lt: Alksnis (jaunas)

en: Alder (Sapling)
lt: Alksnis (sodinukas)

en: Aspen (Mature)
lt: Drebulė (subrendusi)

en: Aspen (Old)
lt: Drebulė (sena)

en: Aspen
lt: Drebulė

en: Aspen (Pole)
lt: Drebulė (jauna)

en: Aspen (Sapling)
lt: Drebulė (sodinukas)

en: Beech (Mature)
lt: Bukas (subrendęs)

en: Beech (Old)
lt: Bukas (senas)

en: Beech
lt: Bukas

en: Beech (Pole)
lt: Bukas (jaunas)

en: Beech (Sapling)
lt: Bukas (sodinukas)

en: Birch (Mature)
lt: Beržas (subrendęs)

en: Birch (Old)
lt: Beržas (senas)

en: Birch
lt: Beržas

en: Birch (Pole)
lt: Beržas (jaunas)

en: Birch (Sapling)
lt: Beržas (sodinukas)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Mature)
lt: Vėrkštamedis (subrendęs)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Old)
lt: Vėrkštamedis (senas)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree
lt: Vėrkštamedis

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Pole)
lt: Vėrkštamedis (jaunas)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Sapling)
lt: Vėrkštamedis (sodinukas)

en: Dead Tree
lt: Negyvas medis

en: Felled Tree
lt: Nukirstas medis

en: Larch (Mature)
lt: Maumedis (subrendęs)

en: Larch (Old)
lt: Maumedis (senas)

en: Larch
lt: Maumedis

en: Larch (Pole)
lt: Maumedis (jaunas)

en: Larch (Sapling)
lt: Maumedis (sodinukas)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Mature)
lt: Lianmedis (subrendęs)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Old)
lt: Lianmedis (senas)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree
lt: Lianmedis

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Pole)
lt: Lianmedis (jaunas)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Sapling)
lt: Lianmedis (sodinukas)

en: Maple (Mature)
lt: Klevas (subrendęs)

en: Maple (Old)
lt: Klevas (senas)

en: Maple
lt: Klevas

en: Maple (Pole)
lt: Klevas (jaunas)

en: Maple (Sapling)
lt: Klevas (sodinukas)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Mature)
lt: Tamsusis grybmedis (subrendęs)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Old)
lt: Tamsusis grybmedis (senas)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree
lt: Tamsusis grybmedis

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Pole)
lt: Tamsusis grybmedis (jaunas)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Sapling)
lt: Tamsusis grybmedis (sodinukas)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Mature)
lt: Žaliasis grybmedis (subrendęs)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Old)
lt: Žaliasis grybmedis (senas)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree
lt: Žaliasis grybmedis

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Pole)
lt: Žaliasis grybmedis (jaunas)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Sapling)
lt: Žaliasis grybmedis (sodinukas)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Mature)
lt: Raudonasis grybmedis (subrendęs)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Old)
lt: Raudonasis grybmedis (senas)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree
lt: Raudonasis grybmedis

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Pole)
lt: Raudonasis grybmedis (jaunas)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Sapling)
lt: Raudonasis grybmedis (sodinukas)

en: Oak (Mature)
lt: Ąžuolas (subrendęs)

en: Oak (Old)
lt: Ąžuolas (senas)

en: Oak
lt: Ąžuolas

en: Oak (Pole)
lt: Ąžuolas (jaunas)

en: Oak (Sapling)
lt: Ąžuolas (sodinukas)

en: Borassus Palm (Mature)
lt: Vėduoklinė palmė (subrendusi)

en: Borassus Palm (Old)
lt: Vėduoklinė palmė (sena)

en: Borassus Palm
lt: Vėduoklinė palmė

en: Borassus Palm (Pole)
lt: Vėduoklinė palmė (jauna)

en: Borassus Palm (Sapling)
lt: Vėduoklinė palmė (sodinukas)

en: Coconut Palm (Mature)
lt: Kokospalmė (subrendusi)

en: Coconut Palm (Old)
lt: Kokospalmė (sena)

en: Coconut Palm
lt: Kokospalmė

en: Coconut Palm (Pole)
lt: Kokospalmė (jauna)

en: Coconut Palm (Sapling)
lt: Kokospalmė (sodinukas)

en: Date Palm (Mature)
lt: Datulinė palmė (subrendusi)

en: Date Palm (Old)
lt: Datulinė palmė (sena)

en: Date Palm
lt: Datulinė palmė

en: Date Palm (Pole)
lt: Datulinė palmė (jauna)

en: Date Palm (Sapling)
lt: Datulinė palmė (sodinukas)

en: Oil Palm (Mature)
lt: Alyvpalmė (subrendusi)

en: Oil Palm (Old)
lt: Alyvpalmė (sena)

en: Oil Palm
lt: Alyvpalmė

en: Oil Palm (Pole)
lt: Alyvpalmė (jauna)

en: Oil Palm (Sapling)
lt: Alyvpalmė (sodinukas)

