Widelands - en to pt translation catalogue (25 entries)

en: The Forbidden Island
pt: A Ilha proibida

en: Finally! We have just taken our first step towards victory! Last night, we landed on the forbidden island and defeated the few guards that were watching the north-western part of the island. I am quite sure that none of the other warlords has detected us so far, so we should keep quiet and build up our infrastructure. Soon we will be strong enough to raid their positions.
pt: Finalmente!  Foi dado o primeiro passo para a vitória! Ontem à noite, desembarcamos na ilha proibida e derrotamos os poucos guardas que protegiam a parte Noroeste da ilha. Tenho a certeza de que nenhum dos outros senhores de guerra detetou ainda a nossa presença, por isso devemos manter a calma e construir a nossa infraestrutura. Em breve estaremos suficientemente fortes para atacar as suas posições.

en: Capture the Ancient Castle
pt: Captura o castelo antigo

en: Defeat Lanissa and capture the ancient castle.
pt: Derrota o Chefe Lanissa e captura o castelo antigo.

en: Defeat Erwyn
pt: Derrota o Chefe Erwyn

en: Defeat Erwyn. He commands the strongest opposing military force left on this island.
pt: Derrota Erwyn. Esta a comandar os guerreiros adversários mais fortes deixados nesta nesta ilha.

en: Defeat Jomo
pt: Derrota o Chefe Jomo

en: Defeat Jomo. He is taking care of the soldiers’ food supply.
pt: Derrota Jomo. Esta a cuidar do abastecimento alimentar dos guerreiros.

en: First Briefing
pt: Primeiras instruções

en: Second Briefing
pt: Segundas instruções

en: An Ancient Castle
pt: Um castelo antigo

en: By the Gods! One of our scouts has discovered a mighty castle at the center of the old plateau. The castle must be quite old and seems to have been built in a foreign style. It’s quite obvious that this is not barbarian craft.
pt: Pelos Deuses! Um dos nossos batedores encontrou um castelo imponente no meio do velho planalto. O castelo deve ser bem antigo pois aparenta ter sido construído num estilo estrangeiro. É óbvio que isto não é arte bárbara.

en: Let’s hope that Lanissa – the warlord holding sway over that castle – has not discovered our movements yet. Perhaps we have a chance of conquering that mighty building without a bigger fight! However, it is essential that we capture it. It will be the key to our reign over this island!
pt: Vamos esperar que Lanissa - o chefe-guerreiro que está no comando deste castelo - ainda não tenha notado a nossa presença. Talvez tenhamos uma hipótese de conquistar este poderoso edifício sem muita luta! De qualquer das maneiras temos mesmo de capturá-lo pois é a chave para o nosso domínio sobre esta ilha!

en: Ancient Castle Captured
pt: O castelo antigo foi capturado

en: Wonderful! Our troops have finally defeated Lanissa and her soldiers. The ancient castle is ours!
pt: Bravo! As nossas tropas derrotaram finalmente Lanissa e os seus guerreiros. O castelo antigo já é nosso!

en: It is amazing how far one can see from the highest tower of the castle. We can watch the whole island. So now I wonder why Lanissa did not see us and thus did not prepare. Be that as it may, some things will never come to the light of day. The only important issue at the moment are the opposing troops still left. We have discovered enemy positions held by Erwyn to the north and east of the castle. He is known to be a strong warlord and surely commands the strongest warriors. In the south, we caught sight of some food infrastructures guarded by Jomo – a younger warlord – and we should take care of those infrastructures so we can cut off our enemies’ food supply.
pt: É incrível a distância que se pode ver a partir da torre mais elevada do castelo. Como poderemos observar toda a ilha, pergunto-me agora como é que Lanissa não nos viu e não se tenha preparado. Só os Deuses parecem saber que há coisas que não têm explicação. As únicas coisas importantes de momento são as tropas opositoras que restam. Conseguimos ver as posições inimigas do Erwyn a Nordeste do castelo. É conhecido por ser um forte guerreiro e de certo que comanda os guerreiros mais fortes. A Sul avistam-se algumas infraestruturas de produção de alimentos de Jomo - um jovem senhor de guerra - temos de «&nbsp;tratar&nbsp;» delas para cortar-lhe o fornecimento de alimentos à sua economia.

en: Another Briefing
pt: Outras instruções

en: Erwyn Defeated
pt: Erwyn foi derrotado

en: Great! Erwyn gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less strong warlord on this island!
pt: Excelente! Erwyn desistiu quando viu os seus últimos edifícios a serem queimados. É menos um Chefe-guerreiro nesta ilha!

en: Jomo Defeated
pt: Jomo foi derrotado

en: Great! Jomo gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less warlord on this island!
pt: Excelente! Jomo desistiu quando viu os seus últimos edifícios a serem queimados. É menos um Chefe-guerreiro nesta ilha!

en: Last Briefing
pt: Ultimas instruções

en: Victory!
pt: Vitória!

en: Finally! The island is completely ours. Now we just have to defend it better than the warlords did.
pt: Por fim a ilha inteira é nossa! Agora, temos de defender-a melhor do que os Senhores de Guerra fizeram.

en: Congratulations! You have mastered this scenario. You may play on if you like!
pt: Parabéns! Dominaste este cenário. Podes continuar a jogar se quiseres!
