Widelands - en to ms translation catalogue (203 entries)

en: Badger
ms: Bajing

en: Brown bear
ms: Beruang coklat

en: Bunny
ms: Arnab

en: Chamois
ms: Syamwa

en: Deer
ms: Rusa

en: Duck
ms: Itik

en: Fox
ms: Musang

en: Lynx
ms: Kucing Lynx

en: Reindeer
ms: Rusa Kutub

en: Sheep
ms: Biri-Biri

en: Stag
ms: Rusa Jantan

en: Wild boar
ms: Babi Hutan

en: Wolf
ms: Serigala

en: Artifact
ms: Artifaks

en: Ruin
ms: Puing

en: Debris
ms: Reruntuhan Puing

en: Mushroom
ms: Cendawan

en: Pebble
ms: Batu Kerakal

en: Tombstone
ms: Batu Nisan

en: Skeleton
ms: Rangka Manusia

en: Seashell
ms: Cangkerang

en: Snowman
ms: Orang Salji

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
ms: Jejak

en: Bush
ms: Semak

en: Cactus
ms: Kaktus

en: Grass
ms: Rumput

en: Rocks 1
ms: Batu 1

en: Rocks 2
ms: Batu 2

en: Rocks 3
ms: Batu 3

en: Rocks 4
ms: Batu 4

en: Rocks 5
ms: Batu 5

en: Rocks 6
ms: Batu 6

en: Standing Stone
ms: Batu Berdiri

en: Alder (Mature)
ms: Pokok Alder (Matang)

en: Alder (Old)
ms: Pokok Alder (Tua)

en: Alder
ms: Pokok Alder

en: Alder (Pole)
ms: Pokok Alder (Tunggul)

en: Alder (Sapling)
ms: Pokok Alder (Anak)

en: Aspen (Mature)
ms: Pokok Aspen (Matang)

en: Aspen (Old)
ms: Pokok Aspen (Tua)

en: Aspen
ms: Pokok Aspen

en: Aspen (Pole)
ms: Pokok Aspen (Tunggul)

en: Aspen (Sapling)
ms: Pokok Aspen (Anak)

en: Beech (Mature)
ms: Pokok Bic (Matang)

en: Beech (Old)
ms: Pokok Bic (Tua)

en: Beech
ms: Pokok Bic

en: Beech (Pole)
ms: Pokok Bic (Tunggul)

en: Beech (Sapling)
ms: Pokok Bic (Anak)

en: Birch (Mature)
ms: Pokok Birch (Matang)

en: Birch (Old)
ms: Pokok Birch (Tua)

en: Birch
ms: Pokok Birch

en: Birch (Pole)
ms: Pokok Birch (Tunggul)

en: Birch (Sapling)
ms: Pokok Birch (Anak)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Mature)
ms: Pokok Sirus (Matang)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Old)
ms: Pokok Sirus (Tua)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree
ms: Pokok Sirus

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Pole)
ms: Pokok Sirus (Tunggul)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Sapling)
ms: Pokok Sirus (Anak)

en: Dead Tree
ms: Pokok Mati

en: Larch (Mature)
ms: Pokok Larch (Matang)

en: Larch (Old)
ms: Pokok Larch (Tua)

en: Larch
ms: Pokok Larch

en: Larch (Pole)
ms: Pokok Larch (Tunggul)

en: Larch (Sapling)
ms: Pokok Larch (Anak)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Mature)
ms: Pokok Liana (Matang)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Old)
ms: Pokok Liana (Tua)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree
ms: Pokok Liana

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Pole)
ms: Pokok Liana (Tunggul)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Sapling)
ms: Pokok Liana (Anak)

en: Maple (Mature)
ms: Pokok Mapel (Matang)

en: Maple (Old)
ms: Pokok Mapel (Tua)

en: Maple
ms: Pokok Mapel

en: Maple (Pole)
ms: Pokok Mapel (Tunggul)

en: Maple (Sapling)
ms: Pokok Mapel (Anak)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Mature)
ms: Pokok Kulat Hitam (Matang)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Old)
ms: Pokok Kulat Hitam (Tua)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree
ms: Pokok Kulat Hitam

