Widelands - en to it translation catalogue (207 entries)

en: Badger
it: Tasso

en: Brown bear
it: Orso bruno

en: Bunny
it: Coniglio

en: Chamois
it: Camoscio

en: Deer
it: Cervo

en: Duck
it: Anatra

en: Fox
it: Volpe

en: Lynx
it: Lince

en: Marten
it: Martora

en: Moose
it: Alce

en: Reindeer
it: Renna

en: Sheep
it: Pecora

en: Stag
it: Cervo maschio

en: Wild boar
it: Cinghiale selvatico

en: Wisent
it: Bisonte

en: Wolf
it: Lupo

en: Artifact
it: Manufatto prezioso

en: Ruin
it: Rovina

en: Debris
it: Detriti

en: Mushroom
it: Fungo

en: Pebble
it: Ciottolo

en: Tombstone
it: Pietra tombale

en: Skeleton
it: Scheletro

en: Seashell
it: Conchiglia

en: Snowman
it: Pupazzo di neve

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
it: Strada sterrata

en: Bush
it: Cespuglio

en: Grass
it: Erba

en: Rocks 1
it: Pietre 1

en: Rocks 2
it: Pietre 2

en: Rocks 3
it: Pietre 3

en: Rocks 4
it: Pietre 4

en: Rocks 5
it: Pietre 5

en: Rocks 6
it: Pietre 6

en: Standing Stone
it: Roccia eretta

en: Alder (Mature)
it: Ontano (maturo)

en: Alder (Old)
it: Ontano (vecchio)

en: Alder
it: Ontano

en: Alder (Pole)
it: Ontano (palo)

en: Alder (Sapling)
it: Ontano (alberello)

en: Aspen (Mature)
it: Pioppo tremulo (maturo)

en: Aspen (Old)
it: Pioppo tremulo (vecchio)

en: Aspen
it: Pioppo tremulo

en: Aspen (Pole)
it: Pioppo tremulo (palo)

en: Aspen (Sapling)
it: Pioppo tremulo (alberello)

en: Beech (Mature)
it: Faggio (maturo)

en: Beech (Old)
it: Faggio (vecchio)

en: Beech
it: Faggio

en: Beech (Pole)
it: Faggio (palo)

en: Beech (Sapling)
it: Faggio (alberello)

en: Birch (Mature)
it: Betulla (matura)

en: Birch (Old)
it: Betulla (vecchia)

en: Birch
it: Betulla

en: Birch (Pole)
it: Betulla (palo)

en: Birch (Sapling)
it: Betulla (alberello)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Mature)
it: Albero di cirro (Maturo)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Old)
it: Albero vecchio di cirro

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree
it: Albero di cirro

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Pole)
it: Albero di cirro (palo)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Sapling)
it: Albero di cirro (Alberello)

en: Dead Tree
it: Albero morto

en: Felled Tree
it: Albero Caduto

en: Larch (Mature)
it: Larice (maturo)

en: Larch (Old)
it: Larice (vecchio)

en: Larch
it: Larice

en: Larch (Pole)
it: Larice (palo)

en: Larch (Sapling)
it: Larice (alberello)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Mature)
it: Albero a liana (maturo)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Old)
it: Albero a liana (vecchio)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree
it: Albero di liane

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Pole)
it: Albero a liana (palo)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Sapling)
it: Albero a liana (alberello)

en: Maple (Mature)
it: Acero (maturo)

en: Maple (Old)
it: Acero (vecchio)

en: Maple
it: Acero

en: Maple (Pole)
it: Acero (palo)

en: Maple (Sapling)
it: Acero (alberello)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Mature)
it: Albero a fungo scuro (maturo)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Old)
it: Albero a fungo scuro (vecchio)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree
it: Albero a fungo scuro

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Pole)
it: Albero a fungo scuro (palo)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Sapling)
it: Albero a fungo scuro (alberello)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Mature)
it: Albero a fungo verde (maturo)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Old)
it: Albero a fungo verde (vecchio)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree
it: Albero a fungo verde

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Pole)
it: Albero a fungo verde (palo)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Sapling)
it: Albero a fungo verde (alberello)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Mature)
it: Albero a fungo rosso (maturo)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Old)
it: Albero a fungo rosso (vecchio)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree
it: Albero a fungo rosso

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Pole)
it: Albero a fungo rosso (palo)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Sapling)
it: Albero a fungo rosso (alberello)

en: Oak (Mature)
it: Quercia (matura)

en: Oak (Old)
it: Quercia (vecchia)

en: Oak
it: Quercia

en: Oak (Pole)
it: Quercia (palo)

en: Oak (Sapling)
it: Quercia (alberello)

en: Borassus Palm (Mature)
it: Borassus (matura)

en: Borassus Palm (Old)
it: Borassus (vecchia)

en: Borassus Palm
it: Borassus

en: Borassus Palm (Pole)
it: Borassus (palo)

en: Borassus Palm (Sapling)
it: Borassus (alberello)

en: Coconut Palm (Mature)
it: Palma da cocco (matura)

en: Coconut Palm (Old)
it: Palma da cocco (vecchia)

en: Coconut Palm
it: Palma da cocco

en: Coconut Palm (Pole)
it: Palma da cocco (palo)

