Widelands - en to de translation catalogue (203 entries)

en: Badger
de: Dachs

en: Brown bear
de: Braunbär

en: Bunny
de: Hase

en: Chamois
de: Gämse

en: Deer
de: Reh

en: Duck
de: Ente

en: Fox
de: Fuchs

en: Lynx
de: Luchs

en: Marten
de: Marder

en: Moose
de: Elch

en: Reindeer
de: Rentier

en: Sheep
de: Schaf

en: Stag
de: Hirsch

en: Wild boar
de: Wildschwein

en: Artifact
de: Artefakt

en: Ruin
de: Ruine

en: Debris
de: Trümmer

en: Mushroom
de: Pilz

en: Pebble
de: Kleiner Stein

en: Tombstone
de: Grabstein

en: Skeleton
de: Skelett

en: Seashell
de: Muschelschale

en: Snowman
de: Schneemann

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
de: Spur

en: Bush
de: Busch

en: Cactus
de: Kaktus

en: Grass
de: Gras

en: Rocks 1
de: Felsen 1

en: Rocks 2
de: Felsen 2

en: Rocks 3
de: Felsen 3

en: Rocks 4
de: Felsen 4

en: Rocks 5
de: Felsen 5

en: Rocks 6
de: Felsen 6

en: Standing Stone
de: Hinkelstein

en: Alder (Mature)
de: Erle (reif)

en: Alder (Old)
de: Erle (alt)

en: Alder
de: Erle

en: Alder (Pole)
de: Erle (jung)

en: Alder (Sapling)
de: Erle (Setzling)

en: Aspen (Mature)
de: Espe (reif)

en: Aspen (Old)
de: Espe (alt)

en: Aspen
de: Espe

en: Aspen (Pole)
de: Espe (jung)

en: Aspen (Sapling)
de: Espe (Setzling)

en: Beech (Mature)
de: Buche (reif)

en: Beech (Old)
de: Buche (alt)

en: Beech
de: Buche

en: Beech (Pole)
de: Buche (jung)

en: Beech (Sapling)
de: Buche (Setzling)

en: Birch (Mature)
de: Birke (reif)

en: Birch (Old)
de: Birke (alt)

en: Birch
de: Birke

en: Birch (Pole)
de: Birke (jung)

en: Birch (Sapling)
de: Birke (Setzling)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Mature)
de: Rankenbaum (reif)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Old)
de: Rankenbaum (alt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree
de: Rankenbaum

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Pole)
de: Rankenbaum (jung)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Sapling)
de: Rankenbaum (Setzling)

en: Dead Tree
de: Toter Baum

en: Felled Tree
de: Gefällter Baum

en: Larch (Mature)
de: Lärche (reif)

en: Larch (Old)
de: Lärche (alt)

en: Larch
de: Lärche

en: Larch (Pole)
de: Lärche (jung)

en: Larch (Sapling)
de: Lärche (Setzling)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Mature)
de: Lianenbaum (reif)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Old)
de: Lianenbaum (alt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree
de: Lianenbaum

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Pole)
de: Lianenbaum (jung)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Sapling)
de: Lianenbaum (Setzling)

en: Maple (Mature)
de: Ahorn (reif)

en: Maple (Old)
de: Ahorn (alt)

en: Maple
de: Ahorn

en: Maple (Pole)
de: Ahorn (jung)

en: Maple (Sapling)
de: Ahorn (Setzling)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Mature)
de: Dunkler Pilzbaum (reif)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Old)
de: Dunkler Pilzbaum (alt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree
de: Dunkler Pilzbaum

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Pole)
de: Dunkler Pilzbaum (jung)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Sapling)
de: Dunkler Pilzbaum (Setzling)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Mature)
de: Grüner Pilzbaum (reif)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Old)
de: Grüner Pilzbaum (alt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree
de: Grüner Pilzbaum

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Pole)
de: Grüner Pilzbaum (jung)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Sapling)
de: Grüner Pilzbaum (Setzling)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Mature)
de: Roter Pilzbaum (reif)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Old)
de: Roter Pilzbaum (alt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree
de: Roter Pilzbaum

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Pole)
de: Roter Pilzbaum (jung)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Sapling)
de: Roter Pilzbaum (Setzling)

en: Oak (Mature)
de: Eiche (reif)

en: Oak (Old)
de: Eiche (alt)

en: Oak
de: Eiche

en: Oak (Pole)
de: Eiche (jung)

en: Oak (Sapling)
de: Eiche (Setzling)

en: Borassus Palm (Mature)
de: Borassuspalme (reif)

en: Borassus Palm (Old)
de: Borassuspalme (alt)

en: Borassus Palm
de: Borassuspalme

en: Borassus Palm (Pole)
de: Borassuspalme (jung)

en: Borassus Palm (Sapling)
de: Borassuspalme (Setzling)

en: Coconut Palm (Mature)
de: Kokospalme (reif)

en: Coconut Palm (Old)
de: Kokospalme (alt)

en: Coconut Palm
de: Kokospalme

en: Coconut Palm (Pole)
de: Kokospalme (jung)

