Widelands - en to he translation catalogue (38 entries)

en: Badger
he: גירית

en: Brown bear
he: דוב חום

en: Bunny
he: ארנב

en: Chamois
he: יעל

en: Deer
he: צבי

en: Duck
he: ברווז

en: Fox
he: שועל

en: Lynx
he: שונר

en: Marten
he: נמיה

en: Moose
he: אייל קורא (מוּס)

en: Reindeer
he: אַיָל

en: Sheep
he: כבש

en: Stag
he: צְבִי

en: Wild boar
he: חזיר בר

en: Wisent
he: ביזון

en: Wolf
he: זאב

en: Artifact
he: שְׂרִיד עַתִּיק

en: Debris
he: מַפּוֹלֶת

en: Mushroom
he: פטריה

en: Pebble
he: חלוק נחל

en: Tombstone
he: מַצֵבָה

en: Skeleton
he: שלד

en: Seashell
he: צֶדֶף

en: Snowman
he: איש שלג

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
he: עִקְבוֹת

en: Bush
he: שיח

en: Cactus
he: קקטוס

en: Grass
he: דשא

en: Dead Tree
he: עץ מת

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
he: שריד עתיק

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
he: אבנים עומדות

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
he: מדבר

en: Coal
he: פחם

en: Fish
he: דג

en: Gold
he: זהב

en: Iron
he: ברזל

en: Stones
he: אבנים

en: Water
he: מים
