Widelands - en to la translation catalogue (25 entries)

en: The Forbidden Island
la: Insula interdicta

en: Finally! We have just taken our first step towards victory! Last night, we landed on the forbidden island and defeated the few guards that were watching the north-western part of the island. I am quite sure that none of the other warlords has detected us so far, so we should keep quiet and build up our infrastructure. Soon we will be strong enough to raid their positions.
la: Tandem initium victoris! Nocte antecedente cum in interdictam insulam appuleram, paucos in insulae regione inter septentriones et occasum solis spectante sitos custodes vicimus. Me neminem aliorum ducum nos invenisse credente nos clam imperium erigamus. Mox amplus exercitus nobis satis erit, ut eos aggressuri simus.

en: Capture the Ancient Castle
la: Expugna castellum antiquum

en: Defeat Lanissa and capture the ancient castle.
la: Lanissam vince et antiquissimum castellum occupa.

en: Defeat Erwyn
la: Vince Erwyn

en: Defeat Erwyn. He commands the strongest opposing military force left on this island.
la: Vince Erwyn. Militibus fortissimis haec insulae relictis imperavit.

en: Defeat Jomo
la: Vince Jomo

en: Defeat Jomo. He is taking care of the soldiers’ food supply.
la: Vince Jomo. Militibus copias cibi parat.

en: First Briefing
la: Consilium primum

en: Second Briefing
la: Consilium secundum

en: An Ancient Castle
la: Castellum antiquum

en: By the Gods! One of our scouts has discovered a mighty castle at the center of the old plateau. The castle must be quite old and seems to have been built in a foreign style. It’s quite obvious that this is not barbarian craft.
la: Per deos! Unus ex exploratoribus magnum castellum in media planitie alta invenit!  Id antiquissimum et alieno structurae genere videtur, sed omnibus notum est id non  a Barbaris aedificatum esse.

en: Let’s hope that Lanissa – the warlord holding sway over that castle – has not discovered our movements yet. Perhaps we have a chance of conquering that mighty building without a bigger fight! However, it is essential that we capture it. It will be the key to our reign over this island!
la: Speramus, ut Lanissa, quae princeps in castello  imperat, nostris non iam viderit. Si fortunati, magnum aedificium sine caede capiemus. Castellum capiendum est, cum hic locus fuerit principium insulae capiendae.

en: Ancient Castle Captured
la: Castellum antiquum expugnatum

en: Wonderful! Our troops have finally defeated Lanissa and her soldiers. The ancient castle is ours!
la: Magnificum! Lanissa exercituque a nostris copiis victis castellum antiquum nobis est!

en: It is amazing how far one can see from the highest tower of the castle. We can watch the whole island. So now I wonder why Lanissa did not see us and thus did not prepare. Be that as it may, some things will never come to the light of day. The only important issue at the moment are the opposing troops still left. We have discovered enemy positions held by Erwyn to the north and east of the castle. He is known to be a strong warlord and surely commands the strongest warriors. In the south, we caught sight of some food infrastructures guarded by Jomo – a younger warlord – and we should take care of those infrastructures so we can cut off our enemies’ food supply.
la: Nos longe lateque videre posse mirabile est. Totam insulam pervidere possumus! Miror cur Lanissa nos non videns non praeparaverit. Sed sunt ea quae numquam sciemus. Nunc alios hostiles copias non neglegamus. Erwyn ducis milites et in septentrione et in regione occidentis solis spectante vidimus. Eum notum ducem opibus valentem optimas copias habere puto. In meridie pauca aedificia visa quae sunt Jomo minoris ducis et in quis alimentum facitur. Ea deleamus, ut duces alimentum non habent.

en: Another Briefing
la: Consilium novum

en: Erwyn Defeated
la: Erwyn victus

en: Great! Erwyn gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less strong warlord on this island!
la: Magnifice! Erwyn manus dedit, cum ultimum aedificium igne consumptum videret. Numerus reguli uno minutus!

en: Jomo Defeated
la: Jomo victus

en: Great! Jomo gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less warlord on this island!
la: Magnifice! Jomo manus dedit, cum ultimum aedificium igne consumptum videret. Numerus reguli uno minutus!

en: Last Briefing
la: Consilium ultimum

en: Victory!
la: Victoria!

en: Finally! The island is completely ours. Now we just have to defend it better than the warlords did.
la: Tandem insula omnis nostra est! Nunc melius defendamus quam  reguli.

en: Congratulations! You have mastered this scenario. You may play on if you like!
la: Bene factum! Hanc scaenarionem feliciter finivisti. Si vis, ludum continuas.
