Widelands svnVERSION - en to es translation catalogue (54 entries)

en: Transport
es: Transporte

en: Four shovels for removing the swamps have been collected at the warehouse.
es: Hay cuatro palas en el almacén.

en: Shovels
es: Palas

en: Four more shovels for removing the swamps have been collected at the warehouse.
es: Hay cuatro palas más en el almacen.

en: Defeat Törver
es: Derrota a los Törver

en: Defeat the Armies of Törver
es: Derrota al ejército de los Törver

en: Törver is the enemy in the north, who is fighting under the red banner.
es: Los Törver son el enemigo del norte y pelean bajo el estandarte rojo.

en: Build a port
es: Construye un puerto

en: Build a Port in the North
es: Construye un puerto en el norte

en: We should build a port in Törver’s former land to be ready to send an expedition as soon as we found out how to build ships.
es: Debemos construir un puerto en la antigua tierra de los Törver para enviar una expedición en cuanto sepamos construir barcos.

en: Conquer pirate sentry
es: Conquistar el asentamiento pirata

en: Conquer the Pirate Sentry
es: Conquista el asentamiento pirata

en: Conquer the pirate sentry near the brook to the east. Hopefully we will find out what happened to the gold in this area.
es: Conquista el asentamiento pirata cerca del arroyo al este. Esperemos poder descubrir que pasó con todo el oro de esta área.

en: Build warehouse
es: Construir un almacén

en: Build a Warehouse near the Pirate Sentry
es: Construye un almacén cerca del asentamiento pirata.

en: Build a warehouse close to the conquered pirate sentry near the brook. We will need it as a basis for further exploration. Furthermore we could use it to store some gold that we will mine from the surrounding hills.
es: Construye un asentamiento cerca del asentamiento pirata conquistado. Lo necesitaremos para futuras expediciones. Además, nos servirá para almacenar el oro que saquemos de las colinas circundantes.

en: Bring shovels
es: ¡Traigan las palas!

en: Bring Four Shovels to the new Warehouse
es: Lleva cuatro palas al almacén

en: They will be handed out to some volunteers for drying up the swamps.
es: Necesitaremos voluntarios para drenar el pantano.

en: They will be handed out to additional volunteers for drying up the swamps.
es: Necesitamos más voluntarios para drenar el pantano.

en: Defeat the pirates
es: ¡Derrota a los piratas!

en: Defeat the Pirates
es: Derrota a los piratas

en: Free our neighbourhood from the pirate menace. The pirates are fighting under the grey banner.
es: Acaba con la amenaza pirata. Ellos pelean con bajo el estandarte gris.

en: Free our scout from the pirates
es: Libera a nuestro explorador de los piratas

en: Conquer the Stronghold on the Island
es: Conquista la fortaleza de la isla

en: This is where the scout is held captive.
es: Aquí es donde tienen a nuestro explorador.

en: Defeat Hjalmar
es: ¡Derrota a los Hjalmar!

en: Defeat the Armies of Hjalmar
es: Derrota al ejército de los Hjalmar

en: Hjalmar is the enemy north of the former pirates, who is fighting under the green banner.
es: Los Hjalmar es el enemigo al norte de los territorio pirata y pelean bajo en estandarte verde.

en: Defeat Runar
es: ¡Derrota a los Runar!

en: Defeat the Armies of Runar
es: Derrota al ejército de los Ronar.

en: Runar is the enemy south-east of the former pirates, who is fighting under the yellow banner.
es: Los Runar son los enemigos al sudeste de los antiguos territorios piratas. Ellos pelean bajo el estandarte amarillo.

en: Your Advisor
es: Tu consejero

en: Along the River
es: Junto al río

en: Sire, let me inform you about the surrounding tribes.
es: Mi señor, permítame informarle sobre las tribus que nos rodean.

en: From the north we are endangered by a belligerent tribe, led by warlord Törver, that is rapidly building up its armies. They may soon have become too strong to be defeated.
es: Al norte hay una tribu muy peligrosa liderada por Törver, su jefe. Su ejército crece muy rápido y pronto serán invencibles.

