Widelands - en to ar translation catalogue (25 entries)

en: The Forbidden Island
ar: الجزيرة المحظورة

en: Finally! We have just taken our first step towards victory! Last night, we landed on the forbidden island and defeated the few guards that were watching the north-western part of the island. I am quite sure that none of the other warlords has detected us so far, so we should keep quiet and build up our infrastructure. Soon we will be strong enough to raid their positions.
ar: أخيراً! لقد خطونا أول خطواتنا نحو المجد! الليلة الماضية، هبطنا علي الجزيرة المحظورة وهزمنا بعض الحُماة الذين كَانوا يَحمُون الجُزء الشمالي الغربي من الجزيرة.أنا متأكد تمام الثقة أن لا أحد من رؤساء الحروب قد إكتشف وُجُودَنَا حتي الأن، إذاً يَجب علينا أن نبقى هادئين ونَبِنِي مباني القوات. قريباً سوف نكون أقوياء كفاية لغزو مواقعهم.

en: Capture the Ancient Castle
ar: إحتل القلعة القديمة

en: Defeat Lanissa and capture the ancient castle.
ar: إهزم  "لانيسا" و إحتل القلعة القديمة

en: Defeat Erwyn
ar: إهزم "أروين"

en: Defeat Erwyn. He commands the strongest opposing military force left on this island.
ar: إهزم "أروين". هُو يَتحكم بأقوى قوة عسكرية باقية على الجزيرة.

en: Defeat Jomo
ar: إهزم "جومو"

en: Defeat Jomo. He is taking care of the soldiers’ food supply.
ar: إهزم "جومو". هُو يتكفل بمخزون طعام الجنود.

en: First Briefing
ar: التوجيه الأول

en: Second Briefing
ar: التوجيه الثاني

en: An Ancient Castle
ar: قلعة قديمة

en: By the Gods! One of our scouts has discovered a mighty castle at the center of the old plateau. The castle must be quite old and seems to have been built in a foreign style. It’s quite obvious that this is not barbarian craft.
ar: يا ألهى! أحد كشافتنا قد إكتشف قصر عظيم فى منتصف الهضبة القديمة. القصر لابد أنه قديم ويبدو أنه قَد بُني علي شكل أجنبى. إنه لمن الواضح جداً أنه ليس صناعة بربرية.

en: Let’s hope that Lanissa – the warlord holding sway over that castle – has not discovered our movements yet. Perhaps we have a chance of conquering that mighty building without a bigger fight! However, it is essential that we capture it. It will be the key to our reign over this island!
ar: لنئمل ان "لانيسا" - رئيس الحرب الذى يهيمن علي القصر - لم يكتشف تحركاتنا بعد. ربما لدينا الفرصة للسيطرة علي هذا المبني العظيم من دون قتال كبير! على أية حال، إنه لمن الأساسي ان نسيطر عليه. هو سوف يكون المفتاح لسيطرتنا علي باقى الجزيرة!

en: Ancient Castle Captured
ar: القصر القديم أسر

en: Wonderful! Our troops have finally defeated Lanissa and her soldiers. The ancient castle is ours!
ar: رائع! جنودنا اخيراً هزمت "لانيسا" وجنودها. القصر القديم أصبح لنا!

en: It is amazing how far one can see from the highest tower of the castle. We can watch the whole island. So now I wonder why Lanissa did not see us and thus did not prepare. Be that as it may, some things will never come to the light of day. The only important issue at the moment are the opposing troops still left. We have discovered enemy positions held by Erwyn to the north and east of the castle. He is known to be a strong warlord and surely commands the strongest warriors. In the south, we caught sight of some food infrastructures guarded by Jomo – a younger warlord – and we should take care of those infrastructures so we can cut off our enemies’ food supply.
ar: انه لمن المدهش مدى الرؤية من أعلي برج فى القصر. يمكننا رؤية الجزيرة كلها. كنت اتسأل لماذا"لانيسا" لم يرنا و لم يجهز نفسة. ليكن ما يكون، بعض الأشياء لن تظهر أبداً. والمسألة الهامة الوحيدة في الوقت الحالي هي بقاء القوات المعارضة. لقد أكتشفنا مواقع العدو التي تحتفظ بها "أروين" إلى الشمال والشرق من القلعة. ومن المعروف أنه رئيس حرب قوي ويقود بالتأكيد أقوى المحاربين. وفي الجنوب، شاهدنا بعض البنى التحتية الغذائية التي يحرسها جومو – وهو رئيس حرب أصغر سناً – وعلينا أن نعتني بتلك البنى التحتية حتى نتمكن من قطع إمدادات الغذاء لأعدائنا.

en: Another Briefing
ar: توجيه أخر

en: Erwyn Defeated
ar: "أروين" هُزم

en: Great! Erwyn gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less strong warlord on this island!
ar: عظيم! "أيرين" أستسلم عندما رأى مبناه الأخير يحترق. هذا واحد رئيس حرب أقل على الجزيرة!

en: Jomo Defeated
ar: "جومو" هُزم

en: Great! Jomo gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less warlord on this island!
ar: عظيم! "جومو" أستسلم عندما رأى مبناه الأخير يحترق. هكذا انقصنا رئيس حرب واحد من على الجزيرة!

en: Last Briefing
ar: التوجيه الأخير

en: Victory!
ar: النصر!

en: Finally! The island is completely ours. Now we just have to defend it better than the warlords did.
ar: أخيرا! الجزيرة ملكنا بالكامل. الان يجب علينا ان ندافع عنها أفضل من رؤساء الحروب.

en: Congratulations! You have mastered this scenario. You may play on if you like!
ar: تهانينا! لقد أتقنت هذا السيناريو. أنت ربما تُكمل اللعب إذا اردت!
