Widelands - en to nds translation catalogue (209 entries)

en: Badger
nds: Dacks

en: Brown bear
nds: Bruunbaar

en: Bunny
nds: Kanientje

en: Chamois
nds: Bargzege

en: Deer
nds: Reh

en: Duck
nds: Aant

en: Fox
nds: Voss

en: Lynx
nds: Wille Katt

en: Marten
nds: Marder

en: Moose
nds: Groter Hirsk

en: Reindeer
nds: Sneeihirsk

en: Sheep
nds: Schaap

en: Stag
nds: Hirsk

en: Wild boar
nds: Wildswien

en: Wisent
nds: Willer Bull

en: Wolf
nds: Wulf

en: Artifact
nds: Künstelk Schatten

en: Debris
nds: Schutt

en: Mushroom
nds: Paddstohl

en: Pebble
nds: Steentje

en: Tombstone
nds: Grafftstee

en: Skeleton
nds: Skelett

en: Seashell
nds: Schille

en: Snowman
nds: Sneeimann

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
nds: Stappen

en: Bush
nds: Busk

en: Cactus
nds: Stiekelige Planten

en: Grass
nds: Grasdott

en: Rocks 1
nds: Stenen 1

en: Rocks 2
nds: Stenen 2

en: Rocks 3
nds: Stenen 3

en: Rocks 4
nds: Stenen 4

en: Rocks 5
nds: Stenen 5

en: Rocks 6
nds: Stenen 6

en: Standing Stone
nds: Kaventsmann

en: Alder (Mature)
nds: Eller (Riep)

en: Alder (Old)
nds: Eller (Old)

en: Alder
nds: Eller

en: Alder (Pole)
nds: Eller (Jung)

en: Alder (Sapling)
nds: Eller (Kiensel)

en: Aspen (Mature)
nds: Pöppel (Riep)

en: Aspen (Old)
nds: Pöppel (Old)

en: Aspen
nds: Pöppel

en: Aspen (Pole)
nds: Pöppel (Jung)

en: Aspen (Sapling)
nds: Pöppel (Kiensel)

en: Beech (Mature)
nds: Böök (Riep)

en: Beech (Old)
nds: Böök (Old)

en: Beech
nds: Böök

en: Beech (Pole)
nds: Böök (Jung)

en: Beech (Sapling)
nds: Böök (Kiensel)

en: Birch (Mature)
nds: Bark (Riep)

en: Birch (Old)
nds: Bark (Old)

en: Birch
nds: Bark

en: Birch (Pole)
nds: Bark (Jung)

en: Birch (Sapling)
nds: Bark (Kiensel)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Mature)
nds: Rankenboom (Riep)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Old)
nds: Rankenboom (Old)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree
nds: Rankenboom

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Pole)
nds: Rankenboom (Jung)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Sapling)
nds: Rankenboom (Kiensel)

en: Dead Tree
nds: Doder Boom

en: Felled Tree
nds: Umslaan Boom

en: Larch (Mature)
nds: Lärke (Riep)

en: Larch (Old)
nds: Lärke (Old)

en: Larch
nds: Lärke

en: Larch (Pole)
nds: Lärke (Jung)

en: Larch (Sapling)
nds: Lärke (Kiensel)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Mature)
nds: Takelboom (Riep)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Old)
nds: Takelboom (Old)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree
nds: Takelboom

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Pole)
nds: Takelboom (Jung)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Sapling)
nds: Takelboom (Kiensel)

en: Maple (Mature)
nds: Plataan (Riep)

en: Maple (Old)
nds: Plataan (Old)

en: Maple
nds: Plataan

en: Maple (Pole)
nds: Plataan (Jung)

en: Maple (Sapling)
nds: Plataan (Kiensel)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Mature)
nds: Dunker Paddstohlboom (Riep)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Old)
nds: Dunker Paddstohlboom (Old)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree
nds: Dunker Paddstohlboom

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Pole)
nds: Dunker Paddstohlboom (Jung)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Sapling)
nds: Dunker Paddstohlboom (Kiensel)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Mature)
nds: Gröner Paddstohlboom (Riep)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Old)
nds: Gröner Paddstohlboom (Old)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree
nds: Gröner Paddstohlboom

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Pole)
nds: Gröner Paddstohlboom (Jung)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Sapling)
nds: Gröner Paddstohlboom (Kiensel)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Mature)
nds: Roder Paddstohlboom (Riep)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Old)
nds: Roder Paddstohlboom (Old)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree
nds: Roder Paddstohlboom

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Pole)
nds: Roder Paddstohlboom (Jung)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Sapling)
nds: Roder Paddstohlboom (Kiensel)

en: Oak (Mature)
nds: Eek (Riep)

en: Oak (Old)
nds: Eek (Old)

en: Oak
nds: Eek

en: Oak (Pole)
nds: Eek (Jung)

en: Oak (Sapling)
nds: Eek (Kiensel)

en: Borassus Palm (Mature)
nds: Borassus-Palm (Riep)

en: Borassus Palm (Old)
nds: Borassus-Palm (Old)

en: Borassus Palm
nds: Borassus-Palm

en: Borassus Palm (Pole)
nds: Borassus-Palm (Jung)

en: Borassus Palm (Sapling)
nds: Borassus-Palm (Kiensel)

en: Coconut Palm (Mature)
nds: Kokospalm (Riep)

en: Coconut Palm (Old)
nds: Kokospalm (Old)

en: Coconut Palm
nds: Kokospalm

en: Coconut Palm (Pole)
nds: Kokospalm (Jung)

