Widelands - en to ru translation catalogue (25 entries)

en: The Forbidden Island
ru: Запретный остров

en: Finally! We have just taken our first step towards victory! Last night, we landed on the forbidden island and defeated the few guards that were watching the north-western part of the island. I am quite sure that none of the other warlords has detected us so far, so we should keep quiet and build up our infrastructure. Soon we will be strong enough to raid their positions.
ru: Итак, первый шаг к победе сделан! Прошлой ночью мы высадились на запретном острове и одолели нескольких стражей на северо-западной его части. Я уверен, что никто из военачальников нас не заметил, поэтому мы должны тихонько подготовить инфраструктуру, чтобы набрать сил для налёта на них.

en: Capture the Ancient Castle
ru: Захватить старинный замок

en: Defeat Lanissa and capture the ancient castle.
ru: Победить Ланиссу и захватить старинный замок.

en: Defeat Erwyn
ru: Победить Эрвина

en: Defeat Erwyn. He commands the strongest opposing military force left on this island.
ru: Победить Эрвина. Он командует самыми сильными войсками противника на этом острове.

en: Defeat Jomo
ru: Победить Джомо

en: Defeat Jomo. He is taking care of the soldiers’ food supply.
ru: Победить Джомо. Он отвечает за снабжение солдат продуктами.

en: First Briefing
ru: Первый инструктаж

en: Second Briefing
ru: Второй инструктаж

en: An Ancient Castle
ru: Старинный замок

en: By the Gods! One of our scouts has discovered a mighty castle at the center of the old plateau. The castle must be quite old and seems to have been built in a foreign style. It’s quite obvious that this is not barbarian craft.
ru: По воле Богов! Наш разведчик обнаружил мощный замок в середине старого плато. Замок довольно старый и построен в иноземном стиле. Сразу видно, что его строили не варвары.

en: Let’s hope that Lanissa – the warlord holding sway over that castle – has not discovered our movements yet. Perhaps we have a chance of conquering that mighty building without a bigger fight! However, it is essential that we capture it. It will be the key to our reign over this island!
ru: Надеемся, что Ланисса - тамошняя военачальница - еще не заметила нас. Может быть удастся захватить это мощное сооружение без шума и пыли. Так или иначе нам его надо брать, ведь это ключ ко всему острову!

en: Ancient Castle Captured
ru: Старинный замок захвачен

en: Wonderful! Our troops have finally defeated Lanissa and her soldiers. The ancient castle is ours!
ru: Прекрасно! Наши войска полностью разбили Ланиссу и ее солдат. Древний замок наш!

en: It is amazing how far one can see from the highest tower of the castle. We can watch the whole island. So now I wonder why Lanissa did not see us and thus did not prepare. Be that as it may, some things will never come to the light of day. The only important issue at the moment are the opposing troops still left. We have discovered enemy positions held by Erwyn to the north and east of the castle. He is known to be a strong warlord and surely commands the strongest warriors. In the south, we caught sight of some food infrastructures guarded by Jomo – a younger warlord – and we should take care of those infrastructures so we can cut off our enemies’ food supply.
ru: Удивительно, какой широкий обзор открывается с самой высокой башни замка. Отсюда виден весь остров. Даже странно, что Ланисса не увидела нас, и не предприняла необходимых приготовлений. Как бы то ни было, некоторые загадки так и остаются неразгаданными. Сейчас важнее то, что у врага ещё остались войска. К северу и востоку от замка мы обнаружили вражеские силы под предводительством Эрвина. Он могучий военачальник, а его воины - одни из самых сильных. На юге можно разглядеть продовольственные базы, находящиеся под охраной молодого военачальника – Джомо; нам предстоит позаботится об этих производствах и перерезать вражеские пути продовольственного обеспечения.

en: Another Briefing
ru: Ещё один инструктаж

en: Erwyn Defeated
ru: Эрвин побежден

en: Great! Erwyn gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less strong warlord on this island!
ru: Отлично! Эрвин сдался, увидев, как догорают последние его здания. Одним сильным военачальником на острове меньше!

en: Jomo Defeated
ru: Джомо побежден

en: Great! Jomo gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less warlord on this island!
ru: Отлично! Джомо сдался, увидев, как догорают последние его здания. Одним сильным военачальником на острове меньше!

en: Last Briefing
ru: Последний инструктаж

en: Victory!
ru: Победа!

en: Finally! The island is completely ours. Now we just have to defend it better than the warlords did.
ru: Отлично! Весь остров наш! Уж мы-то сумеем защищать его лучше, чем прежние хозяева.

en: Congratulations! You have mastered this scenario. You may play on if you like!
ru: Поздравляем! Вы справились с этим сценарием. Можете продолжать играть, если желаете!
