Widelands - en to hu translation catalogue (25 entries)

en: The Forbidden Island
hu: A tiltott sziget

en: Finally! We have just taken our first step towards victory! Last night, we landed on the forbidden island and defeated the few guards that were watching the north-western part of the island. I am quite sure that none of the other warlords has detected us so far, so we should keep quiet and build up our infrastructure. Soon we will be strong enough to raid their positions.
hu: Végre! Megtettük első lépésünket a győzelem felé! Tegnap éjjel kikötöttünk a tiltott szigeten, és legyőztük azt a pár őrt, akik a sziget északnyugati részét figyelték. Biztosra veszem, hogy még egyik hadúr sem tud rólunk, szóval maradjunk csendben, úgy építsük ki gazdaságunkat! Hamarosan elég erősek leszünk, hogy rajtuk üssünk.

en: Capture the Ancient Castle
hu: Az ősi vár bevétele

en: Defeat Lanissa and capture the ancient castle.
hu: Győzd le Lanissát, és foglald el az ősi várat!

en: Defeat Erwyn
hu: Erwyn legyőzése

en: Defeat Erwyn. He commands the strongest opposing military force left on this island.
hu: Győzd le Erwynt! Ő a szigeten maradt legerősebb ellenséges hadsereg parancsnoka.

en: Defeat Jomo
hu: Jomo legyőzése

en: Defeat Jomo. He is taking care of the soldiers’ food supply.
hu: Győzd le Jomót! Ő gondoskodik a katonák élelmiszer-ellátásáról.

en: First Briefing
hu: Első eligazítás

en: Second Briefing
hu: Második eligazítás

en: An Ancient Castle
hu: Egy ősi vár

en: By the Gods! One of our scouts has discovered a mighty castle at the center of the old plateau. The castle must be quite old and seems to have been built in a foreign style. It’s quite obvious that this is not barbarian craft.
hu: Te jó ég! Egyik felderítőnk egy hatalmas várat fedezett fel a vén fennsík közepén. A vár minden bizonnyal igen régi, és idegennek tűnő stílusban épült. Nyilvánvalóan nem barbár kezek munkája.

en: Let’s hope that Lanissa – the warlord holding sway over that castle – has not discovered our movements yet. Perhaps we have a chance of conquering that mighty building without a bigger fight! However, it is essential that we capture it. It will be the key to our reign over this island!
hu: Reméljük, hogy Lanissa – a várat a kezén tartó hadvezér – még nem látott meg minket. Talán van esélyünk rá, hogy ezt a hatalmas építményt nagyobb harc nélkül elfoglaljuk! De mindenképpen el is kell foglalnunk. Ez lesz a sziget fölötti uralmunk kulcsa!

en: Ancient Castle Captured
hu: Elfoglaltad az ősi várat

en: Wonderful! Our troops have finally defeated Lanissa and her soldiers. The ancient castle is ours!
hu: Csodás! Csapataink végre legyőzték Lanissát és katonáit. Az ősi vár a miénk!

en: It is amazing how far one can see from the highest tower of the castle. We can watch the whole island. So now I wonder why Lanissa did not see us and thus did not prepare. Be that as it may, some things will never come to the light of day. The only important issue at the moment are the opposing troops still left. We have discovered enemy positions held by Erwyn to the north and east of the castle. He is known to be a strong warlord and surely commands the strongest warriors. In the south, we caught sight of some food infrastructures guarded by Jomo – a younger warlord – and we should take care of those infrastructures so we can cut off our enemies’ food supply.
hu: Hihetetlen, hogy milyen messze el lehet látni a vár legmagasabb tornyából. Az egész szigetet beláthatjuk. Most már igazán csodálkozom, hogy Lanissa miért nem látott meg minket és miért nem készült fel. Bárhogy legyen is, bizonyos dolgokra soha nem derül fény. Az egyetlen fontos kérdés, hogy még mindig maradtak ellenséges csapatok. A vártól északra és keletre Erwyn irányítása alatt álló ellenséges pozíciókat fedeztünk fel. Róla tudjuk, hogy erős hadúrként ismert, és minden bizonnyal a legerősebb harcosoknak parancsol. Délen Jomo – egy fiatalabb hadúr – által védett élelmiszer-ellátó hálózatot láttunk. El kell intéznünk ezt a hálózatot, hogy elvágjuk az ellenség utánpótlását.

en: Another Briefing
hu: Újabb eligazítás

en: Erwyn Defeated
hu: Legyőzted Erwynt

en: Great! Erwyn gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less strong warlord on this island!
hu: Nagyszerű! Erwyn feladta, amint látta az utolsó épületeit hamuvá válni. Egy erős hadúrral kevesebb ezen a szigeten!

en: Jomo Defeated
hu: Legyőzted Jomót

en: Great! Jomo gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less warlord on this island!
hu: Nagyszerű! Jomo feladta, amint látta az utolsó épületeit hamuvá válni. Egy hadúrral kevesebb ezen a szigeten!

en: Last Briefing
hu: Utolsó eligazítás

en: Victory!
hu: Győzelem!

en: Finally! The island is completely ours. Now we just have to defend it better than the warlords did.
hu: Végre! Az egész sziget a miénk. Most már csak jobban kell védenünk, mint a hadurak tették.

en: Congratulations! You have mastered this scenario. You may play on if you like!
hu: Gratulálunk! Teljesítetted a küldetést. Ha szeretnél, játszhatsz tovább.
