Widelands svnVERSION - en to fr translation catalogue (36 entries)

en: Four shovels for removing the swamps have been collected at the warehouse.
fr: Quatre pelles destinées a supprimer les marais ont étés colléctées à l'entrepôt.

en: Shovels
fr: Pelles

en: Four more shovels for removing the swamps have been collected at the warehouse.
fr: Quatre nouvelles pelles destinées a supprimer les marais ont étés colléctées à l'entrepôt.

en: Defeat Törver
fr: Battez Törver

en: Törver is the enemy in the north, who is fighting under the red banner.
fr: Törver est l'ennemi dans le nord, il se bat sous la bannière rouge.

en: Build a port
fr: Construire un port

en: Build a Port in the North
fr: Construisez un port dans le Nord

en: We should build a port in Törver’s former land to be ready to send an expedition as soon as we found out how to build ships.
fr: Nous devrions construire un port sur les anciennes terres de Törver afin d'êtrre prêts á envoyer des expeditions des que nous avons trouvé comment construire des navires.

en: Conquer pirate sentry
fr: Capturer la guérite pirate

en: Conquer the Pirate Sentry
fr: Capture la guérite pirate

en: Build warehouse
fr: Construire entrepôt

en: Build a Warehouse near the Pirate Sentry
fr: Construire un entrepôt près de la sentinelle pirate

en: Bring shovels
fr: Apportez des pelles

en: Bring Four Shovels to the new Warehouse
fr: Apportez quatre pelles au nouvel entrepôt

en: Defeat the pirates
fr: Défaire les pirates

en: Defeat the Pirates
fr: Défaire les pirates

en: Free our scout from the pirates
fr: Libérez notre éclaireur des pirates

en: This is where the scout is held captive.
fr: Voici où l'éclaireur est retenu captif.

en: Defeat Hjalmar
fr: Battez Hjalmar

en: Defeat Runar
fr: Battez Runar

en: Your Advisor
fr: Votre conseiller

en: Along the River
fr: Au long de la rivière

en: Our northern enemy
fr: Notre ennemi nordique

en: Peril from the north
fr: Péril venant du nord

en: On the good way
fr: En bonne voie

en: The great lake
fr: Le grand lac

en: Searching for gold
fr: A la recherche de l'or

en: Found a treasure
fr: A trouvé un trésor

en: Removing the swamps
fr: Séchage des marais

en: Pirates on the run
fr: Pirates en fuite

en: Our scout has been captured
fr: Notre éclaireur a été capturé

en: Island conquered
fr: Île conquise

en: The last frontier
fr: La dernière frontière

en: Victory!
fr: Victoire!

en: Sire, my congratulations!
fr: Sire, mes félicitations !

en: Your name will be remembered forever.
fr: Votre nom restera dans les mémoires à jamais.
