Widelands - en to pt_BR translation catalogue (25 entries)

en: The Forbidden Island
pt_BR: A Ilha Proibida

en: Finally! We have just taken our first step towards victory! Last night, we landed on the forbidden island and defeated the few guards that were watching the north-western part of the island. I am quite sure that none of the other warlords has detected us so far, so we should keep quiet and build up our infrastructure. Soon we will be strong enough to raid their positions.
pt_BR: Finalmente! Nosso primeiro passo para a vitória foi feito! Ontem à noite, desembarcamos na ilha proibida e derrotamos os poucos guardas que protegiam a parte noroeste da ilha. Tenho a certeza de que nenhum dos outros senhores da guerra nos detectou, até agora, por isso, devemos nos manter silenciosos e construir a nossa infra-estrutura. Em breve estaremos fortes o suficiente para atacar as suas posições.

en: Capture the Ancient Castle
pt_BR: Capture o Antigo Castelo

en: Defeat Lanissa and capture the ancient castle.
pt_BR: Derrote Lanissa e capture o antigo castelo.

en: Defeat Erwyn
pt_BR: Derrote Erwyn

en: Defeat Erwyn. He commands the strongest opposing military force left on this island.
pt_BR: Derrote Erwyn. Ele comanda a força militar mais forte à oeste na ilha.

en: Defeat Jomo
pt_BR: Derrote Jomo

en: Defeat Jomo. He is taking care of the soldiers’ food supply.
pt_BR: Derrote Jomo, Ele toma conta do fornecimento de comida dos soldados.

en: First Briefing
pt_BR: Primeira informação

en: Second Briefing
pt_BR: Segunda Informação

en: An Ancient Castle
pt_BR: Um Antigo Castelo

en: By the Gods! One of our scouts has discovered a mighty castle at the center of the old plateau. The castle must be quite old and seems to have been built in a foreign style. It’s quite obvious that this is not barbarian craft.
pt_BR: Pelos deuses! Um dos nossos batedores encontrou um castelo poderoso no centro da velha plateau. O castelo deve ser bem antigo e parece ter sido edificado em um estilo estrangeiro.  É bem óbvio que isto não é um feito bárbaro.

en: Let’s hope that Lanissa – the warlord holding sway over that castle – has not discovered our movements yet. Perhaps we have a chance of conquering that mighty building without a bigger fight! However, it is essential that we capture it. It will be the key to our reign over this island!
pt_BR: Vamos esperar Lanissa que - a influência do senhor de guerra sobre o castelo - não tenha nos descoberto ainda. Talvez nós tenhamos a chance de conquistar estar forte construção sem uma grande luta! De qualquer modo, é essencial que nós capturemos isto. Isto será a chave do nosso reinado neste ilha!

en: Ancient Castle Captured
pt_BR: Antigo Castelo capturado

en: Wonderful! Our troops have finally defeated Lanissa and her soldiers. The ancient castle is ours!
pt_BR: Maravilhoso! Nossas tropas finalmente derrotaram Lanissa e seus soldados. O antigo castelo é nosso!

en: It is amazing how far one can see from the highest tower of the castle. We can watch the whole island. So now I wonder why Lanissa did not see us and thus did not prepare. Be that as it may, some things will never come to the light of day. The only important issue at the moment are the opposing troops still left. We have discovered enemy positions held by Erwyn to the north and east of the castle. He is known to be a strong warlord and surely commands the strongest warriors. In the south, we caught sight of some food infrastructures guarded by Jomo – a younger warlord – and we should take care of those infrastructures so we can cut off our enemies’ food supply.
pt_BR: É maravilhoso o quão longe se pode ver da torre mais alta do castelo. Nós podemos ver toda a ilha. Então eu me pergunto porque Lanissa não nos viu e se preparou. Seja como for, algumas coisas nunca virão a luz do dia. A única coisa importante agora são as tropas inimigas ainda restantes. Nós descobrimos posições inimigas sob o comando de Erwyn ao nordeste do castelo. Ele é conhecido por ser um grande senhor da guerra e com certeza ele comanda fortes guerreiros. No sul, nós temos visão de alguns depósitos de comida guardados por Jomo - um senhor da guerra jovem - e nós devemos tomar conta desses depósitos então poderemos cortar o fornecimento de comida.

en: Another Briefing
pt_BR: Outras Instruções

en: Erwyn Defeated
pt_BR: Erwyn Derrotado

en: Great! Erwyn gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less strong warlord on this island!
pt_BR: Excelente! Erwyn desistiu, quando ele viu seus últimos edifícios sucumbindo. Um grande chefão a menos nesta ilha!

en: Jomo Defeated
pt_BR: Jomo derrotado

en: Great! Jomo gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less warlord on this island!
pt_BR: Exelente! Jomo desistiu, quando viu seus últimos edifícios caindo. Um senhor da guerra menos nesta ilha!

en: Last Briefing
pt_BR: Ultima Informação

en: Victory!
pt_BR: Vitória!

en: Finally! The island is completely ours. Now we just have to defend it better than the warlords did.
pt_BR: Finalmente! A ilha inteira é nossa. Agora, nós a defenderemos melhor do que os Senhores da Guerra.

en: Congratulations! You have mastered this scenario. You may play on if you like!
pt_BR: Parabéns! Você dominou esse cenário. Você pode jogar nele se você gostou!
