Widelands - en to nb translation catalogue (200 entries)

en: Badger
nb: Grevling

en: Brown bear
nb: Brunbjørn

en: Bunny
nb: Kanin

en: Chamois
nb: Gemse

en: Deer
nb: Hjort

en: Duck
nb: And

en: Fox
nb: Rev

en: Lynx
nb: Gaupe

en: Marten
nb: Mår

en: Moose
nb: Elg

en: Reindeer
nb: Rein

en: Sheep
nb: Sau

en: Stag
nb: Reinsbukk

en: Wild boar
nb: Villsvin

en: Wisent
nb: Visent

en: Wolf
nb: Ulv

en: Artifact
nb: Artefakt

en: Debris
nb: Rester

en: Mushroom
nb: Sopp

en: Pebble
nb: Småstein

en: Tombstone
nb: Gravstøtte

en: Skeleton
nb: Skjelett

en: Seashell
nb: Skjell

en: Snowman
nb: Snømann

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
nb: Spor

en: Bush
nb: Buske

en: Cactus
nb: Kaktus

en: Grass
nb: Gress

en: Rocks 1
nb: Stein 1

en: Rocks 2
nb: Stein 2

en: Rocks 3
nb: Stein 3

en: Rocks 4
nb: Stein 4

en: Rocks 5
nb: Stein 5

en: Rocks 6
nb: Stein 6

en: Standing Stone
nb: Stående stein

en: Alder (Mature)
nb: Or (fullvoksen)

en: Alder (Old)
nb: Or (gammel)

en: Alder
nb: Or

en: Alder (Pole)
nb: Or (ung)

en: Alder (Sapling)
nb: Or (spire)

en: Aspen (Mature)
nb: Osp (fullvoksen)

en: Aspen (Old)
nb: Osp (gammel)

en: Aspen
nb: Osp

en: Aspen (Pole)
nb: Osp (ung)

en: Aspen (Sapling)
nb: Osp (spire)

en: Beech (Mature)
nb: Bøk (fullvoksen)

en: Beech (Old)
nb: Bøk (gammel)

en: Beech
nb: Bøk

en: Beech (Pole)
nb: Bøk (ung)

en: Beech (Sapling)
nb: Bøk (spire)

en: Birch (Mature)
nb: Bjørk (fullvoksen)

en: Birch (Old)
nb: Bjørk (gammel)

en: Birch
nb: Bjørk

en: Birch (Pole)
nb: Bjørk (ung)

en: Birch (Sapling)
nb: Bjørk (spire)

en: Dead Tree
nb: Dødt tre

en: Felled Tree
nb: Felt tre

en: Larch (Mature)
nb: Lerk (fullvoksen)

en: Larch (Old)
nb: Lerk (gammel)

en: Larch
nb: Lerk

en: Larch (Pole)
nb: Lerk (ung)

en: Larch (Sapling)
nb: Lerk (spire)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Mature)
nb: Lianetre (fullvoksent)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Old)
nb: Lianetre (gammelt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree
nb: Lianetre

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Pole)
nb: Lianetre (ungt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Sapling)
nb: Lianetre (spire)

en: Maple (Mature)
nb: Lønn (fullvoksen)

en: Maple (Old)
nb: Lønn (gammel)

en: Maple
nb: Lønn

en: Maple (Pole)
nb: Lønn (ung)

en: Maple (Sapling)
nb: Lønn (spire)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Mature)
nb: Mørk kjempesopp (fullvoksen)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Old)
nb: Mørk kjempesopp (gammel)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree
nb: Mørk kjempesopp

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Pole)
nb: Mørk kjempesopp (ung)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Sapling)
nb: Mørk kjempesopp (spire)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Mature)
nb: Grønn kjempesopp (fullvoksen)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Old)
nb: Grønn kjempesopp (gammel)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree
nb: Grønn kjempesopp

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Pole)
nb: Grønn kjempesopp (ung)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Sapling)
nb: Grønn kjempesopp (spire)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Mature)
nb: Rød kjempesopp (fullvoksen)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Old)
nb: Rød kjempesopp (gammel)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree
nb: Rød kjempesopp

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Pole)
nb: Rød kjempesopp (ung)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Sapling)
nb: Rød kjempesopp (spire)

en: Oak (Mature)
nb: Eik (fullvoksen)

en: Oak (Old)
nb: Eik (gammel)

en: Oak
nb: Eik

en: Oak (Pole)
nb: Eik (ung)

en: Oak (Sapling)
nb: Eik (spire)

en: Borassus Palm (Mature)
nb: Palmyrapalme (fullvoksen)

en: Borassus Palm (Old)
nb: Palmyrapalme (gammel)

en: Borassus Palm
nb: Palmyrapalme

en: Borassus Palm (Pole)
nb: Palmyrapalme (ung)

en: Borassus Palm (Sapling)
nb: Palmyrapalme (spire)

en: Coconut Palm (Mature)
nb: Kokosnøttpalme (fullvoksen)

en: Coconut Palm (Old)
nb: Kokosnøttpalme (gammel)

en: Coconut Palm
nb: Kokosnøttpalme

en: Coconut Palm (Pole)
nb: Kokosnøttpalme (ung)