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Pole)
ms: Pokok Kulat Hitam (Tunggul)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Sapling)
ms: Pokok Kulat Hitam (Anak)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Mature)
ms: Pokok Kulat Hijau (Matang)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Old)
ms: Pokok Kulat Hijau (Tua)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree
ms: Pokok Kulat Hijau

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Pole)
ms: Pokok Kulat Hijau (Tunggul)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Sapling)
ms: Pokok Kulat Hijau (Anak)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Mature)
ms: Pokok Kulat Merah (Matang)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Old)
ms: Pokok Kulat Merah (Tua)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree
ms: Pokok Kulat Merah

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Pole)
ms: Pokok Kulat Merah (Tunggul)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Sapling)
ms: Pokok Kulat Merah (Anak)

en: Oak (Mature)
ms: Pokok Oak (Matang)

en: Oak (Old)
ms: Pokok Oak (Tua)

en: Oak
ms: Pokok Oak

en: Oak (Pole)
ms: Pokok Oak (Tunggul)

en: Oak (Sapling)
ms: Pokok Oak (Anak)

en: Borassus Palm (Mature)
ms: Pokok Lontar (Matang)

en: Borassus Palm (Old)
ms: Pokok Lontar (Tua)

en: Borassus Palm
ms: Pokok Lontar

en: Borassus Palm (Pole)
ms: Pokok Lontar (Tunggul)

en: Borassus Palm (Sapling)
ms: Pokok Lontar (Anak)

en: Coconut Palm (Mature)
ms: Pokok Kelapa (Matang)

en: Coconut Palm (Old)
ms: Pokok Kelapa (Tua)

en: Coconut Palm
ms: Pokok Kelapa

en: Coconut Palm (Pole)
ms: Pokok Kelapa (Tunggul)

en: Coconut Palm (Sapling)
ms: Pokok Kelapa (Anak)

en: Date Palm (Mature)
ms: Pokok Kurma (Matang)

en: Date Palm (Old)
ms: Pokok Kurma (Tua)

en: Date Palm
ms: Pokok Kurma

en: Date Palm (Pole)
ms: Pokok Kurma (Tunggul)

en: Date Palm (Sapling)
ms: Pokok Kurma (Anak)

en: Oil Palm (Mature)
ms: Pokok Kelapa Sawit (Matang)

en: Oil Palm (Old)
ms: Pokok Kelapa Sawit (Tua)

en: Oil Palm
ms: Pokok Kelapa Sawit

en: Oil Palm (Pole)
ms: Pokok Kelapa Sawit (Tunggul)

en: Oil Palm (Sapling)
ms: Pokok Kelapa Sawit (Anak)

en: Roystonea regia Palm (Mature)
ms: Pokok Palma Raja (Matang)

en: Roystonea regia Palm (Old)
ms: Pokok Palma Raja (Tua)

en: Roystonea regia Palm
ms: Pokok Palma Raja

en: Roystonea regia Palm (Pole)
ms: Pokok Palma Raja (Tunggul)

en: Roystonea regia Palm (Sapling)
ms: Pokok Palma Raja (Anak)

en: Rowan (Mature)
ms: Pokok Rowan (Matang)

en: Rowan (Old)
ms: Pokok Rowan (Tua)

en: Rowan
ms: Pokok Rowan

en: Rowan (Pole)
ms: Pokok Rowan (Tunggul)

en: Rowan (Sapling)
ms: Pokok Rowan (Anak)

en: Spruce (Mature)
ms: Pokok Spruce (Matang)

en: Spruce (Old)
ms: Pokok Spruce (Tua)

en: Spruce
ms: Pokok Spruce

en: Spruce (Pole)
ms: Pokok Spruce (Tunggul)

en: Spruce (Sapling)
ms: Pokok Spruce (Anak)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Mature)
ms: Pokok Menjalar (Matang)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Old)
ms: Pokok Menjalar (Tua)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree
ms: Pokok Menjalar

