Widelands svnVERSION - en to pt_BR translation catalogue (14 entries)

en: Transport
pt_BR: Transporte

en: Four shovels for removing the swamps have been collected at the warehouse.
pt_BR: Quatro pás para remoção dos pântanos foram recolhidas no armazém.

en: Shovels
pt_BR: Pás

en: Four more shovels for removing the swamps have been collected at the warehouse.
pt_BR: Quatro pás para remoção dos pântanos foram recolhidas no armazém.

en: Defeat Törver
pt_BR: Derrote Törver

en: Defeat the Armies of Törver
pt_BR: Derrote o exército de Töver

en: Törver is the enemy in the north, who is fighting under the red banner.
pt_BR: Törver é o inimigo no norte, que está lutando sob a bandeira vermelha.

en: Build a port
pt_BR: Construa um porto

en: Build a Port in the North
pt_BR: Construa um porto ao norte

en: Conquer pirate sentry
pt_BR: Conquiste a sentinela pirata

en: Conquer the Pirate Sentry
pt_BR: Conquiste o Sentinela Pirata

en: Conquer the pirate sentry near the brook to the east. Hopefully we will find out what happened to the gold in this area.
pt_BR: Conquiste a sentinela pirata perto do riacho ao leste. espero que descubramos o que aconteceu com o ouro desta área

en: Build warehouse
pt_BR: Construa um armazém

en: Build a Warehouse near the Pirate Sentry
pt_BR: Construa um armazém perto da sentinela pirata
