Widelands - en to cs translation catalogue (25 entries)

en: The Forbidden Island
cs: Zakázaný ostrov

en: Finally! We have just taken our first step towards victory! Last night, we landed on the forbidden island and defeated the few guards that were watching the north-western part of the island. I am quite sure that none of the other warlords has detected us so far, so we should keep quiet and build up our infrastructure. Soon we will be strong enough to raid their positions.
cs: Konečně! První krůček k vítězství byl právě vykonán! Minulou noc jsme zakotvili u zakázaného ostrova a přemohli stráže, které hlídaly severozápadní část ostrova. Je téměř jisté, že se vše podařilo, aniž by nás zpozoroval některý z místních vládců, takže bychom si nyní měli potichu vybudovat vlastní hospodářské zázemí. Brzy budeme natolik silní, že zaútočíme na jejich pozice.

en: Capture the Ancient Castle
cs: Zmocni se starobylého hradu

en: Defeat Lanissa and capture the ancient castle.
cs: Poraz Lanissu a zmocni se starobylého hradu.

en: Defeat Erwyn
cs: Poraz Erwyna

en: Defeat Erwyn. He commands the strongest opposing military force left on this island.
cs: Musíš porazit Erwyna. Velí nejsilnějším nepřátelským vojákům přebývajícím na tomto ostrově.

en: Defeat Jomo
cs: Poraz Joma

en: Defeat Jomo. He is taking care of the soldiers’ food supply.
cs: Poraz Joma. Stará se o dodávky jídla pro vojáky.

en: First Briefing
cs: První instrukce

en: Second Briefing
cs: Druhé instrukce

en: An Ancient Castle
cs: Starobylý hrad

en: By the Gods! One of our scouts has discovered a mighty castle at the center of the old plateau. The castle must be quite old and seems to have been built in a foreign style. It’s quite obvious that this is not barbarian craft.
cs: Při všech bozích! Jeden z našich průzkumníků objevil uprostřed náhorní plošiny mohutný hrad. Musí být hodně starý a vypadá, že je postavený ve stylu, který nám není vlastní. Je zcela zřejmé, že se nejedná o výtvor žádného z barbarských kmenů.

en: Let’s hope that Lanissa – the warlord holding sway over that castle – has not discovered our movements yet. Perhaps we have a chance of conquering that mighty building without a bigger fight! However, it is essential that we capture it. It will be the key to our reign over this island!
cs: Doufejme, že nás Lanissa, válečnice velící posádce hradu, ještě nestihla zpozorovat. Snad máme stále šanci dobýt tuto mohutnou stavbu bez větších bojů! Ať tak či onak, opravdu ji musíme získat. Je klíčem k ovládnutí celého ostrova!

en: Ancient Castle Captured
cs: Starobylý hrad byl dobyt

en: Wonderful! Our troops have finally defeated Lanissa and her soldiers. The ancient castle is ours!
cs: Výborně! Naše jednotky konečně porazily Lanissu a její vojáky. Starobylý hrad je náš!

en: It is amazing how far one can see from the highest tower of the castle. We can watch the whole island. So now I wonder why Lanissa did not see us and thus did not prepare. Be that as it may, some things will never come to the light of day. The only important issue at the moment are the opposing troops still left. We have discovered enemy positions held by Erwyn to the north and east of the castle. He is known to be a strong warlord and surely commands the strongest warriors. In the south, we caught sight of some food infrastructures guarded by Jomo – a younger warlord – and we should take care of those infrastructures so we can cut off our enemies’ food supply.
cs: Je úžasné, jak daleko lze dohlédnout z nejvyšší věže hradu. Můžeme pozorovat celý ostrov. Tak mě tak napadá, jak to, že nás Lanissa neviděla a nepřipravila se. Ať je to jak chce, některé věci se prostě dějí. Jediným problémem nyní zůstávají zbylí nepřátelští vojáci. Objevili jsme pozice našich nepřátel pod velením Erwyna severně a východně od hradu. Je znám jako silný vládce a jistě velí neméně silným bojovníkům. Na jihu jsme zahlédli budovy na zpracování jídla chráněné Jomem, mladým vládcem, a my bychom se o tyto budovy na potraviny měli postarat a tím odříznout nepřátele od dodávek jídla.

en: Another Briefing
cs: Další instrukce

en: Erwyn Defeated
cs: Erwyn byl poražen

en: Great! Erwyn gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less strong warlord on this island!
cs: Při pohledu na doutnající zbytky poslední ze svých budov se Erwyn vzdal. Skvělé! O jednoho silného protivníka méně!

en: Jomo Defeated
cs: Jomo byl poražen

en: Great! Jomo gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less warlord on this island!
cs: Při pohledu na doutnající zbytky poslední ze svých budov se Jomo vzdal. Skvělé! O jednoho silného protivníka méně!

en: Last Briefing
cs: Poslední instrukce

en: Victory!
cs: Vítězství!

en: Finally! The island is completely ours. Now we just have to defend it better than the warlords did.
cs: Konečně! Celý ostrov je náš. Nyní jej musíme chránit lépe než jej chránili poražení válečníci.

en: Congratulations! You have mastered this scenario. You may play on if you like!
cs: Blahopřejeme! Mise splněna. Pokud chceš, můžeš dál pokračovat ve hře!
