Widelands - en to es translation catalogue (208 entries)

en: Badger
es: Tejón

en: Brown bear
es: Oso pardo

en: Bunny
es: Conejo

en: Chamois
es: Rebeco

en: Deer
es: Ciervo

en: Duck
es: Pato

en: Fox
es: Zorro

en: Lynx
es: Lince

en: Marten
es: Marta

en: Moose
es: Alce

en: Reindeer
es: Reno

en: Sheep
es: Oveja

en: Stag
es: Ciervo

en: Wild boar
es: Jabalí

en: Wisent
es: Bisonte

en: Wolf
es: Lobo

en: Artifact
es: Artefacto

en: Ruin
es: Ruina

en: Debris
es: Escombros

en: Mushroom
es: Seta

en: Pebble
es: Gravilla

en: Tombstone
es: Lápida

en: Skeleton
es: Esqueleto

en: Seashell
es: Concha Marina

en: Snowman
es: Muñeco de nieve

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
es: Vía

en: Bush
es: Arbusto

en: Cactus
es: Cacto

en: Grass
es: Hierba

en: Rocks 1
es: Rocas 1

en: Rocks 2
es: Rocas 2

en: Rocks 3
es: Rocas 3

en: Rocks 4
es: Rocas 4

en: Rocks 5
es: Rocas 5

en: Rocks 6
es: Rocas 6

en: Standing Stone
es: Monolito

en: Alder (Mature)
es: Aliso (Maduro)

en: Alder (Old)
es: Aliso (Viejo)

en: Alder
es: Aliso

en: Alder (Pole)
es: Aliso (Joven)

en: Alder (Sapling)
es: Aliso (Brote)

en: Aspen (Mature)
es: Álamo (Maduro)

en: Aspen (Old)
es: Álamo (Viejo)

en: Aspen
es: Álamo

en: Aspen (Pole)
es: Álamo (Joven)

en: Aspen (Sapling)
es: Álamo (Brote)

en: Beech (Mature)
es: Haya (Maduro)

en: Beech (Old)
es: Haya (Viejo)

en: Beech
es: Haya

en: Beech (Pole)
es: Haya (Joven)

en: Beech (Sapling)
es: Haya (Brote)

en: Birch (Mature)
es: Abedul (Maduro)

en: Birch (Old)
es: Abedul (Viejo)

en: Birch
es: Abedul

en: Birch (Pole)
es: Abedul (Joven)

en: Birch (Sapling)
es: Abedul (Brote)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Mature)
es: Cirro (Maduro)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Old)
es: Cirro (Viejo)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree
es: Cirro

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Pole)
es: Cirro (Joven)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Sapling)
es: Cirro (Brote)

en: Dead Tree
es: Árbol muerto

en: Felled Tree
es: Árbol Derribado

en: Larch (Mature)
es: Alerce (Maduro)

en: Larch (Old)
es: Alerce (Viejo)

en: Larch
es: Alerce

en: Larch (Pole)
es: Alerce (Joven)

en: Larch (Sapling)
es: Alerce (Brote)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Mature)
es: Liana (Madura)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Old)
es: Liana (Vieja)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree
es: Liana

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Pole)
es: Liana (Joven)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Sapling)
es: Liana (Brote)

en: Maple (Mature)
es: Arce (Maduro)

en: Maple (Old)
es: Arce (Viejo)

en: Maple
es: Arce

en: Maple (Pole)
es: Arce (Joven)

en: Maple (Sapling)
es: Arce (Brote)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Mature)
es: Hongo oscuro (Maduro)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Old)
es: Hongo oscuro (Viejo)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree
es: Hongo Oscuro

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Pole)
es: Hongo oscuro (Joven)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Sapling)
es: Hongo oscuro (Brote)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Mature)
es: Hongo verde (Maduro)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Old)
es: Hongo verde (Viejo)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree
es: Hongo Verde

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Pole)
es: Hongo verde (Joven)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Sapling)
es: Hongo verde (Brote)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Mature)
es: Hongo rojo (Maduro)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Old)
es: Hongo rojo (Viejo)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree
es: Hongo Rojo

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Pole)
es: Hongo rojo (Joven)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Sapling)
es: Hongo rojo (Brote)

en: Oak (Mature)
es: Roble (Maduro)

en: Oak (Old)
es: Roble (Viejo)

en: Oak
es: Roble

en: Oak (Pole)
es: Roble (Joven)

en: Oak (Sapling)
es: Roble (Brote)

en: Borassus Palm (Mature)
es: Palmera Borassus (Madura)

en: Borassus Palm (Old)
es: Palmera Borassus (Vieja)

en: Borassus Palm
es: Palmera Borassus

en: Borassus Palm (Pole)
es: Palmera Borassus (Joven)

en: Borassus Palm (Sapling)
es: Palmera Borassus (Brote)

en: Coconut Palm (Mature)
es: Palmera cocotera (Madura)

en: Coconut Palm (Old)
es: Palmera cocotera (Vieja)

en: Coconut Palm
es: Palmera Cocotera

en: Coconut Palm (Pole)
es: Palmera cocotera (Joven)

