Widelands - en to uk translation catalogue (53 entries)

en: Badger
uk: Борсук

en: Brown bear
uk: Бурий ведмідь

en: Bunny
uk: Кролик

en: Chamois
uk: Замша

en: Deer
uk: Олень

en: Duck
uk: Качка

en: Fox
uk: Лисиця

en: Lynx
uk: Рись

en: Marten
uk: Куниця

en: Reindeer
uk: Північний олень

en: Sheep
uk: Вівця

en: Wisent
uk: Зубр

en: Wolf
uk: Вовк

en: Artifact
uk: Артефакт

en: Ruin
uk: Руїни

en: Debris
uk: Брухт

en: Mushroom
uk: Гриб

en: Pebble
uk: Галька

en: Skeleton
uk: Кістяк

en: Seashell
uk: Мушля

en: Snowman
uk: Сніговик

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
uk: Доріжка

en: Bush
uk: Кущ

en: Cactus
uk: Кактус

en: Grass
uk: Трава

en: Rocks 1
uk: Скелі 1

en: Rocks 2
uk: Скелі 2

en: Rocks 3
uk: Скелі 3

en: Rocks 4
uk: Скелі 4

en: Rocks 5
uk: Скелі 5

en: Rocks 6
uk: Скелі 6

en: Dead Tree
uk: Сухе дерево

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Carnivores
uk: Хижаки

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Miscellaneous
uk: Різне

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
uk: Артефакти

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
uk: Рослини

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
uk: Скелі

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
uk: Пальми

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
uk: Літо

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Winter
uk: Зима

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
uk: Пустеля

en: Coal
uk: Вугілля

en: Fish
uk: Риба

en: Gold
uk: Золото

en: Iron
uk: Залізо

en: Stones
uk: Каміння

en: Water
uk: Вода

en: Meadow
uk: Луг

en: Mountain Meadow
uk: Полонина

en: Steppe
uk: Степ

en: Snow
uk: Сніг

en: Swamp
uk: Болото

en: Ice
uk: Крига
