Widelands - en to br translation catalogue (93 entries)

en: Badger
br: Broc'h

en: Brown bear
br: Arzh Gell

en: Bunny
br: Konifl

en: Chamois
br: Gavr-menez

en: Deer
br: Karv

en: Duck
br: Houad

en: Fox
br: Louarn

en: Lynx
br: Lynks

en: Marten
br: Mart

en: Moose
br: Elan

en: Reindeer
br: Karv-erc'h

en: Sheep
br: Dañvad

en: Stag
br: Karv

en: Wild boar
br: Moc'h-gouez

en: Wisent
br: Bizon

en: Wolf
br: Bleiz

en: Artifact
br: Daraozad

en: Mushroom
br: Tog-touseg

en: Pebble
br: Bilienn

en: Snowman
br: Boulomig-erc'h

en: Bush
br: Bodenn

en: Cactus
br: Kaktus

en: Grass
br: Geot

en: Rocks 1
br: Mein 1

en: Rocks 2
br: Mein 2

en: Rocks 3
br: Mein 3

en: Rocks 4
br: Mein 4

en: Rocks 5
br: Mein 5

en: Rocks 6
br: Mein 6

en: Standing Stone
br: Peulvan

en: Alder (Old)
br: Gwernenn (Kozh)

en: Alder
br: Gwernenn

en: Aspen (Old)
br: Brizhkrenerez (kozh)

en: Aspen
br: Brizhkrenerez

en: Beech (Old)
br: Faouenn (Kozh)

en: Beech
br: Faouenn

en: Birch (Old)
br: Bezvenn (Kozh)

en: Birch
br: Bezvenn

en: Dead Tree
br: Gwezenn varv

en: Felled Tree
br: Gwezenn gouezhet

en: Larch (Old)
br: Melezenn (kozh)

en: Larch
br: Melezenn

en: Maple (Old)
br:  Skavenn-wrac'h (kozh)

en: Maple
br:  Skavenn-wrac'h

en: Oak (Old)
br: Dervenn (Kozh)

en: Oak
br: Dervenn

en: Coconut Palm (Old)
br: Gwezenn-gokoz (kozh)

en: Coconut Palm
br: Gwezenn-gokoz

en: Rowan (Old)
br: Hiliberenn (kozh)

en: Rowan
br: Hiliberenn

en: Spruce (Old)
br: Pruñsenn (kozh)

en: Spruce
br: Pruñsenn

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Herbivores
br: Geotdebrerien

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Carnivores
br: Kidebrer

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Aquatic
br: Dourel

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Miscellaneous
br: A-bep-seurt

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
br: Daraozadoù

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
br: Plant

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
br: Peulvanoù

en: Rocks
br: Mein

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
br: Gwez marv

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
br: Hañv

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Winter
br: Goañv

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
br: Dezerzh

en: Coal
br: Glaou

en: Fish
br: Pesked

en: Gold
br: Aour

en: Iron
br: Houarn

en: Stones
br: Maen

en: Water
br: Dour

en: Beach
br: Traezhenn

en: Desert 1
br: Dezerzh 1

en: Desert 2
br: Dezerzh 2

en: Desert 3
br: Dezerzh 3

en: Desert 4
br: Dezerzh 4

en: Forested Mountain 1
br: Menez koadek 1

en: Forested Mountain 2
br: Menez koadek 2

en: Meadow
br: Frankizenn

en: Mountain 1
br: Menez 1

en: Mountain 2
br: Menez 2

en: Mountain 3
br: Menez 3

en: Mountain 4
br: Menez 4

en: Steppe
br: Stepenn

en: Meadow 1
br: Frankizenn 1

en: Meadow 2
br: Frankizenn 2

en: Meadow 3
br: Frankizenn 3

en: Meadow 4
br: Frankizenn 4

en: Snow
br: Erc'h

en: Barren Steppe
br: Stepenn zezerzhel

en: Ashes 1
br: Ludu 1

en: Ashes 2
br: Ludu 2

en: Ice
br: Skorn

en: Tundra
br: Toundra
