Widelands - en to hr translation catalogue (25 entries)

en: The Forbidden Island
hr: Zabranjen otok

en: Finally! We have just taken our first step towards victory! Last night, we landed on the forbidden island and defeated the few guards that were watching the north-western part of the island. I am quite sure that none of the other warlords has detected us so far, so we should keep quiet and build up our infrastructure. Soon we will be strong enough to raid their positions.
hr: Konačno smo krenuli prema pobjedi! Sinoć smo pristali na sjeverozapadni dio zabranjenog otoka i svladali nekolicinu čuvara. Siguran sam da nas još nisu otkrili, trebamo biti tiho i polako graditi infrastrukturu. Uskoro ćemo dovoljno ojačati i krenuti u pljačke  i osvajanje otoka.

en: Capture the Ancient Castle
hr: Osvojite drevni dvorac

en: Defeat Lanissa and capture the ancient castle.
hr: Porazite Lanissu i osvojite drevni dvorac.

en: Defeat Erwyn
hr: Porazi Erwyna

en: Defeat Erwyn. He commands the strongest opposing military force left on this island.
hr: Porazi Erwyna. On zapovjeda najjačom vojnom silom koja je preostala na otoku.

en: Defeat Jomo
hr: Porazi Jomo

en: Defeat Jomo. He is taking care of the soldiers’ food supply.
hr: Porazi Jomo. On se brine o opskrbi vojske.

en: First Briefing
hr: Prvo informiranje

en: Second Briefing
hr: Drugo informiranje

en: An Ancient Castle
hr: Drevni dvorac

en: By the Gods! One of our scouts has discovered a mighty castle at the center of the old plateau. The castle must be quite old and seems to have been built in a foreign style. It’s quite obvious that this is not barbarian craft.
hr: Oh bogovi! Naši izviđači su otkrili veliki dvorac u sredini stare visoravni. Dvorac izgleda staro i izgrađen je u nepoznatom stilu. Očito je da ga Barbari nisu sagradili.

en: Let’s hope that Lanissa – the warlord holding sway over that castle – has not discovered our movements yet. Perhaps we have a chance of conquering that mighty building without a bigger fight! However, it is essential that we capture it. It will be the key to our reign over this island!
hr: Nadajmo se da nas Lanissa – vojskovođa koja kontrolira dvorac – još nije otkrila. Možda imamo šansu osvojiti tu močnu utvrdu bez puno žrtava! Prevažno je da ju osvojimo. Ona je ključna u našoj budućoj vladavini nad otokom!

en: Ancient Castle Captured
hr: Drevni dvorac je osvojen

en: Wonderful! Our troops have finally defeated Lanissa and her soldiers. The ancient castle is ours!
hr: Odlično! Lanissa je konačno pobjeđena, a njena vojska uništena. Drevni dvorac je naš!

en: It is amazing how far one can see from the highest tower of the castle. We can watch the whole island. So now I wonder why Lanissa did not see us and thus did not prepare. Be that as it may, some things will never come to the light of day. The only important issue at the moment are the opposing troops still left. We have discovered enemy positions held by Erwyn to the north and east of the castle. He is known to be a strong warlord and surely commands the strongest warriors. In the south, we caught sight of some food infrastructures guarded by Jomo – a younger warlord – and we should take care of those infrastructures so we can cut off our enemies’ food supply.
hr: Nevjerojatno je dokle seže pogled s najviše kule dvorca. Možemo nadzirati cijeli otok. Sad se pitam kako nas Lanissa nije vidjela. Kako god bilo, možda je bolje da neke stvari ostanu neznane. Jedino važno su preostale trupe na otoku. Otkrili smo jake Erwynove snage na sjeveru i istoku od dvorca. Poznato je da je veliki vojskovođa i sigurno zapovjeda najboljim ratnicima. Na jugu, vidimo polja hrane koja kontrolira Jomo – mladi vojskovođa – mislim da bi trebali preuzeti tu infrastrukturu i prekinuti neprijateljsku opskrbu hranom.

en: Another Briefing
hr: Još jedno informiranje

en: Erwyn Defeated
hr: Erwyn je pobjeđen

en: Great! Erwyn gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less strong warlord on this island!
hr: Bravo! Erwyn se je predao kad je vidio da njegovo posljednje uporište gori. Jedan veliki vojskovođa na otoku manje!

en: Jomo Defeated
hr: Jomo je pobjeđen

en: Great! Jomo gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less warlord on this island!
hr: Bravo! Jomo se je predao kad je vidio da njegovo posljednje uporište gori. Jedan veliki vojskovođa na otoku manje!

en: Last Briefing
hr: Zadnje informiranje

en: Victory!
hr: Pobjeda!

en: Finally! The island is completely ours. Now we just have to defend it better than the warlords did.
hr: Konačno! Cijeli otok je naš. Sada ga moramo braniti bolje nego vojskovođe.

en: Congratulations! You have mastered this scenario. You may play on if you like!
hr: Čestitke! Svladali ste ovaj scenario. Ako želite možete nastaviti igru!
