Widelands - en to hu translation catalogue (212 entries)

en: Badger
hu: Borz

en: Brown bear
hu: Barna medve

en: Bunny
hu: Nyuszi

en: Chamois
hu: Zerge

en: Deer
hu: Szarvas

en: Duck
hu: Kacsa

en: Fox
hu: Róka

en: Lynx
hu: Hiúz

en: Marten
hu: Nyest

en: Moose
hu: Jávorszarvas

en: Reindeer
hu: Rénszarvas

en: Sheep
hu: Juh

en: Stag
hu: Szarvasbika

en: Wild boar
hu: Vaddisznó

en: Wisent
hu: Bölény

en: Wolf
hu: Farkas

en: Artifact
hu: Ereklye

en: Ruin
hu: Rom

en: Debris
hu: Törmelék

en: Mushroom
hu: Gomba

en: Pebble
hu: Kavics

en: Tombstone
hu: Sírkő

en: Skeleton
hu: Csontváz

en: Seashell
hu: Kagyló

en: Snowman
hu: Hóember

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
hu: Nyom

en: Bush
hu: Bokor

en: Cactus
hu: Kaktusz

en: Grass
hu: Fű

en: Rocks 1
hu: Kövek 1

en: Rocks 2
hu: Kövek 2

en: Rocks 3
hu: Kövek 3

en: Rocks 4
hu: Kövek 4

en: Rocks 5
hu: Kövek 5

en: Rocks 6
hu: Kövek 6

en: Standing Stone
hu: Szikla

en: Alder (Mature)
hu: Éger (kifejlett)

en: Alder (Old)
hu: Éger (öreg)

en: Alder
hu: Éger

en: Alder (Pole)
hu: Éger (közepes)

en: Alder (Sapling)
hu: Éger (csemete)

en: Aspen (Mature)
hu: Nyár (kifejlett)

en: Aspen (Old)
hu: Nyár (öreg)

en: Aspen
hu: Nyár

en: Aspen (Pole)
hu: Nyár (közepes)

en: Aspen (Sapling)
hu: Nyár (csemete)

en: Beech (Mature)
hu: Bükk (kifejlett)

en: Beech (Old)
hu: Bükk (öreg)

en: Beech
hu: Bükk

en: Beech (Pole)
hu: Bükk (közepes)

en: Beech (Sapling)
hu: Bükk (csemete)

en: Birch (Mature)
hu: Nyír (kifejlett)

en: Birch (Old)
hu: Nyír (öreg)

en: Birch
hu: Nyír

en: Birch (Pole)
hu: Nyír (közepes)

en: Birch (Sapling)
hu: Nyír (csemete)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Mature)
hu: Felhőfa (kifejlett)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Old)
hu: Felhőfa (öreg)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree
hu: Felhőfa

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Pole)
hu: Felhőfa (közepes)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Sapling)
hu: Felhőfa (csemete)

en: Dead Tree
hu: Elpusztult fa

en: Felled Tree
hu: Kivágott fa

en: Larch (Mature)
hu: Vörösfenyő (kifejlett)

en: Larch (Old)
hu: Vörösfenyő (öreg)

en: Larch
hu: Vörösfenyő

en: Larch (Pole)
hu: Vörösfenyő (közepes)

en: Larch (Sapling)
hu: Vörösfenyő (csemete)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Mature)
hu: Liánfa (kifejlett)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Old)
hu: Liánfa (öreg)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree
hu: Liánfa

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Pole)
hu: Liánfa (közepes)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Sapling)
hu: Liánfa (csemete)

en: Maple (Mature)
hu: Juhar (kifejlett)

en: Maple (Old)
hu: Juhar (öreg)

en: Maple
hu: Juhar

en: Maple (Pole)
hu: Juhar (közepes)

en: Maple (Sapling)
hu: Juhar (csemete)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Mature)
hu: Sötét gombafa (kifejlett)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Old)
hu: Sötét gombafa (öreg)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree
hu: Sötét gombafa

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Pole)
hu: Sötét gombafa (közepes)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Sapling)
hu: Sötét gombafa (csemete)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Mature)
hu: Zöld gombafa (kifejlett)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Old)
hu: Zöld gombafa (öreg)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree
hu: Zöld gombafa

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Pole)
hu: Zöld gombafa (közepes)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Sapling)
hu: Zöld gombafa (csemete)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Mature)
hu: Vörös gombafa (kifejlett)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Old)
hu: Vörös gombafa (öreg)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree
hu: Vörös gombafa

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Pole)
hu: Vörös gombafa (közepes)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Sapling)
hu: Vörös gombafa (csemete)

en: Oak (Mature)
hu: Tölgy (kifejlett)

en: Oak (Old)
hu: Tölgy (öreg)

en: Oak
hu: Tölgy

en: Oak (Pole)
hu: Tölgy (közepes)

en: Oak (Sapling)
hu: Tölgy (csemete)

en: Borassus Palm (Mature)
hu: Palmira-pálma (kifejlett)

en: Borassus Palm (Old)
hu: Palmira-pálma (öreg)

en: Borassus Palm
hu: Palmira-pálma

en: Borassus Palm (Pole)
hu: Palmira-pálma (közepes)

en: Borassus Palm (Sapling)
hu: Palmira-pálma (csemete)

en: Coconut Palm (Mature)
hu: Kókuszpálma (kifejlett)

en: Coconut Palm (Old)
hu: Kókuszpálma (öreg)

en: Coconut Palm
hu: Kókuszpálma

en: Coconut Palm (Pole)
hu: Kókuszpálma (közepes)

