Widelands - en to gd translation catalogue (25 entries)

en: The Forbidden Island
gd: An t-eilean toirmisgte

en: Finally! We have just taken our first step towards victory! Last night, we landed on the forbidden island and defeated the few guards that were watching the north-western part of the island. I am quite sure that none of the other warlords has detected us so far, so we should keep quiet and build up our infrastructure. Soon we will be strong enough to raid their positions.
gd: Mu dheireadh thall! Tha sinn air a’ chiad cheum a ghabhail ach am faigheamaid buannachd! Chaidh sinn air tìr san eilean toirmisgte a-raoir agus chuir sinn ruaig air na bha ann de fhreiceadain air ceann iar-thuath an eilein. Tha mi reusanta cinnteach nach do mhothaich na tighearnan-cogaidh oirnn fhathast is mar sin bu chòir dhuinn cumail gu socair agus am bun-structar againn a thogail. Chan fhada gus am bi sinn làidir gu leòr gus creach a thogail bhuapa.

en: Capture the Ancient Castle
gd: Gabh an caisteal àrsaidh

en: Defeat Lanissa and capture the ancient castle.
gd: Cuir ruaig air Lanasa agus gabh an caisteal àrsaidh.

en: Defeat Erwyn
gd: Cuir ruaig air Erwyn

en: Defeat Erwyn. He commands the strongest opposing military force left on this island.
gd: Cuir ruaig air Erwyn. Tha am feachd as treasa fo a smachd a tha air fhàgail air an eilean seo.

en: Defeat Jomo
gd: Cuir ruaig air Iòmo

en: Defeat Jomo. He is taking care of the soldiers’ food supply.
gd: Cuir ruaig air Iòmo. Tha e a’ saothrachadh biadh dha na saighdearan.

en: First Briefing
gd: A’ chiad bhrath-ullachaidh

en: Second Briefing
gd: An dàrna brath-ullachaidh

en: An Ancient Castle
gd: Caisteal àrsaidh

en: By the Gods! One of our scouts has discovered a mighty castle at the center of the old plateau. The castle must be quite old and seems to have been built in a foreign style. It’s quite obvious that this is not barbarian craft.
gd: Air na diathan fhèin! Lorg fear dhe na rabhadairean againn caisteal mòr ann am meadhan an t-seann àrd-chlàir. Feumaidh gu bheil an caisteal sean dha-rìribh ’s tha coltais na stoidhle cèine air. Tha e follaiseach nach e ceàrd nan tùsanach a thog e.

en: Let’s hope that Lanissa – the warlord holding sway over that castle – has not discovered our movements yet. Perhaps we have a chance of conquering that mighty building without a bigger fight! However, it is essential that we capture it. It will be the key to our reign over this island!
gd: Tha mi ’n dòchas nach do mhothaich Lanasa – an tighearna-cogaidh a chumas smachd air a’ chaisteal ud – air ar gluasadan fhathast. Dh’fhaodte gun dèid leinn an togalach mòr ud a bhuinnigeadh gun strì ro mhòr! Co-dhiù no co-dheth, tha e riatanach gun gabh sinn e. Seo na bheir smachd air an eilean dhuinn!

en: Ancient Castle Captured
gd: Ghabh thu an caisteal àrsaidh

en: Wonderful! Our troops have finally defeated Lanissa and her soldiers. The ancient castle is ours!
gd: Mìorbhaileach! Chuir am feachd againn ruaig air Lanasa ’s a cuid shaighdearan. ’S ann againne a tha an caisteal àrsaidh a-nis!

en: It is amazing how far one can see from the highest tower of the castle. We can watch the whole island. So now I wonder why Lanissa did not see us and thus did not prepare. Be that as it may, some things will never come to the light of day. The only important issue at the moment are the opposing troops still left. We have discovered enemy positions held by Erwyn to the north and east of the castle. He is known to be a strong warlord and surely commands the strongest warriors. In the south, we caught sight of some food infrastructures guarded by Jomo – a younger warlord – and we should take care of those infrastructures so we can cut off our enemies’ food supply.
gd: Nach iongantach dè cho fad ’s farsaing a chì sinn on tùr as àirde aig a’ chaisteal seo. ’S urrainn dhuinn sùil a chumail air an eilean air fad. Saoil carson nach fhaca Lanasa gun robh sinn a’ tighinn ’s nach do rinn i ullachadh. Co-dhiù no co-dheth, chan fhaigh sinn seo a-mach a-nis. Na tha cudromach a-nis, ’s e na naimhdean a tha rim fàgail fhathast. Lorg sinn ionadan aig Erwyn gu tuath ’s gu h-ear air a’ chaisteal. Tha e cliùiteach mar thighearna-cogaidh làidir agus ’s ann aigesan a tha na saighdearan as treasa gun teagamh. Chunnaic sinn bun-structaran ’gan dìon le Iòmo – sin tighearna-cogaidh òg – gu deas agus bu chòir dhuinn an gabhail ach nach faigh ar nàmhaid biadh bhuaithe tuilleadh.

en: Another Briefing
gd: Brath-ullachaidh eile

en: Erwyn Defeated
gd: Chuir thu ruaig air Erwyn

en: Great! Erwyn gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less strong warlord on this island!
gd: Taghta! Ghèill Erwyn nuair a chunnaic e na togalaichean mu dheireadh aire ’nan teine. Fhuair sinn cuidhteas de thighearna-cogaidh làidir eile!

en: Jomo Defeated
gd: Chuir thu ruaig air Iòmo

en: Great! Jomo gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less warlord on this island!
gd: Taghta! Ghèill Iòmo nuair a chunnaic e na togalaichean mu dheireadh aire ’nan teine. Fhuair sinn cuidhteas de thighearna-cogaidh eile!

en: Last Briefing
gd: Am brath-ullachaidh mu dheireadh

en: Victory!
gd: Buaidh!

en: Finally! The island is completely ours. Now we just have to defend it better than the warlords did.
gd: Mu dheireadh thall! ’S an leinne a tha an t-eilean air fad. Feumaidh sinn a nas fheàrr air a dhìon na bha na tighearnan-cogaidh.

en: Congratulations! You have mastered this scenario. You may play on if you like!
gd: Meal do naidheachd! Rinn thu a’ chùis air a’ chnàmh-sgeul seo. Feumaidh tu leantainn air adhart a chluiche ma thogras tu!
