Widelands - en to nb translation catalogue (25 entries)

en: The Forbidden Island
nb: Den forbudte øya

en: Finally! We have just taken our first step towards victory! Last night, we landed on the forbidden island and defeated the few guards that were watching the north-western part of the island. I am quite sure that none of the other warlords has detected us so far, so we should keep quiet and build up our infrastructure. Soon we will be strong enough to raid their positions.
nb: Endelig! Vårt første skritt mot seier er tatt! Sist natt gikk vi i land på den forbudte øya og overvant de få vaktene som patruljerte nordvest-sida av øya. Jeg er rimelig sikker på at ingen av de andre stridsherrene har oppdaget oss ennå, så vi burde ligge lavt og bygge opp infrastrukturen vår. Snart vil vi være sterke nok til å raide posisjonene deres.

en: Capture the Ancient Castle
nb: Okkuper det eldgamle slottet

en: Defeat Lanissa and capture the ancient castle.
nb: Overvinn Lanissa og okkuper det eldgamle slottet.

en: Defeat Erwyn
nb: Overvinn Erwyn

en: Defeat Erwyn. He commands the strongest opposing military force left on this island.
nb: Overvinn Erwyn. Han kommandere de sterkeste soldatene som er igjen på denne øya.

en: Defeat Jomo
nb: Overvinn Jomo

en: Defeat Jomo. He is taking care of the soldiers’ food supply.
nb: Overvinn Jomo. Han tar hånd om soldatenes matforsyninger.

en: First Briefing
nb: Første orientering

en: Second Briefing
nb: Andre orientering

en: An Ancient Castle
nb: Et eldgammelt slott

en: By the Gods! One of our scouts has discovered a mighty castle at the center of the old plateau. The castle must be quite old and seems to have been built in a foreign style. It’s quite obvious that this is not barbarian craft.
nb: Ved gudene! En av speiderne våre har oppdaget et mektig slott midt på det gamle platået. Slottet må være veldig gammelt og ser ut til å være bygget i en fremmed stil. Det er ganske opplagt at det ikke er bygget av barbariske håndverkere.

en: Let’s hope that Lanissa – the warlord holding sway over that castle – has not discovered our movements yet. Perhaps we have a chance of conquering that mighty building without a bigger fight! However, it is essential that we capture it. It will be the key to our reign over this island!
nb: La oss håpe at Lanissa - stridsherren som holder kommandoen på slottet - fremdeles ikke har sett oss. Kanskje har vi da en sjanse til å erobre denne mektige bygningen uten en større kamp! Men det er viktig at vi okkuperer det. Det vil være nøkkelen til vårt styre av denne øya!

en: Ancient Castle Captured
nb: Eldgammelt slott okkupert

en: Wonderful! Our troops have finally defeated Lanissa and her soldiers. The ancient castle is ours!
nb: Herlig! Troppene våre overfant endelig Lanissa og hennes soldater. Det eldgamle slottet er vårt!

en: It is amazing how far one can see from the highest tower of the castle. We can watch the whole island. So now I wonder why Lanissa did not see us and thus did not prepare. Be that as it may, some things will never come to the light of day. The only important issue at the moment are the opposing troops still left. We have discovered enemy positions held by Erwyn to the north and east of the castle. He is known to be a strong warlord and surely commands the strongest warriors. In the south, we caught sight of some food infrastructures guarded by Jomo – a younger warlord – and we should take care of those infrastructures so we can cut off our enemies’ food supply.
nb: Det er utrolig hvor langt man kan se fra det høyeste tårnet på slottet. Vi kan overvåke hele øya. Så nå lurer jeg på hvorfor Lanissa ikke så oss og ikke forberedte seg. Vel, noen ting vil vel aldri komme frem i lyset.  Det eneste viktige i dette øyeblikket er de gjenværende opponerende troppene. Vi har observert fiendens posisjoner fra Erwyn nord og østover fra slottet. Han er kjent som en sterk stridsherre og kommanderer de sterkeste krigerne. I sør ser vi såvidt noe av den bevoktede matinfrastrukturen til Jomo - en yngre stridsherre - vi bør ta hånd om denne infrastrukturen og kutte mattilførselen.

en: Another Briefing
nb: En annen orientering

en: Erwyn Defeated
nb: Erwyn overvunnet

en: Great! Erwyn gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less strong warlord on this island!
nb: Flott! Erwyn gav opp da han så sin siste bygning i brann. Én stridsherre mindre på øya!

en: Jomo Defeated
nb: Jomo overvunnet

en: Great! Jomo gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less warlord on this island!
nb: Flott! Jomo gav opp da han så sin siste bygning i brann. Én stridsherre mindre på øya!

en: Last Briefing
nb: Siste orientering

en: Victory!
nb: Seier!

en: Finally! The island is completely ours. Now we just have to defend it better than the warlords did.
nb: Endelig! Hele øya er vår. Nå må vi bare forsvare den bedre enn stridsherrene gjorde.

en: Congratulations! You have mastered this scenario. You may play on if you like!
nb: Gratulerer! Du mestret dette scenariet. Du kan spille videre hvis du vil!
