Widelands - en to cs translation catalogue (212 entries)

en: Badger
cs: Jezevec

en: Brown bear
cs: Hnědý medvěd

en: Bunny
cs: Zajíc

en: Chamois
cs: Kamzík

en: Deer
cs: Srna

en: Duck
cs: Kachna

en: Fox
cs: Liška

en: Lynx
cs: Rys

en: Marten
cs: Kuna

en: Moose
cs: Los

en: Reindeer
cs: Sob

en: Sheep
cs: Ovce

en: Stag
cs: Jelen

en: Wild boar
cs: Kanec

en: Wisent
cs: Zubr

en: Wolf
cs: Vlk

en: Artifact
cs: Artefakt

en: Ruin
cs: Rozvalina

en: Debris
cs: Sutiny

en: Mushroom
cs: Houba

en: Pebble
cs: Oblázek

en: Tombstone
cs: Náhrobek

en: Skeleton
cs: Kostra

en: Seashell
cs: Lastura

en: Snowman
cs: Sněhulák

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
cs: Cesta

en: Bush
cs: Trs trávy

en: Cactus
cs: Kaktus

en: Grass
cs: Tráva

en: Rocks 1
cs: Malá skalka

en: Rocks 2
cs: Skalka

en: Rocks 3
cs: Velká skalka

en: Rocks 4
cs: Malá skála

en: Rocks 5
cs: Skála

en: Rocks 6
cs: Velká skála

en: Standing Stone
cs: Menhir

en: Alder (Mature)
cs: Olše (vzrostlá)

en: Alder (Old)
cs: Olše (stará)

en: Alder
cs: Olše

en: Alder (Pole)
cs: Olše (stromek)

en: Alder (Sapling)
cs: Olše (sazenice)

en: Aspen (Mature)
cs: Osika (vzrostlá)

en: Aspen (Old)
cs: Osika (stará)

en: Aspen
cs: Osika

en: Aspen (Pole)
cs: Osika (stromek)

en: Aspen (Sapling)
cs: Osika (sazenice)

en: Beech (Mature)
cs: Buk (vzrostlý)

en: Beech (Old)
cs: Buk (starý)

en: Beech
cs: Buk

en: Beech (Pole)
cs: Buk (stromek)

en: Beech (Sapling)
cs: Buk (sazenice)

en: Birch (Mature)
cs: Bříza (vzrostlá)

en: Birch (Old)
cs: Bříza (stará)

en: Birch
cs: Bříza

en: Birch (Pole)
cs: Bříza (stromek)

en: Birch (Sapling)
cs: Bříza (sazenice)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Mature)
cs: Oblakový strom (vzrostlý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Old)
cs: Oblakový strom (starý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree
cs: Oblakový strom

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Pole)
cs: Oblakový strom (stromek)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Sapling)
cs: Oblakový strom (sazenice)

en: Dead Tree
cs: Suchý strom

en: Felled Tree
cs: Pokácený strom

en: Larch (Mature)
cs: Modřín (vzrostlý)

en: Larch (Old)
cs: Modřín (starý)

en: Larch
cs: Modřín

en: Larch (Pole)
cs: Modřín (stromek)

en: Larch (Sapling)
cs: Modřín (sazenice)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Mature)
cs: Liánový strom (vzrostlý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Old)
cs: Liánový strom (starý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree
cs: Liánový strom

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Pole)
cs: Liánový strom (stromek)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Sapling)
cs: Liánový strom (sazenice)

en: Maple (Mature)
cs: Javor (vzrostlý)

en: Maple (Old)
cs: Javor (starý)

en: Maple
cs: Javor

en: Maple (Pole)
cs: Javor (stromek)

en: Maple (Sapling)
cs: Javor (sazenice)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Mature)
cs: Stromová černá houba (vzrostlá)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Old)
cs: Stromová černá houba (stará)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree
cs: Stromová černá houba

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Pole)
cs: Stromová černá houba (stromek)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Sapling)
cs: Stromová černá houba (sazenice)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Mature)
cs: Stromová zelená houba (vzrostlá)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Old)
cs: Stromová zelená houba (stará)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree
cs: Stromová zelená houba

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Pole)
cs: Stromová zelená houba (stromek)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Sapling)
cs: Stromová zelená houba (sazenice)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Mature)
cs: Stromová červená houba (vzrostlá)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Old)
cs: Stromová červená houba (stará)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree
cs: Stromová červená houba

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Pole)
cs: Stromová červená houba (stromek)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Sapling)
cs: Stromová červená houba (sazenice)

en: Oak (Mature)
cs: Dub (vzrostlý)

en: Oak (Old)
cs: Dub (starý)

en: Oak
cs: Dub

en: Oak (Pole)
cs: Dub (stromek)

en: Oak (Sapling)
cs: Dub (sazenice)

en: Borassus Palm (Mature)
cs: Lontarová palma (vzrostlá)

en: Borassus Palm (Old)
cs: Lontarová palma (stará)

en: Borassus Palm
cs: Lontarová palma

en: Borassus Palm (Pole)
cs: Lontarová palma (stromek)

en: Borassus Palm (Sapling)
cs: Lontarová palma (sazenice)

en: Coconut Palm (Mature)
cs: Kokosová palma (vzrostlá)

en: Coconut Palm (Old)
cs: Kokosová palma (stará)

en: Coconut Palm
cs: Kokosová palma

en: Coconut Palm (Pole)
cs: Kokosová palma (stromek)