en: Coconut Palm (Sapling)
it: Palma da cocco (alberello)

en: Date Palm (Mature)
it: Palma da datteri (matura)

en: Date Palm (Old)
it: Palma da datteri (vecchia)

en: Date Palm
it: Palma da datteri

en: Date Palm (Pole)
it: Palma da datteri (palo)

en: Date Palm (Sapling)
it: Palma da datteri (alberello)

en: Oil Palm (Mature)
it: Palma da olio (matura)

en: Oil Palm (Old)
it: Palma da olio (vecchia)

en: Oil Palm
it: Palma da olio

en: Oil Palm (Pole)
it: Palma da olio (palo)

en: Oil Palm (Sapling)
it: Palma da olio (alberello)

en: Roystonea regia Palm (Mature)
it: Palma Roystonea reale (matura)

en: Roystonea regia Palm (Old)
it: Palma Roystonea reale (vecchia)

en: Roystonea regia Palm
it: Palma Roystonea reale

en: Roystonea regia Palm (Pole)
it: Palma Roystonea reale (palo)

en: Roystonea regia Palm (Sapling)
it: Palma Roystonea reale (alberello)

en: Rowan (Mature)
it: Sorbo rosso (maturo)

en: Rowan (Old)
it: Sorbo rosso (vecchio)

en: Rowan
it: Sorbo selvatico

en: Rowan (Pole)
it: Sorbo selvatico (palo)

en: Rowan (Sapling)
it: Sorbo rosso (alberello)

en: Spruce (Mature)
it: Abete (maturo)

en: Spruce (Old)
it: Abete (vecchio)

en: Spruce
it: Abete

en: Spruce (Pole)
it: Abete (palo)

en: Spruce (Sapling)
it: Abete (alberello)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Mature)
it: Albero a cordicella (maturo)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Old)
it: Albero a cordicella (vecchio)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree
it: Albero a cordicella

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Pole)
it: Albero a cordicella (palo)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Sapling)
it: Albero a cordicella (alberello)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Mature)
it: Albero ad ombrello verde (maturo)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Old)
it: Albero ad ombrello verde (vecchio)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree
it: Albero ad ombrello verde

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Pole)
it: Albero ad ombrello verde (palo)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Sapling)
it: Albero ad ombrello verde (alberello)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Mature)
it: Albero ad ombrello rosso (maturo)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Old)
it: Albero ad ombrello rosso (vecchio)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree
it: Albero ad ombrello rosso

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Pole)
it: Albero ad ombrello rosso (palo)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Sapling)
it: Albero ad ombrello rosso (alberello)

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Herbivores
it: Erbivori

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Carnivores
it: Carnivori

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Aquatic
it: Acquatici

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Miscellaneous
it: Varie

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
it: Manufatti preziosi

en: These immovables are used by the win condition “Artifacts”.
it: Questi oggetti inamovibili sono usati nella condizione di vittoria “manufatti preziosi”.

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
it: Piante

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
it: Megaliti

en: Rocks
it: Pietre

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
it: Alberi morti

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Coniferous Trees
it: Alberi coniferi

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Deciduous Trees
it: Alberi caduci

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
it: Palme

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Wasteland Trees
it: Alberi della terra incolta

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
it: Estate

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Wasteland
it: Terra incolta

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Winter
it: Inverno

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
it: Deserto

en: Coal
it: Carbone

en: Fish
it: Pesce

en: Gold
it: Oro

en: Iron
it: Ferro

en: Stones
it: Pietre

en: Water
it: Acqua

en: Beach
it: Spiaggia

en: Desert 1
it: Deserto 1

en: Desert 2
it: Deserto 2

en: Desert 3
it: Deserto 3

en: Desert 4
it: Deserto 4

en: Dry Soil
it: Terreno essiccato

en: Forested Mountain 1
it: Montagna boschiva 1

en: Forested Mountain 2
it: Montagna boschiva 2

en: High Mountain Meadow
it: Pascolo di alta montagna

en: Meadow
it: Pascolo

en: Mountain 1
it: Montagna 1

en: Mountain 2
it: Montagna 2

en: Mountain 3
it: Montagna 3

en: Mountain 4
it: Montagna 4

en: Mountain Meadow
it: Pascolo di montagna

en: Steppe
it: Steppa

en: Meadow 1
it: Pascolo 1

en: Meadow 2
it: Pascolo 2

en: Meadow 3
it: Pascolo 3

en: Meadow 4
it: Pascolo 4

en: Snow
it: Neve

en: Barren Steppe
it: Steppa arida

en: Swamp
it: Palude

en: Ashes 1
it: Ceneri 1

en: Ashes 2
it: Ceneri 2

en: Hard Ground 1
it: Terreno duro 1

en: Hard Ground 2
it: Terreno duro 2

en: Hard Ground 3
it: Terreno duro 3

en: Hard Ground 4
it: Terreno duro 4

en: Igneous Rocks
it: Rocce ignee

en: Lava Rocks 1
it: Rocce laviche 1

en: Lava Rocks 2
it: Rocce laviche 2

en: Ice
it: Ghiaccio

en: Ice Floes 1
it: Banchi di ghiaccio 1

en: Ice Floes 2
it: Banchi di ghiaccio 2

en: Tundra Taiga
it: Taiga della tundra
