Widelands svnVERSION - en to it translation catalogue (30 entries)

en: %1% unit of %2% has been brought to your ‘%3%’ building. | %1% units of %2% have been brought to your ‘%3%’ building.
it[0]: %1% unità di %2% è stata portata al tuo edificio ‘%3%’.
it[1]: %1% unità di %2% sono state portate al tuo edificio ‘%3%’.
it[2]: %1% unità di %2% sono state portate al tuo edificio ‘%3%’.

en: Transport
it: Trasporto

en: Shovels
it: Pale

en: Defeat Törver
it: Sconfiggi Törver

en: Defeat the Armies of Törver
it: Sconfiggi le armate di Törver

en: Build a port
it: Costruisci un porto

en: Build a Port in the North
it: Costruisci un porto a nord

en: Build warehouse
it: Costruisci magazzino

en: Bring shovels
it: Porta delle pale

en: Bring Four Shovels to the new Warehouse
it: Porta quattro pale al nuovo magazzino

en: Defeat the pirates
it: Sconfiggi i pirati

en: Defeat the Pirates
it: Sconfiggi i pirati

en: Defeat Hjalmar
it: Sconfiggi Hjalmar

en: Defeat the Armies of Hjalmar
it: Sconfiggi le armate di Hjalmar

en: Defeat Runar
it: Sconfiggi Runar

en: Defeat the Armies of Runar
it: Sconfiggi le armate di Runar

en: Your Advisor
it: Il tuo consigliere

en: Along the River
it: Lungo il fiume

en: Our northern enemy
it: Il nostro nemico a nord

en: Peril from the north
it: Pericolo dal nord

en: The great lake
it: Il grande lago

en: Searching for gold
it: Cercare l'oro

en: Found a treasure
it: Trovato un tesoro

en: Removing the swamps
it: Rimuovere le paludi

en: The pirates were defeated.
it: I pirati sono stati sconfitti.

en: Island conquered
it: Isola conquistata

en: The last frontier
it: L'ultima frontiera

en: Victory!
it: Vittoria!

en: Sire, my congratulations!
it: Sire, le mie congratulazioni!

en: Your name will be remembered forever.
it: Il tuo nome sarà ricordato per sempre.
