Widelands - en to ca translation catalogue (206 entries)

en: Badger
ca: Teixó

en: Brown bear
ca: Ós bru

en: Bunny
ca: Conill

en: Chamois
ca: Isard

en: Deer
ca: Cérvol

en: Duck
ca: Ànec

en: Fox
ca: Guineu

en: Lynx
ca: Linx

en: Marten
ca: Marta

en: Moose
ca: Ant

en: Reindeer
ca: Ren

en: Sheep
ca: Ovella

en: Stag
ca: Cérvol

en: Wild boar
ca: Porc senglar

en: Wisent
ca: Bisó europeu

en: Wolf
ca: Llop

en: Artifact
ca: Artefacte

en: Ruin
ca: Ruïnes

en: Debris
ca: Runa

en: Mushroom
ca: Bolet

en: Pebble
ca: Còdol

en: Tombstone
ca: Pedra sepulcral

en: Skeleton
ca: Esquelet

en: Seashell
ca: Petxina

en: Snowman
ca: Ninot de neu

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
ca: Rastre

en: Bush
ca: Arbust

en: Grass
ca: Herba

en: Rocks 1
ca: Roques 1

en: Rocks 2
ca: Roques 2

en: Rocks 3
ca: Roques 3

en: Rocks 4
ca: Roques 4

en: Rocks 5
ca: Roques 5

en: Rocks 6
ca: Roques 6

en: Standing Stone
ca: Monòlit

en: Alder (Mature)
ca: Vern (adult)

en: Alder (Old)
ca: Vern (vell)

en: Alder
ca: Vern

en: Alder (Pole)
ca: Vern (jove)

en: Alder (Sapling)
ca: Vern (plançó)

en: Aspen (Mature)
ca: Trèmol (adult)

en: Aspen (Old)
ca: Trèmol (vell)

en: Aspen
ca: Trèmol

en: Aspen (Pole)
ca: Trèmol (jove)

en: Aspen (Sapling)
ca: Trèmol (plançó)

en: Beech (Mature)
ca: Faig (adult)

en: Beech (Old)
ca: Faig (vell)

en: Beech
ca: Faig

en: Beech (Pole)
ca: Faig (jove)

en: Beech (Sapling)
ca: Faig (plançó)

en: Birch (Mature)
ca: Bedoll (adult)

en: Birch (Old)
ca: Bedoll (vell)

en: Birch
ca: Bedoll

en: Birch (Pole)
ca: Bedoll (jove)

en: Birch (Sapling)
ca: Bedoll (plançó)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Mature)
ca: Cirrus (adult)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Old)
ca: Cirrus (vell)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree
ca: Cirrus

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Pole)
ca: Cirrus (jove)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Sapling)
ca: Cirrus (plançó)

en: Dead Tree
ca: Arbre mort

en: Felled Tree
ca: Arbre caigut

en: Larch (Mature)
ca: Làrix (adult)

en: Larch (Old)
ca: Làrix (vell)

en: Larch
ca: Làrix

en: Larch (Pole)
ca: Làrix (jove)

en: Larch (Sapling)
ca: Làrix (plançó)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Mature)
ca: Arbre amb lianes (adult)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Old)
ca: Arbre amb lianes (vell)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree
ca: Arbre amb lianes

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Pole)
ca: Arbre amb lianes (jove)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Sapling)
ca: Arbre amb lianes (plançó)

en: Maple (Mature)
ca: Plàtan fals (adult)

en: Maple (Old)
ca: Plàtan fals (vell)

en: Maple
ca: Plàtan fals

en: Maple (Pole)
ca: Plàtan fals (jove)

en: Maple (Sapling)
ca: Plàtan fals (plançó)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Mature)
ca: Arbre xampinyó fosc (adult)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Old)
ca: Arbre xampinyó fosc (vell)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree
ca: Arbre xampinyó fosc

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Pole)
ca: Arbre xampinyó fosc (jove)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Sapling)
ca: Arbre xampinyó fosc (plançó)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Mature)
ca: Arbre xampinyó verd (adult)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Old)
ca: Arbre xampinyó verd (vell)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree
ca: Arbre xampinyó verd

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Pole)
ca: Arbre xampinyó verd (jove)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Sapling)
ca: Arbre xampinyó verd (plançó)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Mature)
ca: Arbre xampinyó roig (adult)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Old)
ca: Arbre xampinyó roig (vell)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree
ca: Arbre xampinyó roig

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Pole)
ca: Arbre xampinyó roig (jove)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Sapling)
ca: Arbre xampinyó roig (plançó)

en: Oak (Mature)
ca: Roure (adult)

en: Oak (Old)
ca: Roure (vell)

en: Oak
ca: Roure

en: Oak (Pole)
ca: Roure (jove)

en: Oak (Sapling)
ca: Roure (plançó)

en: Borassus Palm (Mature)
ca: Palmera de Cambodja (adulta)

en: Borassus Palm (Old)
ca: Palmera de Cambodja (vella)

en: Borassus Palm
ca: Palmera de Cambodja

en: Borassus Palm (Pole)
ca: Palmera de Cambodja (jove)

en: Borassus Palm (Sapling)
ca: Palmera de Cambodja (plançó)

en: Coconut Palm (Mature)
ca: Cocoter (adult)

en: Coconut Palm (Old)
ca: Cocoter (vell)

en: Coconut Palm
ca: Cocoter

en: Coconut Palm (Pole)
ca: Cocoter (jove)

