Widelands - en to fr translation catalogue (203 entries)

en: Badger
fr: Blaireau

en: Brown bear
fr: Ours brun

en: Bunny
fr: Lapin

en: Deer
fr: Cerf

en: Duck
fr: Canard

en: Fox
fr: Renard

en: Marten
fr: Martre

en: Moose
fr: Élan

en: Reindeer
fr: Renne

en: Sheep
fr: Mouton

en: Stag
fr: Cerf

en: Wild boar
fr: Sanglier

en: Wisent
fr: Bison

en: Wolf
fr: Loup

en: Artifact
fr: Artefact

en: Ruin
fr: Ruine

en: Debris
fr: Décombres

en: Mushroom
fr: Champignon

en: Pebble
fr: Caillou

en: Tombstone
fr: Pierre tombale

en: Skeleton
fr: Squelette

en: Seashell
fr: Coquillage

en: Snowman
fr: Bonhomme de neige

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
fr: Sentier

en: Bush
fr: Buisson

en: Grass
fr: Herbe

en: Rocks 1
fr: Rochers 1

en: Rocks 2
fr: Rochers 2

en: Rocks 3
fr: Rochers 3

en: Rocks 4
fr: Rochers 4

en: Rocks 5
fr: Rochers 5

en: Rocks 6
fr: Rochers 6

en: Standing Stone
fr: Pierre levée

en: Alder (Mature)
fr: Aulne (Mature)

en: Alder (Old)
fr: Aulne (Vieux)

en: Alder
fr: Aulne

en: Alder (Pole)
fr: Aulne (Arbuste)

en: Alder (Sapling)
fr: Aulne (Jeune pousse)

en: Aspen (Mature)
fr: Tremble (Mature)

en: Aspen (Old)
fr: Tremble (Vieux)

en: Aspen
fr: Tremble

en: Aspen (Pole)
fr: Tremble (Arbuste)

en: Aspen (Sapling)
fr: Tremble (Jeune pousse)

en: Beech (Mature)
fr: Hêtre (mature)

en: Beech (Old)
fr: Hêtre (vieux)

en: Beech
fr: Hêtre

en: Beech (Pole)
fr: Hêtre (Arbuste)

en: Beech (Sapling)
fr: Hêtre (jeune pousse)

en: Birch (Mature)
fr: Bouleau (Mature)

en: Birch (Old)
fr: Bouleau (Vieux)

en: Birch
fr: Bouleau

en: Birch (Pole)
fr: Bouleau (Arbuste)

en: Birch (Sapling)
fr: Bouleau (Jeune pousse)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Mature)
fr: Sapin Cirrus (Mature)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Old)
fr: Sapin Cirrus (Vieux)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree
fr: Arbre Cirrus

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Pole)
fr: Sapin Cirrus (Arbuste)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Sapling)
fr: Sapin Cirrus (Jeune pousse)

en: Dead Tree
fr: Arbre mort

en: Felled Tree
fr: Arbre au sol

en: Larch (Mature)
fr: Mélèze (Mature)

en: Larch (Old)
fr: Mélèze (Vieux)

en: Larch
fr: Mélèze

en: Larch (Pole)
fr: Mélèze (Arbuste)

en: Larch (Sapling)
fr: Mélèze (Jeune pousse)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Mature)
fr: Arbre liane (Mature)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Old)
fr: Arbre liane (Vieux)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree
fr: Arbre à lianes

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Pole)
fr: Arbre liane (Arbuste)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Sapling)
fr: Arbre liane (Jeune pousse)

en: Maple (Mature)
fr: Érable (Mature)

en: Maple (Old)
fr: Érable (Vieux)

en: Maple
fr: Érable

en: Maple (Pole)
fr: Érable (Arbuste)

en: Maple (Sapling)
fr: Érable (Jeune pousse)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Mature)
fr: Champignon boisé sombre (Mature)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Old)
fr: Champignon boisé sombre (Vieux)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree
fr: Arbre champignon sombre

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Pole)
fr: Champignon boisé sombre (Arbuste)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Sapling)
fr: Champignon boisé sombre (Jeune pousse)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Mature)
fr: Champignon boisé vert (Mature)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Old)
fr: Champignon boisé vert (Vieux)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree
fr: Arbre champignon verts

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Pole)
fr: Champignon boisé vert (Arbuste)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Sapling)
fr: Champignon boisé vert (Jeune pousse)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Mature)
fr: Champignon boisé rouge (Mature)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Old)
fr: Champignon boisé rouge (Vieux)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree
fr: Arbre champignon rouges

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Pole)
fr: Champignon boisé rouge (Arbuste)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Sapling)
fr: Champignon boisé rouge (Jeune pousse)

en: Oak (Mature)
fr: Chêne (Mature)

en: Oak (Old)
fr: Chêne (Vieux)

en: Oak
fr: Chêne

en: Oak (Pole)
fr: Chêne (Arbuste)

en: Oak (Sapling)
fr: Chêne (Jeune pousse)

en: Borassus Palm (Mature)
fr: Palmier de Palmyre (Mature)

en: Borassus Palm (Old)
fr: Palmier de Palmyre (Vieux)

en: Borassus Palm
fr: Palmier de Palmyre

en: Borassus Palm (Pole)
fr: Palmier de Palmyre (Arbuste)

en: Borassus Palm (Sapling)
fr: Palmier de Palmyre (Jeune pousse)

en: Coconut Palm (Mature)
fr: Cocotier (Mature)

en: Coconut Palm (Old)
fr: Cocotier (Vieux)

en: Coconut Palm
fr: Cocotier

en: Coconut Palm (Pole)
fr: Cocotier (Arbuste)

