Widelands - en to es translation catalogue (25 entries)

en: The Forbidden Island
es: La Isla Prohibida

en: Finally! We have just taken our first step towards victory! Last night, we landed on the forbidden island and defeated the few guards that were watching the north-western part of the island. I am quite sure that none of the other warlords has detected us so far, so we should keep quiet and build up our infrastructure. Soon we will be strong enough to raid their positions.
es: ¡Por fin! ¡Hemos dado nuestro primer paso hacia la victoria! Anoche desembarcamos en la isla prohibida y derrotamos a los pocos guardias que vigilaban la parte noroeste de la isla. Estoy bastante seguro de que ninguno de los otros jefes militares nos ha detectado por ahora, así que deberíamos mantenernos callados y construir nuestra infraestructura. Pronto seremos lo suficientemente fuertes como para atacar sus posiciones.

en: Capture the Ancient Castle
es: Captura el Antiguo Castillo

en: Defeat Lanissa and capture the ancient castle.
es: Derrota a Lanissa y captura el castillo antiguo.

en: Defeat Erwyn
es: Derrota a Erwyn

en: Defeat Erwyn. He commands the strongest opposing military force left on this island.
es: Derrota a Erwyn. Él comanda la fuerza militar opositora más poderosa que queda en esta isla.

en: Defeat Jomo
es: Derrota a Jomo

en: Defeat Jomo. He is taking care of the soldiers’ food supply.
es: Derrota a Jomo. Se encarga del suministro de comida de los soldados.

en: First Briefing
es: Primer Informe

en: Second Briefing
es: Segundo Informe

en: An Ancient Castle
es: Un Antiguo Castillo

en: By the Gods! One of our scouts has discovered a mighty castle at the center of the old plateau. The castle must be quite old and seems to have been built in a foreign style. It’s quite obvious that this is not barbarian craft.
es: ¡Por todos los Dioses! Uno de nuestros exploradores ha descubierto un castillo enorme en el centro de la antigua meseta. El castillo debe ser bastante viejo y parece haber sido construido en un estilo extranjero. Parece obvio que esto no es obra de los bárbaros.

en: Let’s hope that Lanissa – the warlord holding sway over that castle – has not discovered our movements yet. Perhaps we have a chance of conquering that mighty building without a bigger fight! However, it is essential that we capture it. It will be the key to our reign over this island!
es: Esperemos que Lanissa – la caudillo que merodea ese castillo – no haya descubierto nuestros movimientos por ahora. Quizá tengamos una oportunidad de conquistar ese enorme edificio sin una gran lucha! Aún así, es esencial que lo capturemos. Será fundamental para reinar sobre esta isla!

en: Ancient Castle Captured
es: Castillo antiguo capturado

en: Wonderful! Our troops have finally defeated Lanissa and her soldiers. The ancient castle is ours!
es: ¡Genial! Nuestras tropas han derrotado a Lanissa y sus soldados finalmente. ¡El castillo antiguo es nuestro!

en: It is amazing how far one can see from the highest tower of the castle. We can watch the whole island. So now I wonder why Lanissa did not see us and thus did not prepare. Be that as it may, some things will never come to the light of day. The only important issue at the moment are the opposing troops still left. We have discovered enemy positions held by Erwyn to the north and east of the castle. He is known to be a strong warlord and surely commands the strongest warriors. In the south, we caught sight of some food infrastructures guarded by Jomo – a younger warlord – and we should take care of those infrastructures so we can cut off our enemies’ food supply.
es: Es impresionante lo lejos que uno puede ver desde la torre más alta del castillo. Podemos ver toda la isla. Así que ahora me pregunto por qué Lanissa no nos vio y se preparó. Siendo eso así, nunca se conocerá la verdad de algunas cosas. El único problema importante son las tropas opositoras que aún quedan. Hemos descubierto posiciones enemigas mantenidas por Erwyn al norte y al este del castillo. Es conocido por ser un fuerte caudillo y comandar a las mejores tropas. Al sur, pudimos ver algunas infraestructuras de comida, vigiladas por Jomo – un caudillo más joven – y deberíamos hacernos cargo de dichas infraestructuras para así poder cortar el suministro alimenticio de los enemigos.

en: Another Briefing
es: Otro Informe

en: Erwyn Defeated
es: Erwyn derrotado

en: Great! Erwyn gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less strong warlord on this island!
es: Bien! Erwyn se rindió cuando vio sus últimos edificios arder hasta las cenizas. Ahora queda un caudillo fuerte menos en esta isla!

en: Jomo Defeated
es: Jomo derrotado

en: Great! Jomo gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less warlord on this island!
es: ¡Genial! Jomo se ha rendido cuando ha visto sus últimos edificios colapsando. ¡Eso es un señor de la guerra menos en la isla!

en: Last Briefing
es: Último informe

en: Victory!
es: ¡Victoria!

en: Finally! The island is completely ours. Now we just have to defend it better than the warlords did.
es: ¡Al fin! La isla es completamente tuya. Ahora solo tenemos que defenderla mejor que lo hicieron los señores de guerra.

en: Congratulations! You have mastered this scenario. You may play on if you like!
es: Felicidades! Has dominado este escenario. Puedes jugar en él si quieres!