en: Coconut Palm (Sapling)
hu: Kókuszpálma (csemete)

en: Date Palm (Mature)
hu: Datolyapálma (kifejlett)

en: Date Palm (Old)
hu: Datolyapálma (öreg)

en: Date Palm
hu: Datolyapálma

en: Date Palm (Pole)
hu: Datolyapálma (közepes)

en: Date Palm (Sapling)
hu: Datolyapálma (csemete)

en: Oil Palm (Mature)
hu: Olajpálma (kifejlett)

en: Oil Palm (Old)
hu: Olajpálma (öreg)

en: Oil Palm
hu: Olajpálma

en: Oil Palm (Pole)
hu: Olajpálma (közepes)

en: Oil Palm (Sapling)
hu: Olajpálma (csemete)

en: Roystonea regia Palm (Mature)
hu: Királypálma (kifejlett)

en: Roystonea regia Palm (Old)
hu: Királypálma (öreg)

en: Roystonea regia Palm
hu: Királypálma

en: Roystonea regia Palm (Pole)
hu: Királypálma (közepes)

en: Roystonea regia Palm (Sapling)
hu: Királypálma (csemete)

en: Rowan (Mature)
hu: Madárberkenye (kifejlett)

en: Rowan (Old)
hu: Madárberkenye (öreg)

en: Rowan
hu: Madárberkenye

en: Rowan (Pole)
hu: Madárberkenye (közepes)

en: Rowan (Sapling)
hu: Madárberkenye (csemete)

en: Spruce (Mature)
hu: Lucfenyő (kifejlett)

en: Spruce (Old)
hu: Lucfenyő (öreg)

en: Spruce
hu: Lucfenyő

en: Spruce (Pole)
hu: Lucfenyő (közepes)

en: Spruce (Sapling)
hu: Lucfenyő (csemete)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Mature)
hu: Zsinórfa (kifejlett)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Old)
hu: Zsinórfa (öreg)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree
hu: Zsinórfa

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Pole)
hu: Zsinórfa (közepes)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Sapling)
hu: Zsinórfa (csemete)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Mature)
hu: Zöld esernyőfa (kifejlett)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Old)
hu: Zöld esernyőfa (öreg)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree
hu: Zöld esernyőfa

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Pole)
hu: Zöld esernyőfa (közepes)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Sapling)
hu: Zöld esernyőfa (csemete)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Mature)
hu: Vörös esernyőfa (kifejlett)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Old)
hu: Vörös esernyőfa (öreg)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree
hu: Vörös esernyőfa

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Pole)
hu: Vörös esernyőfa (közepes)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Sapling)
hu: Vörös esernyőfa (csemete)

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Herbivores
hu: Növényevők

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Carnivores
hu: Húsevők

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Aquatic
hu: Vízi állatok

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Miscellaneous
hu: Egyéb

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
hu: Ereklyék

en: These immovables are used by the win condition “Artifacts”.
hu: Ezeket a mozdíthatatlanokat az „Ereklyék” győzelmi feltétel használja.

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
hu: Növények

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
hu: Sziklák

en: Rocks
hu: Kövek

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
hu: Elpusztult fák

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Coniferous Trees
hu: Tűlevelű fák

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Deciduous Trees
hu: Lombhullató fák

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
hu: Pálmafák

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Wasteland Trees
hu: Pusztasági fák

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
hu: Nyár

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Wasteland
hu: Pusztaság

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Winter
hu: Tél

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
hu: Sivatag

en: Coal
hu: Szén

en: Fish
hu: Hal

en: Gold
hu: Arany

en: Iron
hu: Vas

en: Stones
hu: Kövek

en: Water
hu: Víz

en: Beach
hu: Tengerpart

en: Desert 1
hu: Sivatag 1

en: Desert 2
hu: Sivatag 2

en: Desert 3
hu: Sivatag 3

en: Desert 4
hu: Sivatag 4

en: Dry Soil
hu: Száraz talaj

en: Forested Mountain 1
hu: Erdős hegy 1

en: Forested Mountain 2
hu: Erdős hegy 2

en: High Mountain Meadow
hu: Magashegyi rét

en: Meadow
hu: Rét

en: Mountain 1
hu: Hegy 1

en: Mountain 2
hu: Hegy 2

en: Mountain 3
hu: Hegy 3

en: Mountain 4
hu: Hegy 4

en: Mountain Meadow
hu: Hegyi rét

en: Steppe
hu: Sztyeppe

en: Lava
hu: Láva

en: Meadow 1
hu: Rét 1

en: Meadow 2
hu: Rét 2

en: Meadow 3
hu: Rét 3

en: Meadow 4
hu: Rét 4

en: Snow
hu: Hó

en: Barren Steppe
hu: Sivár sztyeppe

en: Swamp
hu: Mocsár

en: Ashes 1
hu: Hamu 1

en: Ashes 2
hu: Hamu 2

en: Hard Ground 1
hu: Kemény föld 1

en: Hard Ground 2
hu: Kemény föld 2

en: Hard Ground 3
hu: Kemény föld 3

en: Hard Ground 4
hu: Kemény föld 4

en: Igneous Rocks
hu: Vulkanikus kövek

en: Lava Rocks 1
hu: Lávakövek 1

en: Lava Rocks 2
hu: Lávakövek 2

en: Ice
hu: Jég

en: Ice Floes 1
hu: Jégtáblák 1

en: Ice Floes 2
hu: Jégtáblák 2

en: Taiga 1
hu: Tajga 1

en: Taiga 2
hu: Tajga 2

en: Taiga 3
hu: Tajga 3

en: Tundra Taiga
hu: Tundra-tajga