en: Coconut Palm (Sapling)
fr: Cocotier (Jeune pousse)

en: Date Palm (Mature)
fr: Palmier Dattier (Mature)

en: Date Palm (Old)
fr: Palmier Dattier (Vieux)

en: Date Palm
fr: Palmier Dattier

en: Date Palm (Pole)
fr: Palmier Dattier (Arbuste)

en: Date Palm (Sapling)
fr: Palmier Dattier (Jeune pousse)

en: Oil Palm (Mature)
fr: Palmier à huile (Mature)

en: Oil Palm (Old)
fr: Palmier à huile (Vieux)

en: Oil Palm
fr: Palmier à huile

en: Oil Palm (Pole)
fr: Palmier à huile (Arbuste)

en: Oil Palm (Sapling)
fr: Palmier à huile (Jeune pousse)

en: Roystonea regia Palm (Mature)
fr: Palmier Royal (Mature)

en: Roystonea regia Palm (Old)
fr: Palmier Royal (Vieux)

en: Roystonea regia Palm
fr: Palmier Royal

en: Roystonea regia Palm (Pole)
fr: Palmier Royal (Arbuste)

en: Roystonea regia Palm (Sapling)
fr: Palmier Royal (Jeune pousse)

en: Rowan (Mature)
fr: Sorbier des oiseleurs (Mature)

en: Rowan (Old)
fr: Sorbier des oiseleurs (Vieux)

en: Rowan
fr: Sorbier des oiseleurs

en: Rowan (Pole)
fr: Sorbier des oiseleurs (Arbuste)

en: Rowan (Sapling)
fr: Sorbier des oiseleurs (Jeune pousse)

en: Spruce (Mature)
fr: Épicéa (Mature)

en: Spruce (Old)
fr: Épicéa (Vieux)

en: Spruce
fr: Épicéa

en: Spruce (Pole)
fr: Épicéa (Arbuste)

en: Spruce (Sapling)
fr: Épicéa (Jeune pousse)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Mature)
fr: Arbre à ficelle (Mature)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Old)
fr: Arbre à ficelle (Vieux)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree
fr: Arbre à ficelle

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Pole)
fr: Arbre à ficelle (Arbuste)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Sapling)
fr: Arbre à ficelle (Jeune pousse)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Mature)
fr: Arbre ombrelle vert (Mature)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Old)
fr: Arbre ombrelle vert (Vieux)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree
fr: Arbre ombrelle vert

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Pole)
fr: Arbre ombrelle vert (Arbuste)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Sapling)
fr: Arbre ombrelle vert (Jeune pousse)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Mature)
fr: Arbre ombrelle rouge (Mature)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Old)
fr: Arbre ombrelle rouge (Vieux)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree
fr: Arbre ombrelle rouge

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Pole)
fr: Arbre ombrelle rouge (Arbuste)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Sapling)
fr: Arbre ombrelle rouge (Jeune pousse)

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Aquatic
fr: Aquatique

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Miscellaneous
fr: Divers

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
fr: Artefacts

en: These immovables are used by the win condition “Artifacts”.
fr: Ces objets inamovibles sont utilisés par la condition de victoire « Artefacts ».

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
fr: Plantes

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
fr: Pierres dressées

en: Rocks
fr: Rochers

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
fr: Arbres morts

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Coniferous Trees
fr: Arbres conifères

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Deciduous Trees
fr: Arbres à feuilles caduques

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
fr: Palmiers

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Wasteland Trees
fr: Arbres de terres en friches

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
fr: Été

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Wasteland
fr: Terres en friches

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Winter
fr: Hiver

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
fr: Désert

en: Coal
fr: Charbon

en: Fish
fr: Poisson

en: Gold
fr: Or

en: Iron
fr: Fer

en: Stones
fr: Pierres

en: Water
fr: Eau

en: Beach
fr: Plage

en: Desert 1
fr: Désert 1

en: Desert 2
fr: Désert 2

en: Desert 3
fr: Désert 3

en: Desert 4
fr: Désert 4

en: Dry Soil
fr: Terre aride

en: Forested Mountain 1
fr: Montagne arborée 1

en: Forested Mountain 2
fr: Montagne arborée 2

en: High Mountain Meadow
fr: Prairie de haute montagne

en: Meadow
fr: Prairie

en: Mountain 1
fr: Montagne 1

en: Mountain 2
fr: Montagne 2

en: Mountain 3
fr: Montagne 3

en: Mountain 4
fr: Montagne 4

en: Mountain Meadow
fr: Pâture de montage

en: Lava
fr: Lave

en: Meadow 1
fr: Prairie 1

en: Meadow 2
fr: Prairie 2

en: Meadow 3
fr: Prairie 3

en: Meadow 4
fr: Prairie 4

en: Snow
fr: Neige

en: Barren Steppe
fr: Steppe aride

en: Swamp
fr: Marais

en: Ashes 1
fr: Cendres 1

en: Ashes 2
fr: Cendres 2

en: Hard Ground 1
fr: Sol dur 1

en: Hard Ground 2
fr: Sol dur 2

en: Hard Ground 3
fr: Sol dur 3

en: Hard Ground 4
fr: Sol dur 4

en: Igneous Rocks
fr: Roches ignées

en: Lava Rocks 1
fr: Roches volcaniques 1

en: Lava Rocks 2
fr: Roches volcaniques 2

en: Ice
fr: Glace

en: Ice Floes 1
fr: Banquise 1

en: Ice Floes 2
fr: Banquise 2

en: Tundra Taiga
fr: Toundra Taïga