en: Coconut Palm (Sapling)
nb: Kokosnøttpalme (spire)

en: Date Palm (Mature)
nb: Daddelpalme (fullvoksen)

en: Date Palm (Old)
nb: Daddelpalme (gammel)

en: Date Palm
nb: Daddelpalme

en: Date Palm (Pole)
nb: Daddelpalme (ung)

en: Date Palm (Sapling)
nb: Daddelpalme (spire)

en: Oil Palm (Mature)
nb: Oljepalme (fullvoksen)

en: Oil Palm (Old)
nb: Oljepalme (gammel)

en: Oil Palm
nb: Oljepalme

en: Oil Palm (Pole)
nb: Oljepalme (ung)

en: Oil Palm (Sapling)
nb: Oljepalme (spire)

en: Roystonea regia Palm (Mature)
nb: Kongepalme (fullvoksen)

en: Roystonea regia Palm (Old)
nb: Kongepalme (gammel)

en: Roystonea regia Palm
nb: Kongepalme

en: Roystonea regia Palm (Pole)
nb: Kongepalme (ung)

en: Roystonea regia Palm (Sapling)
nb: Kongepalme (spire)

en: Rowan (Mature)
nb: Rogn (fullvoksen)

en: Rowan (Old)
nb: Rogn (gammel)

en: Rowan
nb: Rogn

en: Rowan (Pole)
nb: Rogn (ung)

en: Rowan (Sapling)
nb: Rogn (spire)

en: Spruce (Mature)
nb: Gran (fullvoksen)

en: Spruce (Old)
nb: Gran (gammel)

en: Spruce
nb: Gran

en: Spruce (Pole)
nb: Gran (ung)

en: Spruce (Sapling)
nb: Gran (spire)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Mature)
nb: Hyssingtre (fullvoksent)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Old)
nb: Hyssingtre (gammelt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree
nb: Hyssingtre

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Pole)
nb: Hyssingtre (ungt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Sapling)
nb: Hyssingtre (spire)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Mature)
nb: Grønt paraplytre (fullvoksent)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Old)
nb: Grønt paraplytre (gammelt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree
nb: Grønt paraplytre

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Pole)
nb: Grønt paraplytre (ungt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Sapling)
nb: Grønt paraplytre (spire)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Mature)
nb: Rødt paraplytre (fullvoksent)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Old)
nb: Rødt paraplytre (gammelt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree
nb: Rødt paraplytre

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Pole)
nb: Rødt paraplytre (ungt)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Sapling)
nb: Rødt paraplytre (spire)

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Herbivores
nb: Planteetere

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Carnivores
nb: Kjøttetere

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Aquatic
nb: Sjødyr

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Miscellaneous
nb: Blandet

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
nb: Artefakt

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
nb: Planter

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
nb: Stående steiner

en: Rocks
nb: Stein

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
nb: Døde trær

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Coniferous Trees
nb: Bartrær

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Deciduous Trees
nb: Løvtrær

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
nb: Palmetrær

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Wasteland Trees
nb: Ødemark trær

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
nb: Sommer

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Wasteland
nb: Ødemark

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Winter
nb: Vinter

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
nb: Ørken

en: Coal
nb: Kull

en: Fish
nb: Fisk

en: Gold
nb: Gull

en: Iron
nb: Jern

en: Stones
nb: Steiner

en: Water
nb: Vann

en: Beach
nb: Strand

en: Desert 1
nb: Ørken 1

en: Desert 2
nb: Ørken 2

en: Desert 3
nb: Ørken 3

en: Desert 4
nb: Ørken 4

en: Dry Soil
nb: Tørr jord

en: Forested Mountain 1
nb: Trerikt fjell 1

en: Forested Mountain 2
nb: Trerikt fjell 2

en: High Mountain Meadow
nb: Høgfjells-eng

en: Meadow
nb: Eng

en: Mountain 1
nb: Fjell 1

en: Mountain 2
nb: Fjell 2

en: Mountain 3
nb: Fjell 3

en: Mountain 4
nb: Fjell 4

en: Mountain Meadow
nb: Fjelleng

en: Meadow 1
nb: Eng 1

en: Meadow 2
nb: Eng 2

en: Meadow 3
nb: Eng 3

en: Meadow 4
nb: Eng 4

en: Snow
nb: Snø

en: Barren Steppe
nb: Øde steppe

en: Swamp
nb: Myr

en: Ashes 1
nb: Aske 1

en: Ashes 2
nb: Aske 2

en: Hard Ground 1
nb: Hard bakke 1

en: Hard Ground 2
nb: Hard bakke 2

en: Hard Ground 3
nb: Hard bakke 3

en: Hard Ground 4
nb: Hard bakke 4

en: Igneous Rocks
nb: Vulkanske steiner

en: Lava Rocks 1
nb: Lavastein 1

en: Lava Rocks 2
nb: Lavastein 2

en: Ice
nb: Is

en: Ice Floes 1
nb: Isflak 1

en: Ice Floes 2
nb: Isflak 2

en: Tundra Taiga
nb: Frosttundra
