Widelands - en to it translation catalogue (25 entries)

en: The Forbidden Island
it: L'isola proibita

en: Finally! We have just taken our first step towards victory! Last night, we landed on the forbidden island and defeated the few guards that were watching the north-western part of the island. I am quite sure that none of the other warlords has detected us so far, so we should keep quiet and build up our infrastructure. Soon we will be strong enough to raid their positions.
it: Finalmente! Abbiamo compiuto il nostro primo passo verso la vittoria! La scorsa notte siamo sbarcati sull'isola proibita ed abbiamo sconfitto le poche guardie che controllavano la parte nord-ovest dell'isola. Sono abbastanza sicuro che nessuno degli altri signori della guerra si sia accorto di noi fino ad ora, quindi dobbiamo restare silenziosi e costruire le nostre infrastrutture. Presto saremo abbastanza forti da attaccare le loro posizioni.

en: Capture the Ancient Castle
it: Conquista l'antico castello

en: Defeat Lanissa and capture the ancient castle.
it: Sconfiggi Lanissa e conquista l'antico castello.

en: Defeat Erwyn
it: Sconfiggi Erwyn

en: Defeat Erwyn. He commands the strongest opposing military force left on this island.
it: Sconfiggi Erwyn. Comanda la più forte delle forze militari avversarie che sono rimaste su quest'isola.

en: Defeat Jomo
it: Sconfiggi Jomo

en: Defeat Jomo. He is taking care of the soldiers’ food supply.
it: Sconfiggi Jomo. Si sta occupando delle forniture alimentari dei soldati.

en: First Briefing
it: Primo punto della situazione

en: Second Briefing
it: Secondo punto della situazione

en: An Ancient Castle
it: Un antico castello

en: By the Gods! One of our scouts has discovered a mighty castle at the center of the old plateau. The castle must be quite old and seems to have been built in a foreign style. It’s quite obvious that this is not barbarian craft.
it: Per tutti gli dei! Uno dei nostri esploratori ha scoperto un possente castello al centro dell'antico altopiano. Il castello deve essere abbastanza antico e sembra essere stato costruito in uno stile straniero. è chiaro che non è opera di barbari.

en: Let’s hope that Lanissa – the warlord holding sway over that castle – has not discovered our movements yet. Perhaps we have a chance of conquering that mighty building without a bigger fight! However, it is essential that we capture it. It will be the key to our reign over this island!
it: Speriamo che Lanissa - il signore della guerra che domina il castello - non abbia ancora scoperto i nostri movimenti. Forse abbiamo la possibilità di conquistare questo possente edificio senza grandi combattimenti! Ad ogni modo, è fondamentale catturarlo. Sarà la chiave del nostro regno su quest'isola!

en: Ancient Castle Captured
it: Antico castello conquistato

en: Wonderful! Our troops have finally defeated Lanissa and her soldiers. The ancient castle is ours!
it: Fantastico! Le nostre truppe hanno finalmente sconfitto Lanissa ed i suoi soldati. L'antico castello è nostro!

en: It is amazing how far one can see from the highest tower of the castle. We can watch the whole island. So now I wonder why Lanissa did not see us and thus did not prepare. Be that as it may, some things will never come to the light of day. The only important issue at the moment are the opposing troops still left. We have discovered enemy positions held by Erwyn to the north and east of the castle. He is known to be a strong warlord and surely commands the strongest warriors. In the south, we caught sight of some food infrastructures guarded by Jomo – a younger warlord – and we should take care of those infrastructures so we can cut off our enemies’ food supply.
it: È stupefacente quanto lontano si riesce a guardare dalla torre più alta del castello. Possiamo vedere l'intera isola. Ora mi domando perchè Lanissa non ci abbia visti arrivare e non si sia preparata. Comunque sia, alcune cose rimarranno un mistero. La sola questione importante al momento sono le truppe ostili ancora rimaste. Abbiamo scoperto posizioni nemiche presidiate da Erwyn a nord e a est del castello. È noto come potente signore della guerra e comanda sicuramente i migliori guerrieri. A sud, abbiamo visto infrastrutture agricole sorvegliate da Jomo – un signore della guerra più giovane – e di quelle dovremmo occuparci per taglliare i rifornimenti di cibo ai nostri nemici.

en: Another Briefing
it: Un altro punto della situazione

en: Erwyn Defeated
it: Erwyn è stato sconfitto

en: Great! Erwyn gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less strong warlord on this island!
it: Ottimo! Erwyn si è arreso, quando ha visto i suoi ultimi edifici bruciare. Un signore della guerra in meno sull'isola!

en: Jomo Defeated
it: Jomo è stato sconfitto

en: Great! Jomo gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less warlord on this island!
it: Ottimo! Jomo si è arreso, quando ha visto i suoi ultimi edifici bruciare. Un signore della guerra in meno sull'isola!

en: Last Briefing
it: Ultimo punto della situazione

en: Victory!
it: Vittoria!

en: Finally! The island is completely ours. Now we just have to defend it better than the warlords did.
it: Finalmente! L'isola è tutta nostra! Ora dobbiamo solo difenderla meglio di come hanno fatto i signori della guerra.

en: Congratulations! You have mastered this scenario. You may play on if you like!
it: Congratulazioni! Hai vinto questo scenario. Puoi continuare a giocare, se vuoi!
