Widelands - en to sr translation catalogue (95 entries)

en: Badger
sr: Jazavac

en: Brown bear
sr: Medved

en: Bunny
sr: Zec

en: Chamois
sr: Divokoza

en: Deer
sr: Jelen

en: Duck
sr: Patka

en: Fox
sr: Lisica

en: Lynx
sr: Ris

en: Marten
sr: Kuna

en: Reindeer
sr: Irvas

en: Sheep
sr: Ovca

en: Stag
sr: Jelen

en: Wild boar
sr: Vepar

en: Wisent
sr: Bizon

en: Wolf
sr: Vuk

en: Artifact
sr: Artefakt

en: Ruin
sr: Ruina

en: Debris
sr: Ruševina

en: Mushroom
sr: Pečurka

en: Pebble
sr: Šljunak

en: Skeleton
sr: Kostur

en: Seashell
sr: Školjka

en: Snowman
sr: Sneško Belić

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
sr: Snežna staza

en: Bush
sr: Žbun

en: Cactus
sr: Kaktus

en: Grass
sr: Trava

en: Rocks 1
sr: Stene 1

en: Rocks 2
sr: Stene 2

en: Rocks 3
sr: Stene 3

en: Rocks 4
sr: Stene 4

en: Rocks 5
sr: Stene 5

en: Rocks 6
sr: Stene 6

en: Standing Stone
sr: Menhir

en: Birch (Old)
sr: Breza (Stara)

en: Birch
sr: Breza

en: Birch (Sapling)
sr: Breza (Mladica)

en: Dead Tree
sr: Mrtvo drvo

en: Maple
sr: Javor

en: Oak (Old)
sr: Hrast (Stari)

en: Oak
sr: Hrast

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Miscellaneous
sr: Razno

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
sr: Artefakti

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
sr: Biljke

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
sr: Стене

en: Rocks
sr: Stene

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
sr: Mrtvo drveće

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
sr: Palmino drveće

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Wasteland Trees
sr: Pustinjsko drveće

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
sr: Leto

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Wasteland
sr: Pustoš

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Winter
sr: Zima

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
sr: Pustinja

en: Coal
sr: Ugalj

en: Fish
sr: Riba

en: Gold
sr: Zlato

en: Iron
sr: Gvožđe

en: Stones
sr: Kamenje

en: Water
sr: Voda

en: Beach
sr: Plaža

en: Desert 1
sr: Pustinja 1

en: Desert 2
sr: Pustinja 2

en: Desert 3
sr: Pustinja 3

en: Desert 4
sr: Pustinja 4

en: Dry Soil
sr: Suva zemlja

en: Forested Mountain 1
sr: Šumovita planina 1

en: Forested Mountain 2
sr: Šumovita planina 2

en: High Mountain Meadow
sr: Visokoplaninska livada

en: Meadow
sr: Poljana

en: Mountain 1
sr: Planina 1

en: Mountain 2
sr: Planina 2

en: Mountain 3
sr: Planina 3

en: Mountain 4
sr: Planina 4

en: Mountain Meadow
sr: Planinski proplanak

en: Steppe
sr: Stepa

en: Meadow 1
sr: Livada 1

en: Meadow 2
sr: Livada 2

en: Meadow 3
sr: Livada 3

en: Meadow 4
sr: Livada 4

en: Snow
sr: Sneg

en: Barren Steppe
sr: Jalova stepa

en: Swamp
sr: Močvara

en: Ashes 1
sr: Pepeo 1

en: Ashes 2
sr: Pepeo 2

en: Hard Ground 1
sr: Tvrdo tlo 1

en: Hard Ground 2
sr: Tvrdo tlo 2

en: Hard Ground 3
sr: Tvrdo tlo 3

en: Hard Ground 4
sr: Tvrdo tlo 4

en: Igneous Rocks
sr: Magmatske stene

en: Lava Rocks 1
sr: Lava stene 1

en: Lava Rocks 2
sr: Lava stene 2

en: Ice
sr: Led

en: Ice Floes 1
sr: Santa leda 1

en: Ice Floes 2
sr: Santa leda 2

en: Tundra Taiga
sr: Tundra tajga
