Widelands - en to ja translation catalogue (25 entries)

en: The Forbidden Island
ja: 禁じられた島

en: Finally! We have just taken our first step towards victory! Last night, we landed on the forbidden island and defeated the few guards that were watching the north-western part of the island. I am quite sure that none of the other warlords has detected us so far, so we should keep quiet and build up our infrastructure. Soon we will be strong enough to raid their positions.
ja: ついに！我々は勝利に向かって最初の一歩を踏み出した。昨夜、我々が禁じられた島に上陸し、島の北西を監視していた巡視兵を倒した。今のところ他の将軍達にはまだ気づかれていないと確信できる状況だ。だから我々は息を潜め、静かにインフラを整えねばならない。すぐに他の連中を襲撃できる戦力も集まるだろう。

en: Capture the Ancient Castle
ja: 古びた城を制圧する

en: Defeat Lanissa and capture the ancient castle.
ja: Lanissa を倒し、古びた城を制圧する。

en: Defeat Erwyn
ja: Erwyn を倒す

en: Defeat Erwyn. He commands the strongest opposing military force left on this island.
ja: Erwyn を倒す。彼は島に残された最大の戦力を保持している。

en: Defeat Jomo
ja: Jomo を倒す

en: Defeat Jomo. He is taking care of the soldiers’ food supply.
ja: Jomo を倒す。彼は兵士の食料供給を担当している。

en: First Briefing
ja: 最初のブリーフィング

en: Second Briefing
ja: 二度目のブリーフィング

en: An Ancient Castle
ja: 古びた城

en: By the Gods! One of our scouts has discovered a mighty castle at the center of the old plateau. The castle must be quite old and seems to have been built in a foreign style. It’s quite obvious that this is not barbarian craft.
ja: おお神よ！斥候の一人が古い台地の中央に強大な城を発見した。城はとても古く、見知らぬ様式で建築されている。間違いなく、野蛮人の作ったものではないだろう。

en: Let’s hope that Lanissa – the warlord holding sway over that castle – has not discovered our movements yet. Perhaps we have a chance of conquering that mighty building without a bigger fight! However, it is essential that we capture it. It will be the key to our reign over this island!
ja: あの城を管理している将軍は Lanissa だ。まだ我等の動きに気づいていないと良いのだが。気づいていなければ、小規模な戦いであの強力な建物を手に入れられる大きなチャンスになるのだから！しかし、先のことを考えると、あれを制圧することは必須だろう。この島を支配する上での鍵となり得るものかもしれないぞ！

en: Ancient Castle Captured
ja: 古びた城を制圧

en: Wonderful! Our troops have finally defeated Lanissa and her soldiers. The ancient castle is ours!
ja: 素晴らしい！ついに我等の軍勢が Lanissa と彼女の兵士を打ち破った。あの城は我等の物だ！

en: It is amazing how far one can see from the highest tower of the castle. We can watch the whole island. So now I wonder why Lanissa did not see us and thus did not prepare. Be that as it may, some things will never come to the light of day. The only important issue at the moment are the opposing troops still left. We have discovered enemy positions held by Erwyn to the north and east of the castle. He is known to be a strong warlord and surely commands the strongest warriors. In the south, we caught sight of some food infrastructures guarded by Jomo – a younger warlord – and we should take care of those infrastructures so we can cut off our enemies’ food supply.
ja: この城の最も高い塔から見える景色は見事なものだった。島の端から端まで見渡すことができる。しかし、そうするとなぜ Lanissa は我々の存在に気付かず、無防備であったのだろう？まあ、どんなに調べても、考えても、答えが得られないことはままあるものだ。今大事なことは、まだ敵対する勢力が存在するということだ。この城から見て北東に Erwyn の保持する戦力が確認できた。彼は強大な将軍と言うから、率いる戦士も屈強だろう。南には食料生産のインフラが確認できる。Jomo という若い将軍が守っているようだ。あのインフラをどうにかしてしまえば、敵の食料供給を断つことができるかもしれない。

en: Another Briefing
ja: 再びのブリーフィング

en: Erwyn Defeated
ja: Erwyn を撃破

en: Great! Erwyn gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less strong warlord on this island!
ja: やったぞ！最後の建物が焼け落ちる様を見て、ついに Erwyn が諦めた。これでこの島に残る将軍の数が１人減ったぞ！

en: Jomo Defeated
ja: Jomo を撃破

en: Great! Jomo gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less warlord on this island!
ja: やった！最後の建物が焼け落ちる様を見て、ついに Jomo も諦めた。これでこの島に残る将軍の数が１人減ったぞ！

en: Last Briefing
ja: 最後のブリーフィング

en: Victory!
ja: 勝利！

en: Finally! The island is completely ours. Now we just have to defend it better than the warlords did.
ja: やったぞ！この島は完全に我々の物だ。さて、これからあの将軍達の二の舞を踏まぬよう、防備を固めねば。

en: Congratulations! You have mastered this scenario. You may play on if you like!
ja: おめでとうございます！このシナリオを完遂しました。まだ続けたいのでしたらどうぞプレイを続けてください！