en: Coconut Palm (Sapling)
nds: Kokospalm (Kiensel)

en: Date Palm (Mature)
nds: Datelpalm (Riep)

en: Date Palm (Old)
nds: Datelpalm (Old)

en: Date Palm
nds: Datelpalm

en: Date Palm (Pole)
nds: Datelpalm (Jung)

en: Date Palm (Sapling)
nds: Datelpalm (Kiensel)

en: Oil Palm (Mature)
nds: Öölpalm (Riep)

en: Oil Palm (Old)
nds: Öölpalm (Old)

en: Oil Palm
nds: Öölpalm

en: Oil Palm (Pole)
nds: Öölpalm (Jung)

en: Oil Palm (Sapling)
nds: Öölpalm (Kiensel)

en: Roystonea regia Palm (Mature)
nds: Königspalm (Riep)

en: Roystonea regia Palm (Old)
nds: Königspalm (Old)

en: Roystonea regia Palm
nds: Königspalm

en: Roystonea regia Palm (Pole)
nds: Königspalm (Jung)

en: Roystonea regia Palm (Sapling)
nds: Königspalm (Kiensel)

en: Rowan (Mature)
nds: Fleitpiepenboom (Riep)

en: Rowan (Old)
nds: Fleitpiepenboom (Old)

en: Rowan
nds: Fleitpiepenboom

en: Rowan (Pole)
nds: Fleitpiepenboom (Jung)

en: Rowan (Sapling)
nds: Fleitpiepenboom (Kiensel)

en: Spruce (Mature)
nds: Dannboom (Riep)

en: Spruce (Old)
nds: Dannboom (Old)

en: Spruce
nds: Dannboom

en: Spruce (Pole)
nds: Dannboom (Jung)

en: Spruce (Sapling)
nds: Dannboom (Kiensel)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Mature)
nds: Tweernboom (Riep)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Old)
nds: Tweernboom (Old)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree
nds: Tweernboom

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Pole)
nds: Tweernboom (Jung)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Sapling)
nds: Tweernboom (Kiensel)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Mature)
nds: Gröner Schirmboom (Riep)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Old)
nds: Gröner Schirmboom (Old)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree
nds: Gröner Schirmboom

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Pole)
nds: Gröner Schirmboom (Jung)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Sapling)
nds: Gröner Schirmboom (Kiensel)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Mature)
nds: Roder Schirmboom (Riep)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Old)
nds: Roder Schirmboom (Old)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree
nds: Roder Schirmboom

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Pole)
nds: Roder Schirmboom (Jung)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Sapling)
nds: Roder Schirmboom (Kiensel)

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Herbivores
nds: Plantenfreters

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Carnivores
nds: Wilde Deerten

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Aquatic
nds: Waterdeerten

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Miscellaneous
nds: Verschedens

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
nds: Künstelk Schatten

en: These immovables are used by the win condition “Artifacts”.
nds: Deese fasten Dingen worden vun de Upgaav tum Winnen »Künstelk Schatten« bruukt.

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
nds: Planten

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
nds: Kaventsmannen

en: Rocks
nds: Stenen

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
nds: Dode Bomen

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Coniferous Trees
nds: Nadelbomen

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Deciduous Trees
nds: Loovbomen

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
nds: Palmen

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Wasteland Trees
nds: Unland-Bomen

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
nds: Sömmer

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Wasteland
nds: Unland

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
nds: Wüüst

en: Coal
nds: Köhle

en: Fish
nds: Fiss

en: Iron
nds: Iesen

en: Stones
nds: Stenen

en: Beach
nds: Strand

en: Desert 1
nds: Sandland 1

en: Desert 2
nds: Sandland 2

en: Desert 3
nds: Sandland 3

en: Desert 4
nds: Sandland 4

en: Dry Soil
nds: Spake Klei

en: Forested Mountain 1
nds: Gröner Barg 1

en: Forested Mountain 2
nds: Gröner Barg 2

en: High Mountain Meadow
nds: Hoge Bargmeed

en: Meadow
nds: Meedland

en: Mountain 1
nds: Barg 1

en: Mountain 2
nds: Barg 2

en: Mountain 3
nds: Barg 3

en: Mountain 4
nds: Barg 4

en: Mountain Meadow
nds: Bargmeed

en: Steppe
nds: Naue Meed

en: Lava
nds: Flüssig Füür

en: Meadow 1
nds: Meedland 1

en: Meadow 2
nds: Meedland 2

en: Meadow 3
nds: Meedland 3

en: Meadow 4
nds: Meedland 4

en: Snow
nds: Sneei

en: Barren Steppe
nds: Bannig naue Meed

en: Swamp
nds: Brook

en: Ashes 1
nds: Aske 1

en: Ashes 2
nds: Aske 2

en: Hard Ground 1
nds: Steenharde Klei 1

en: Hard Ground 2
nds: Steenharde Klei 2

en: Hard Ground 3
nds: Steenharde Klei 3

en: Hard Ground 4
nds: Steenharde Klei 4

en: Igneous Rocks
nds: Vulkaan-Stenen

en: Lava Rocks 1
nds: Füür-Stenen 1

en: Lava Rocks 2
nds: Füür-Stenen 2

en: Ice
nds: Ies

en: Ice Floes 1
nds: Flaken 1

en: Ice Floes 2
nds: Flaken 2

en: Taiga 1
nds: Fröstklei 1

en: Taiga 2
nds: Fröstklei 2

en: Taiga 3
nds: Fröstklei 3

en: Tundra
nds: Iessneei

en: Tundra Taiga
nds: Fröstsneei