en: A large area to the north-east is agonized by a wild horde of unfettered pirates, led by their insane Arvid. Their presence blocks our ways to other tribes.
es: En una basta área al noreste se encuentra una horda salvaje de terribles piratas, liderados por Arvid, el Loco. Su presencia allí bloquea el paso hacia las otras tribus.

en: Over the river lies the prosperous land of the mysterious king Runar. We have been in war with him before the pirates occupied the eastern area. His strength is based on his vast industry and large armies.
es: Más allá del río se encuentra la próspera tierra del misterioso rey Runar. Hemos estado en guerra con ellos desde antes de que los piratas ocuparan las tierras del este. Su fuerza se recide en su gran industria y su inmenso ejército.

en: The area beyond the pirates belongs to a developed tribe led by their mighty chieftain Hjalmar. They have had a long time of preparement to build up their deterring armies.
es: Más allá de los piratas, están los territorios de una tribu muy desarrollada comandada por el poderoso Hjalmar. Han pasado mucho tiempo preparando y fortaleciendo su formidable ejército.

en: The situation looks quite perilous and my advice is that we direct our efforts towards building up a strong army.
es: La situación es un tanto peligrosa. Por eso le aconsejo enfocarnos en tener un ejército fuerte.

en: Our northern enemy
es: El enemigo del norte

en: Sire, although our soldiers would face any enemy without the slightest fear, our rival in the north is still stronger than all our armies combined. We should avoid a conflict until we are able to defeat them.
es:  Mi señor, aunque nuestros valorosos hombres están preparados para enfrentar cualquier enermigo sin temor, el enemigo del norte es mucho más fuerte que nuestro ejército. Debemos evitar un conflicto directo hasta que podamos vencerlos.

en: Be patient and recognize that a strong army is indispensable in this situation. Törver has a very bad reputation.
es: Es tiempo de ser pacientes y reconocer que en este momento necesitamos un ejército fuerte. Törver tiene muy mala reputación.

en: Peril from the north
es: El peligro del norte

en: Sire, we received an alarming message from one of our explorers. Törver is expanding his front line and approaching our territory.
es: Mi señor, uno de nuestros exploradores ha llegado con un mensaje preocupante. Törver ha expandido su frontera y se acerca a nuestro territorio.

en: We cannot avoid attacking their armies forever. If we manage to conquer our northern enemy, we will enlarge our territory and find more resources to strengthen our armies.
es: No podremos evitarlos por siempre. Si logramos conquistar a nuestro enemigo del norte, tendremos los recursos suficientes para fortalecer nuestro ejército.

en: We can then also use their access to the lake in order to explore more land.
es: Podríamos también usar el paso por el lago para explorar más territorios.

en: On the good way
es: Por el buen camino

en: Sire, the battle with Törver progresses gloriously and we have already beaten the strongest part of his army. But this enemy will not be defeated easily. In a desperate move Törver has called in a group of hardened mercenaries.
es: Mi señor, la batalla contra Törver progresa espléndidamente. Derrotamos al ala más fuerte de su ejército, pero no se rendirán fácilmente. En un moviimiento desesperado, Törver llamó a sus mercenarios más experimentados.

en: The great lake
es: El gran lago

en: Sire, now that we have conquered the land of Törver, we can make use of their excellent access to the adjacent great lake. A port in the north will give us better opportunities to have contact with other tribes.
es: Mi señor, ahora que conquistamos las tierras de Törver, tendremos acceso gran lago. Un puerto allí en el norte nos dará más oportunidad para contactar otras tribus.

en: In Törver’s headquarters we found papers describing the construction of ships. Unfortunately, the texts are written in a language that is unknown to us. Our wise men will try to translate these descriptions.
es: Encontramos documentos sobre la construcción de barcos en el cuartel general de Törver. Por desgracia, están escritos en una lengua inentendible para nosotros. Los sabios sabrán cómo leerlos.

en: Searching for gold
es: Buscando el oro

en: Sire, our men have located an isolated enemy pirate sentry. The abandoned huts indicate that there is gold nearby.
es: Mi señor, nuestros hombres divisaron un peusto de vigilanicia pirata abandonado. Las cabañas abandonadas indican la presencia de oro alrededor.