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Pole)
ms: Pokok Menjalar (Tunggul)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Sapling)
ms: Pokok Menjalar (Anak)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Mature)
ms: Pokok Green Umbrella (Matang)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Old)
ms: Pokok Green Umbrella (Tua)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree
ms: Pokok Green Umbrella

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Pole)
ms: Pokok Green Umbrella (Tunggul)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Sapling)
ms: Pokok Green Umbrella (Anak)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Mature)
ms: Pokok Red Umbrella (Matang)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Old)
ms: Pokok Red Umbrella (Tua)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree
ms: Pokok Red Umbrella

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Pole)
ms: Pokok Red Umbrella (Tunggul)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Sapling)
ms: Pokok Red Umbrella (Anak)

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Herbivores
ms: Herbivor

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Carnivores
ms: Karnivor

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Aquatic
ms: Akuatik

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Miscellaneous
ms: Pelbagai

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
ms: Artifaks

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
ms: Tumbuh-tumbuhan

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
ms: Batu Berdiri

en: Rocks
ms: Batu

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
ms: Pokok Mati

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Coniferous Trees
ms: Pokok Konifer

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Deciduous Trees
ms: Pokok Daun Luruh

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
ms: Pokok Palma

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Wasteland Trees
ms: Pokok Tanah Tandus

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
ms: Musim Panas

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Wasteland
ms: Tanah Tandus

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Winter
ms: Musim Sejuk

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
ms: Padang Pasir

en: Coal
ms: Arang Batu

en: Fish
ms: Ikan

en: Gold
ms: Emas

en: Iron
ms: Besi

en: Stones
ms: Batu

en: Water
ms: Air

en: Beach
ms: Pantai

en: Desert 1
ms: Padang Pasir 1

en: Desert 2
ms: Padang Pasir 2

en: Desert 3
ms: Padang Pasir 3

en: Desert 4
ms: Padang Pasir 4

en: Dry Soil
ms: Tanah Kering

en: Forested Mountain 1
ms: Gunung Berhutan 1

en: Forested Mountain 2
ms: Gunung Berhutan 2

en: High Mountain Meadow
ms: Padang Rumput Tanah Tinggi

en: Meadow
ms: Padang Rumput

en: Mountain 1
ms: Gunung 1

en: Mountain 2
ms: Gunung 2

en: Mountain 3
ms: Gunung 3

en: Mountain 4
ms: Gunung 4

en: Mountain Meadow
ms: Padang Rumput Pergunungan

en: Steppe
ms: Step

en: Meadow 1
ms: Padang Rumput 1

en: Meadow 2
ms: Padang Rumput 2

en: Meadow 3
ms: Padang Rumput 3

en: Meadow 4
ms: Padang Rumput 4

en: Snow
ms: Salji

en: Barren Steppe
ms: Step Gersang

en: Swamp
ms: Paya

en: Ashes 1
ms: Abu 1

en: Ashes 2
ms: Abu 2

en: Hard Ground 1
ms: Tanah Keras 1

en: Hard Ground 2
ms: Tanah Keras 2

en: Hard Ground 3
ms: Tanah Keras 3

en: Hard Ground 4
ms: Tanah Keras 4

en: Igneous Rocks
ms: Batu Igneus

en: Lava Rocks 1
ms: Batu Lava 1

en: Lava Rocks 2
ms: Batu Lava 2

en: Ice
ms: Ais

en: Ice Floes 1
ms: Flo Ais 1

en: Ice Floes 2
ms: Flo Ais 2

en: Tundra Taiga
ms: Taiga Tundra