en: Coconut Palm (Sapling)
es: Palmera cocotera (Brote)

en: Date Palm (Mature)
es: Palmera datilera (Madura)

en: Date Palm (Old)
es: Palmera datilera (Vieja)

en: Date Palm
es: Palmera Datilera

en: Date Palm (Pole)
es: Palmera datilera (Joven)

en: Date Palm (Sapling)
es: Palmera datilera (Brote)

en: Oil Palm (Mature)
es: Palmera de aceite (Madura)

en: Oil Palm (Old)
es: Palmera de aceite (Vieja)

en: Oil Palm
es: Palmera de Aceite

en: Oil Palm (Pole)
es: Palmera de aceite (Joven)

en: Oil Palm (Sapling)
es: Palmera de aceite (Brote)

en: Roystonea regia Palm (Mature)
es: Palma real (Madura)

en: Roystonea regia Palm (Old)
es: Palma real (Vieja)

en: Roystonea regia Palm
es: Palma Real

en: Roystonea regia Palm (Pole)
es: Palma real (Joven)

en: Roystonea regia Palm (Sapling)
es: Palma real (Brote)

en: Rowan (Mature)
es: Serbal (Maduro)

en: Rowan (Old)
es: Serbal (Viejo)

en: Rowan
es: Serbal

en: Rowan (Pole)
es: Serbal (Joven)

en: Rowan (Sapling)
es: Serbal (Brote)

en: Spruce (Mature)
es: Picea (Maduro)

en: Spruce (Old)
es: Picea (Viejo)

en: Spruce
es: Picea

en: Spruce (Pole)
es: Picea (Joven)

en: Spruce (Sapling)
es: Picea (Brote)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Mature)
es: Árbol enroscado (Maduro)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Old)
es: Árbol enroscado (Viejo)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree
es: Árbol Enroscado

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Pole)
es: Árbol enroscado (Joven)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Sapling)
es: Árbol enroscado (Brote)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Mature)
es: Paraguas verde (Maduro)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Old)
es: Paraguas verde (Viejo)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree
es: Paraguas Verde

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Pole)
es: Paraguas verde (Joven)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Sapling)
es: Paraguas verde (Brote)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Mature)
es: Paraguas rojo (Maduro)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Old)
es: Paraguas rojo (Viejo)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree
es: Paraguas Rojo

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Pole)
es: Paraguas rojo (Joven)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Sapling)
es: Paraguas rojo (Brote)

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Herbivores
es: Herbivoros

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Carnivores
es: Carnivoros

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Aquatic
es: Acuático

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Miscellaneous
es: Miscelania

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
es: Artefactos

en: These immovables are used by the win condition “Artifacts”.
es: Estos inmóviles son utilizados en la condición de victoria "Artefactos".

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
es: Plantas

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
es: Monolito

en: Rocks
es: Rocas

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
es: Árboles muertos

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Coniferous Trees
es: Coniferas

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Deciduous Trees
es: Caducifolios

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
es: Palmeras

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Wasteland Trees
es: Árboles de páramo

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
es: Verano

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Wasteland
es: Páramo

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Winter
es: Invierno

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
es: Desierto

en: Coal
es: Carbón

en: Fish
es: Pescado

en: Gold
es: Oro

en: Iron
es: Hierro

en: Stones
es: Piedras

en: Water
es: Agua

en: Beach
es: Playa

en: Desert 1
es: Desierto 1

en: Desert 2
es: Desierto 2

en: Desert 3
es: Desierto 3

en: Desert 4
es: Desierto 4

en: Dry Soil
es: Suelo seco

en: Forested Mountain 1
es: Montaña Boscosa 1

en: Forested Mountain 2
es: Montaña Boscosa 2

en: High Mountain Meadow
es: Pradera de alta montaña

en: Meadow
es: Pradera

en: Mountain 1
es: Montaña 1

en: Mountain 2
es: Montaña 2

en: Mountain 3
es: Montaña 3

en: Mountain 4
es: Montaña 4

en: Mountain Meadow
es: Pradera de montaña

en: Steppe
es: Estepa

en: Meadow 1
es: Pradera 1

en: Meadow 2
es: Pradera 2

en: Meadow 3
es: Pradera 3

en: Meadow 4
es: Pradera 4

en: Snow
es: Nieve

en: Barren Steppe
es: Estepa estéril

en: Swamp
es: Ciénaga

en: Ashes 1
es: Cenizas 1

en: Ashes 2
es: Cenizas 2

en: Hard Ground 1
es: Suelo duro 1

en: Hard Ground 2
es: Suelo duro 2

en: Hard Ground 3
es: Suelo duro 3

en: Hard Ground 4
es: Suelo duro 4

en: Igneous Rocks
es: Rocas ígneas

en: Lava Rocks 1
es: Rocas de lava 1

en: Lava Rocks 2
es: Rocas de lava 2

en: Ice
es: Hielo

en: Ice Floes 1
es: Témpanos de hielo 1

en: Ice Floes 2
es: Témpanos de hielo 2

en: Tundra Taiga
es: Taiga de tundra