en: Coconut Palm (Sapling)
de: Kokospalme (Setzling)

en: Date Palm (Mature)
de: Dattelpalme (reif)

en: Date Palm (Old)
de: Dattelpalme (alt)

en: Date Palm
de: Dattelpalme

en: Date Palm (Pole)
de: Dattelpalme (jung)

en: Date Palm (Sapling)
de: Dattelpalme (Setzling)

en: Oil Palm (Mature)
de: Ölpalme (reif)

en: Oil Palm (Old)
de: Ölpalme (alt)

en: Oil Palm
de: Ölpalme

en: Oil Palm (Pole)
de: Ölpalme (jung)

en: Oil Palm (Sapling)
de: Ölpalme (Setzling)

en: Roystonea regia Palm (Mature)
de: Königspalme (reif)

en: Roystonea regia Palm (Old)
de: Königspalme (alt)

en: Roystonea regia Palm
de: Königspalme

en: Roystonea regia Palm (Pole)
de: Königspalme (jung)

en: Roystonea regia Palm (Sapling)
de: Königspalme (Setzling)

en: Rowan (Mature)
de: Eberesche (reif)

en: Rowan (Old)
de: Eberesche (alt)

en: Rowan
de: Eberesche

en: Rowan (Pole)
de: Eberesche (jung)

en: Rowan (Sapling)
de: Eberesche (Setzling)

en: Spruce (Mature)
de: Fichte (reif)

en: Spruce (Old)
de: Fichte (alt)

en: Spruce
de: Fichte

en: Spruce (Pole)
de: Fichte (jung)

en: Spruce (Sapling)
de: Fichte (Setzling)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Mature)
de: Fadenbaum (reif)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Old)
de: Fadenbaum (alt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree
de: Fadenbaum

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Pole)
de: Fadenbaum (jung)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Sapling)
de: Fadenbaum (Setzling)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Mature)
de: Grüner Schirmbaum (reif)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Old)
de: Grüner Schirmbaum (alt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree
de: Grüner Schirmbaum

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Pole)
de: Grüner Schirmbaum (jung)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Sapling)
de: Grüner Schirmbaum (Setzling)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Mature)
de: Roter Schirmbaum (reif)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Old)
de: Roter Schirmbaum (alt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree
de: Roter Schirmbaum

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Pole)
de: Roter Schirmbaum (jung)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Sapling)
de: Roter Schirmbaum (Setzling)

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Herbivores
de: Pflanzenfresser

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Carnivores
de: Fleischfresser

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Aquatic
de: Wassertiere

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Miscellaneous
de: Verschiedenes

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
de: Artefakte

en: These immovables are used by the win condition “Artifacts”.
de: Diese unbeweglichen Objekte werden von der Siegbedingung „Artefakte“ benutzt.

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
de: Pflanzen

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
de: Hinkelsteine

en: Rocks
de: Felsen

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
de: Tote Bäume

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Coniferous Trees
de: Nadelbäume

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Deciduous Trees
de: Laubbäume

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
de: Palmen

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Wasteland Trees
de: Ödlandbäume

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
de: Sommer

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Wasteland
de: Ödland

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
de: Wüste

en: Coal
de: Kohle

en: Fish
de: Fisch

en: Iron
de: Eisen

en: Stones
de: Gestein

en: Water
de: Wasser

en: Beach
de: Strand

en: Desert 1
de: Wüste 1

en: Desert 2
de: Wüste 2

en: Desert 3
de: Wüste 3

en: Desert 4
de: Wüste 4

en: Dry Soil
de: Trockene Erde

en: Forested Mountain 1
de: Bewaldeter Berg 1

en: Forested Mountain 2
de: Bewaldeter Berg 2

en: High Mountain Meadow
de: Hochgebirgswiese

en: Meadow
de: Wiese

en: Mountain 1
de: Berg 1

en: Mountain 2
de: Berg 2

en: Mountain 3
de: Berg 3

en: Mountain 4
de: Berg 4

en: Mountain Meadow
de: Bergwiese

en: Meadow 1
de: Wiese 1

en: Meadow 2
de: Wiese 2

en: Meadow 3
de: Wiese 3

en: Meadow 4
de: Wiese 4

en: Snow
de: Schnee

en: Barren Steppe
de: Trockene Steppe

en: Swamp
de: Sumpf

en: Ashes 1
de: Asche 1

en: Ashes 2
de: Asche 2

en: Hard Ground 1
de: Harter Boden 1

en: Hard Ground 2
de: Harter Boden 2

en: Hard Ground 3
de: Harter Boden 3

en: Hard Ground 4
de: Harter Boden 4

en: Igneous Rocks
de: Erstarrungsgestein

en: Lava Rocks 1
de: Lavafelsen 1

en: Lava Rocks 2
de: Lavafelsen 2

en: Ice
de: Eis

en: Ice Floes 1
de: Eisschollen 1

en: Ice Floes 2
de: Eisschollen 2

en: Tundra Taiga
de: Tundra-Taiga-Übergang