en: Coconut Palm (Sapling)
ca: Cocoter (plançó)

en: Date Palm (Mature)
ca: Palmera datilera (adulta)

en: Date Palm (Old)
ca: Palmera datilera (vella)

en: Date Palm
ca: Palmera datilera

en: Date Palm (Pole)
ca: Palmera datilera (jove)

en: Date Palm (Sapling)
ca: Palmera datilera (plançó)

en: Oil Palm (Mature)
ca: Palmera d’oli (adulta)

en: Oil Palm (Old)
ca: Palmera d’oli (vella)

en: Oil Palm
ca: Palmera d’oli

en: Oil Palm (Pole)
ca: Palmera d’oli (jove)

en: Oil Palm (Sapling)
ca: Palmera d’oli (plançó)

en: Roystonea regia Palm (Mature)
ca: Palmera Roystonea regia (adulta)

en: Roystonea regia Palm (Old)
ca: Palmera Roystonea regia (vella)

en: Roystonea regia Palm
ca: Palmera Roystonea regia

en: Roystonea regia Palm (Pole)
ca: Palmera Roystonea regia (jove)

en: Roystonea regia Palm (Sapling)
ca: Palmera Roystonea regia (plançó)

en: Rowan (Mature)
ca: Moixera (adulta)

en: Rowan (Old)
ca: Moixera (vella)

en: Rowan
ca: Moixera

en: Rowan (Pole)
ca: Moixera (jove)

en: Rowan (Sapling)
ca: Moixera (plançó)

en: Spruce (Mature)
ca: Pícea (adulta)

en: Spruce (Old)
ca: Pícea (vella)

en: Spruce
ca: Pícea

en: Spruce (Pole)
ca: Pícea (jove)

en: Spruce (Sapling)
ca: Pícea (plançó)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Mature)
ca: Arbre trenat (adult)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Old)
ca: Arbre trenat (vell)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree
ca: Arbre trenat

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Pole)
ca: Arbre trenat (jove)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Sapling)
ca: Arbre trenat (plançó)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Mature)
ca: Arbre para-sol verd (adult)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Old)
ca: Arbre para-sol verd (vell)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree
ca: Arbre para-sol verd

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Pole)
ca: Arbre para-sol verd (jove)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Sapling)
ca: Arbre para-sol verd (plançó)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Mature)
ca: Arbre para-sol roig (adult)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Old)
ca: Arbre para-sol vell (jove)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree
ca: Arbre para-sol roig

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Pole)
ca: Arbre para-sol roig (jove)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Sapling)
ca: Arbre para-sol roig (plançó)

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Herbivores
ca: Herbívors

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Carnivores
ca: Carnívors

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Aquatic
ca: Aquàtics

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Miscellaneous
ca: Miscel·lanis

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
ca: Artefactes

en: These immovables are used by the win condition “Artifacts”.
ca: Aquests objectes inamovibles s’usen amb la condició de victòria «Artefactes».

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
ca: Plantes

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
ca: Monòlits

en: Rocks
ca: Roques

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
ca: Arbres morts

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Coniferous Trees
ca: Coníferes

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Deciduous Trees
ca: Caducifolis

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
ca: Palmeres

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Wasteland Trees
ca: Arbres volcànics

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
ca: Clima temperat

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Wasteland
ca: Paisatge volcànic

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Winter
ca: Clima àrtic

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
ca: Clima desèrtic

en: Coal
ca: Carbó

en: Fish
ca: Peix

en: Gold
ca: Or

en: Iron
ca: Ferro

en: Stones
ca: Pedres

en: Water
ca: Aigua

en: Beach
ca: Platja

en: Dry Soil
ca: Sòl sec

en: Forested Mountain 1
ca: Muntanya boscosa 1

en: Forested Mountain 2
ca: Muntanya boscosa 2

en: High Mountain Meadow
ca: Prat d’alta muntanya

en: Meadow
ca: Prat

en: Mountain 1
ca: Muntanya 1

en: Mountain 2
ca: Muntanya 2

en: Mountain 3
ca: Muntanya 3

en: Mountain 4
ca: Muntanya 4

en: Mountain Meadow
ca: Prat de muntanya

en: Steppe
ca: Estepa

en: Meadow 1
ca: Prat 1

en: Meadow 2
ca: Prat 2

en: Meadow 3
ca: Prat 3

en: Meadow 4
ca: Prat 4

en: Snow
ca: Neu

en: Barren Steppe
ca: Estepa erma

en: Swamp
ca: Pantà

en: Ashes 1
ca: Cendres 1

en: Ashes 2
ca: Cendres 2

en: Hard Ground 1
ca: Terra dur 1

en: Hard Ground 2
ca: Terra dur 2

en: Hard Ground 3
ca: Terra dur 3

en: Hard Ground 4
ca: Terra dur 4

en: Igneous Rocks
ca: Roques ígnies

en: Lava Rocks 1
ca: Roques volcàniques 1

en: Lava Rocks 2
ca: Roques volcàniques 2

en: Ice
ca: Gel

en: Ice Floes 1
ca: Trossos de gel flotant 1

en: Ice Floes 2
ca: Trossos de gel flotant 2

en: Taiga 1
ca: Taigà 1

en: Taiga 2
ca: Taigà 2

en: Taiga 3
ca: Taigà 3

en: Tundra Taiga
ca: Tundra taigà