en: Roystonea regia Palm (Mature)
lt: Karališkoji roistonija (subrendusi)

en: Roystonea regia Palm (Old)
lt: Karališkoji roistonija (sena)

en: Roystonea regia Palm
lt: Karališkoji roistonija

en: Roystonea regia Palm (Pole)
lt: Karališkoji roistonija (jauna)

en: Roystonea regia Palm (Sapling)
lt: Karališkoji roistonija (sodinukas)

en: Rowan (Mature)
lt: Šermukšnis (subrendęs)

en: Rowan (Old)
lt: Šermukšnis (senas)

en: Rowan
lt: Šermukšnis

en: Rowan (Pole)
lt: Šermukšnis (jaunas)

en: Rowan (Sapling)
lt: Šermukšnis (sodinukas)

en: Spruce (Mature)
lt: Eglė (subrendusi)

en: Spruce (Old)
lt: Eglė (sena)

en: Spruce
lt: Eglė

en: Spruce (Pole)
lt: Eglė (jauna)

en: Spruce (Sapling)
lt: Eglė (sodinukas)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Mature)
lt: Šniūrmedis (subrendęs)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Old)
lt: Šniūrmedis (senas)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree
lt: Šniūrmedis

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Pole)
lt: Šniūrmedis (jaunas)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Sapling)
lt: Šniūrmedis (sodinukas)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Mature)
lt: Žaliasis skėtmedis (subrendęs)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Old)
lt: Žaliasis skėtmedis (senas)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree
lt: Žaliasis skėtmedis

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Pole)
lt: Žaliasis skėtmedis (jaunas)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Sapling)
lt: Žaliasis skėtmedis (sodinukas)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Mature)
lt: Raudonasis skėtmedis (subrendęs)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Old)
lt: Raudonasis skėtmedis (senas)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree
lt: Raudonasis skėtmedis

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Pole)
lt: Raudonasis skėtmedis (jaunas)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Sapling)
lt: Raudonasis skėtmedis (sodinukas)

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Herbivores
lt: Žolėdžiai

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Carnivores
lt: Mėsėdžiai

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Aquatic
lt: Vandens gyvūnai

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Miscellaneous
lt: Įvairūs

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
lt: Artefaktai

en: These immovables are used by the win condition “Artifacts”.
lt: Šie nejudinami objektai naudojami pagal laimėjimo sąlygą “Artefaktai”.

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
lt: Augalai

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
lt: Stovintys akmenys

en: Rocks
lt: Uolos

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
lt: Negyvi medžiai

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Coniferous Trees
lt: Spygliuočiai medžiai

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Deciduous Trees
lt: Lapuočiai medžiai

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
lt: Palminiai medžiai

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Wasteland Trees
lt: Dykvietės medžiai

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
lt: Vasara

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Wasteland
lt: Dykvietė

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Winter
lt: Žiema

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
lt: Dykuma

en: Coal
lt: Anglis

en: Fish
lt: Žuvis

en: Gold
lt: Auksas

en: Iron
lt: Geležis

en: Stones
lt: Akmenys

en: Water
lt: Vanduo

en: Beach
lt: Paplūdimys

en: Desert 1
lt: Dykuma 1

en: Desert 2
lt: Dykuma 2

en: Desert 3
lt: Dykuma 3

en: Desert 4
lt: Dykuma 4

en: Dry Soil
lt: Sausa žemė

en: Forested Mountain 1
lt: Miškingas kalnas 1

en: Forested Mountain 2
lt: Miškingas kalnas 2

en: High Mountain Meadow
lt: Aukštikalnių pieva

en: Meadow
lt: Pieva

en: Mountain 1
lt: Kalnas 1

en: Mountain 2
lt: Kalnas 2

en: Mountain 3
lt: Kalnas 3

en: Mountain 4
lt: Kalnas 4

en: Mountain Meadow
lt: Kalnų pieva

en: Steppe
lt: Stepė

en: Meadow 1
lt: Pieva 1

en: Meadow 2
lt: Pieva 2

en: Meadow 3
lt: Pieva 3

en: Meadow 4
lt: Pieva 4

en: Snow
lt: Sniegas

en: Barren Steppe
lt: Nederlinga stepė

en: Swamp
lt: Pelkė

en: Ashes 1
lt: Pelenai 1

en: Ashes 2
lt: Pelenai 2

en: Hard Ground 1
lt: Kieta žemė 1

en: Hard Ground 2
lt: Kieta žemė 2

en: Hard Ground 3
lt: Kieta žemė 3

en: Hard Ground 4
lt: Kieta žemė 4

en: Igneous Rocks
lt: Magminės uolos

en: Lava Rocks 1
lt: Lavos uolos 1

en: Lava Rocks 2
lt: Lavos uolos 2

en: Ice
lt: Ledas

en: Ice Floes 1
lt: Ledo lytys 1

en: Ice Floes 2
lt: Ledo lytys 2

en: Tundra Taiga
lt: Miškatundrė
