Widelands - en to pl translation catalogue (25 entries)

en: The Forbidden Island
pl: Zakazana wyspa

en: Finally! We have just taken our first step towards victory! Last night, we landed on the forbidden island and defeated the few guards that were watching the north-western part of the island. I am quite sure that none of the other warlords has detected us so far, so we should keep quiet and build up our infrastructure. Soon we will be strong enough to raid their positions.
pl: Nareszcie! Poczyniliśmy właśnie pierwszy krok ku zwycięstwu. Poprzedniej nocy wylądowaliśmy na zakazanej wyspie i pokonaliśmy kilku strażników, którzy strzegli jej północno- zachodniej części. Jestem przekonany, że nikt z pozostałych dowódców jeszcze nas nie zauważył, powinniśmy więc pozostać w ukryciu i rozwijać się. Wkrótce powinniśmy być wystarczająco silni, aby móc zaatakować.

en: Capture the Ancient Castle
pl: Zdobądź starożytny zamek

en: Defeat Lanissa and capture the ancient castle.
pl: Pokonaj Lanissę i zdobądź starożytny zamek.

en: Defeat Erwyn
pl: Pokonaj Erwyna

en: Defeat Erwyn. He commands the strongest opposing military force left on this island.
pl: Pokonaj Erwyna. Dowodzi najsilniejszymi żołnierzami pozostałymi na tej wyspie.

en: Defeat Jomo
pl: Pokonaj Jomo

en: Defeat Jomo. He is taking care of the soldiers’ food supply.
pl: Pokonaj Jomo. Zajmuje się dostawami jedzenia dla wojska.

en: First Briefing
pl: Pierwsza odprawa

en: Second Briefing
pl: Druga odprawa

en: An Ancient Castle
pl: Starożytny zamek

en: By the Gods! One of our scouts has discovered a mighty castle at the center of the old plateau. The castle must be quite old and seems to have been built in a foreign style. It’s quite obvious that this is not barbarian craft.
pl: Na bogów! Jeden z naszych zwiadowców znalazł potężny zamek w centralnej części  płaskowyżu. Ten zamek musi być bardzo stary, wygląda na budowlę w jakimś obcym stylu. Oczywiste jest, że nie może to być dzieło barbarzyńców.

en: Let’s hope that Lanissa – the warlord holding sway over that castle – has not discovered our movements yet. Perhaps we have a chance of conquering that mighty building without a bigger fight! However, it is essential that we capture it. It will be the key to our reign over this island!
pl: Miejmy nadzieję  że Lanissa, dowódca tego potężnego zamku, jeszcze nas nie zauważyła. Być może będziemy mieli szansę zająć tę wspaniałą twierdzę bez wyniszczającego oblężenia. Jednak z całą pewnością musimy ją zdobyć za wszelką cenę. Jest kluczem do naszego panowania na tej wyspie!

en: Ancient Castle Captured
pl: Starożytny zamek zdobyty

en: Wonderful! Our troops have finally defeated Lanissa and her soldiers. The ancient castle is ours!
pl: Wspaniale! Nasi żołnierze w końcu pokonali Lanissę i jej wojsko. Starożytny zamek jest w naszych rękach!

en: It is amazing how far one can see from the highest tower of the castle. We can watch the whole island. So now I wonder why Lanissa did not see us and thus did not prepare. Be that as it may, some things will never come to the light of day. The only important issue at the moment are the opposing troops still left. We have discovered enemy positions held by Erwyn to the north and east of the castle. He is known to be a strong warlord and surely commands the strongest warriors. In the south, we caught sight of some food infrastructures guarded by Jomo – a younger warlord – and we should take care of those infrastructures so we can cut off our enemies’ food supply.
pl: To zdumiewające, jak wspaniały widok rozciąga się z najwyższej wieży zamku. Możemy z niego obserwować całą wyspę. Zastanawiam się teraz, jakim cudem Lanissa nas nie zauważyła i nie przygotowała się do obrony. Ale cóż, niektóre tajemnice nigdy nie doczekują się odpowiedzi. Teraz jedyną ważną sprawą są pozostali przy życiu żołnierze przeciwnika. Zauważyliśmy wrogie pozycje Erwyna na północ i wschód od zamku. Jest on znany jako wielki wojownik i z całą pewnością dowodzi najmężniejszymi żołnierzami. Na południu zauważyliśmy osadę produkującą żywność dowodzoną przez Jomo - młodszego wojownika - powinniśmy zająć się tą osadą i odciąć dostawy żywności.

en: Another Briefing
pl: Kolejna odprawa

en: Erwyn Defeated
pl: Erwyn pokonany

en: Great! Erwyn gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less strong warlord on this island!
pl: Świetnie! Erwyn się poddał, kiedy zobaczył ostatnie ze swoich budynków w płomieniach. O jednego marszałka na wyspie mniej.

en: Jomo Defeated
pl: Jomo pokonany

en: Great! Jomo gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less warlord on this island!
pl: Świetnie! Jomo się poddał, kiedy zobaczył ostatnie ze swoich budynków w płomieniach. O jednego marszałka na wyspie mniej.

en: Last Briefing
pl: Ostatnia odprawa

en: Victory!
pl: Zwycięstwo!

en: Finally! The island is completely ours. Now we just have to defend it better than the warlords did.
pl: W końcu! Cała wyspa jest nasza. Teraz pozostaje tylko lepiej zadbać o obronę, niż nasi przeciwnicy..

en: Congratulations! You have mastered this scenario. You may play on if you like!
pl: Gratulacje! Ukończyłeś ten scenariusz. Jeśli chcesz, możesz grać dalej!