en: Coconut Palm (Sapling)
cs: Kokosová palma (sazenice)

en: Date Palm (Mature)
cs: Datlová palma (vzrostlá)

en: Date Palm (Old)
cs: Datlová palma (stará)

en: Date Palm
cs: Datlová palma

en: Date Palm (Pole)
cs: Datlová palma (stromek)

en: Date Palm (Sapling)
cs: Datlová palma (sazenice)

en: Oil Palm (Mature)
cs: Olejná palma (vzrostlá)

en: Oil Palm (Old)
cs: Olejná palma (stará)

en: Oil Palm
cs: Olejná palma

en: Oil Palm (Pole)
cs: Olejná palma (stromek)

en: Oil Palm (Sapling)
cs: Olejná palma (sazenice)

en: Roystonea regia Palm (Mature)
cs: Palma královská (vzrostlá)

en: Roystonea regia Palm (Old)
cs: Palma královská (stará)

en: Roystonea regia Palm
cs: Palma královská

en: Roystonea regia Palm (Pole)
cs: Palma královská (stromek)

en: Roystonea regia Palm (Sapling)
cs: Palma královská (sazenice)

en: Rowan (Mature)
cs: Jeřabina (vzrostlá)

en: Rowan (Old)
cs: Jeřabina (stará)

en: Rowan
cs: Jeřabina

en: Rowan (Pole)
cs: Jeřabina (stromek)

en: Rowan (Sapling)
cs: Jeřabina (sazenice)

en: Spruce (Mature)
cs: Smrk (vzrostlý)

en: Spruce (Old)
cs: Smrk (starý)

en: Spruce
cs: Smrk

en: Spruce (Pole)
cs: Smrk (stromek)

en: Spruce (Sapling)
cs: Smrk (sazenice)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Mature)
cs: Motouzový strom (vzrostlý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Old)
cs: Motouzový strom (starý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree
cs: Motouzový strom

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Pole)
cs: Motouzový strom (stromek)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Sapling)
cs: Motouzový strom (sazenice)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Mature)
cs: Zelený deštníkový strom (vzrostlý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Old)
cs: Zelený deštníkový strom (starý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree
cs: Zelený deštníkový strom

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Pole)
cs: Zelený deštníkový strom (stromek)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Sapling)
cs: Zelený deštníkový strom (sazenice)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Mature)
cs: Červený deštníkový strom (vzrostlý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Old)
cs: Červený deštníkový strom (starý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree
cs: Červený deštníkový strom

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Pole)
cs: Červený deštníkový strom (stromek)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Sapling)
cs: Červený deštníkový strom (sazenice)

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Herbivores
cs: Býložravci

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Carnivores
cs: Masožravci

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Aquatic
cs: Vodní

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Miscellaneous
cs: Různé

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
cs: Artefakty

en: These immovables are used by the win condition “Artifacts”.
cs: Tyto pevné předměty se sbírají, je-li nastavena výherní podmínka "Artefakty".

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
cs: Rostliny

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
cs: Menhiry

en: Rocks
cs: Skály

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
cs: Suché stromy

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Coniferous Trees
cs: Jehličnany

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Deciduous Trees
cs: Listnaté stromy

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
cs: Palmy

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Wasteland Trees
cs: Pustinné stromy

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
cs: Léto

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Wasteland
cs: Pustina

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Winter
cs: Zima

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
cs: Poušť

en: Coal
cs: Uhlí

en: Fish
cs: Ryby

en: Gold
cs: Zlato

en: Iron
cs: Železo

en: Stones
cs: Kámen

en: Water
cs: Voda

en: Beach
cs: Pláž

en: Desert 1
cs: Poušť 1

en: Desert 2
cs: Poušť 2

en: Desert 3
cs: Poušť 3

en: Desert 4
cs: Poušť 4

en: Dry Soil
cs: Suchá země

en: Forested Mountain 1
cs: Zalesněná hora 1

en: Forested Mountain 2
cs: Zalesněná hora 2

en: High Mountain Meadow
cs: Vysokohorská louka

en: Meadow
cs: Louka

en: Mountain 1
cs: Hora 1

en: Mountain 2
cs: Hora 2

en: Mountain 3
cs: Hora 3

en: Mountain 4
cs: Hora 4

en: Mountain Meadow
cs: Horská louka

en: Steppe
cs: Step

en: Lava
cs: Láva

en: Meadow 1
cs: Louka 1

en: Meadow 2
cs: Louka 2

en: Meadow 3
cs: Louka 3

en: Meadow 4
cs: Louka 4

en: Snow
cs: Sníh

en: Barren Steppe
cs: Holá step

en: Swamp
cs: Bažina

en: Ashes 1
cs: Popel 1

en: Ashes 2
cs: Popel 2

en: Hard Ground 1
cs: Tvrdá zem 1

en: Hard Ground 2
cs: Tvrdá zem 2

en: Hard Ground 3
cs: Tvrdá zem 3

en: Hard Ground 4
cs: Tvrdá zem 4

en: Igneous Rocks
cs: Magmatická hornina

en: Lava Rocks 1
cs: Lávové skály 1

en: Lava Rocks 2
cs: Lávové skály 2

en: Ice
cs: Led

en: Ice Floes 1
cs: Kry 1

en: Ice Floes 2
cs: Kry 2

en: Taiga 1
cs: Tajga 1

en: Taiga 2
cs: Tajga 2

en: Taiga 3
cs: Tajga 3

en: Tundra Taiga
cs: Tundra Tajga
