Widelands - en to sv translation catalogue (25 entries)

en: The Forbidden Island
sv: Den förbjudna ön

en: Finally! We have just taken our first step towards victory! Last night, we landed on the forbidden island and defeated the few guards that were watching the north-western part of the island. I am quite sure that none of the other warlords has detected us so far, so we should keep quiet and build up our infrastructure. Soon we will be strong enough to raid their positions.
sv: Äntligen! Vi tog just vårt första steg mot seger! Igår kväll landsteg vi på den förbjudna ön och besegrade de få vakterna som vaktade den nordvästra delen av ön. Jag är ganska säker på att ingen av de andra krigsherrarna har upptäckt oss hittills, så vi bör vara diskreta och bygga upp vår infrastruktur. Snart kommer vi att vara starka nog för att göra räder mot deras positioner.

en: Capture the Ancient Castle
sv: Erövra det uråldriga slottet

en: Defeat Lanissa and capture the ancient castle.
sv: Besegra Lanissa och erövra det uråldriga slottet.

en: Defeat Erwyn
sv: Besegra Erwyn

en: Defeat Erwyn. He commands the strongest opposing military force left on this island.
sv: Besegra Erwyn. Han för befäl över de starkaste fientliga soldaterna som finns kvar på ön.

en: Defeat Jomo
sv: Besegra Jomo

en: Defeat Jomo. He is taking care of the soldiers’ food supply.
sv: Besegra Jomo. Han svarar för soldaternas matleveranser.

en: First Briefing
sv: Första genomgång

en: Second Briefing
sv: Andra genomgången

en: An Ancient Castle
sv: Ett uråldrigt slott

en: By the Gods! One of our scouts has discovered a mighty castle at the center of the old plateau. The castle must be quite old and seems to have been built in a foreign style. It’s quite obvious that this is not barbarian craft.
sv: Vid gudarna! En av våra spejare har hittat ett mäktigt slott på mitten av den gamla platån. Slottet måste vara mycket gammalt och verkar vara byggt i en främmande stil. Det är uppenbart att detta inte är barbarernas hantverk.

en: Let’s hope that Lanissa – the warlord holding sway over that castle – has not discovered our movements yet. Perhaps we have a chance of conquering that mighty building without a bigger fight! However, it is essential that we capture it. It will be the key to our reign over this island!
sv: Låt oss hoppas att Lanissa - krigsherren som för befäl över slottet - fortfarande inte har iakttagit oss. Kanske har vi en chans att erövra den mäktiga byggnaden utan en stor kamp! Men vi måste verkligen erövra den. Det kommer att vara nyckeln till att härska över denna ö!

en: Ancient Castle Captured
sv: Det uråldriga slottet erövrades

en: Wonderful! Our troops have finally defeated Lanissa and her soldiers. The ancient castle is ours!
sv: Härligt! Våra trupper besegrade till sist Lanissa och hennes soldater. Det gamla slottet är vårt!

en: It is amazing how far one can see from the highest tower of the castle. We can watch the whole island. So now I wonder why Lanissa did not see us and thus did not prepare. Be that as it may, some things will never come to the light of day. The only important issue at the moment are the opposing troops still left. We have discovered enemy positions held by Erwyn to the north and east of the castle. He is known to be a strong warlord and surely commands the strongest warriors. In the south, we caught sight of some food infrastructures guarded by Jomo – a younger warlord – and we should take care of those infrastructures so we can cut off our enemies’ food supply.
sv: Det är häpnadsväckande hur långt man kan se från slottets högsta torn. Vi kan se hela ön, så nu undrar jag varför Lanissa inte såg oss och därför inte var förberedd. Det får vara som det vill med det, vissa saker får man aldrig reda på. Det enda viktiga för tillfället är att det fortfarande finns motståndartrupper kvar. Vi har upptäckt fiendepositioner som hålls av Erwyn norr och öster om slottet. Han är känd som en stark krigsherre och för säkert befäl över de starkaste soldaterna. Söderut siktade vi en del matinfrastruktur som vaktas av Jomo – en yngre krigsherre – och vi borde ta hand om denna infrastruktur så att vi kan skära av fiendens matleveranser.

en: Another Briefing
sv: Ytterligare genomgång

en: Erwyn Defeated
sv: Erwyn besgerad

en: Great! Erwyn gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less strong warlord on this island!
sv: Utmärkt! Erwyn gav upp när han såg sin sista byggnad brinna ner. En stark krigsherre mindre på ön!

en: Jomo Defeated
sv: Jomo besegrad

en: Great! Jomo gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less warlord on this island!
sv: Utmärkt! Jomo gav upp när han såg sin sista byggnad brinna ner. En stark krigsherre mindre på ön!

en: Last Briefing
sv: Sista genomgång

en: Victory!
sv: Seger!

en: Finally! The island is completely ours. Now we just have to defend it better than the warlords did.
sv: Äntligen! Hela ön är vår. Nu måste vi bara försvara den bättre än krigsherrarna gjorde.

en: Congratulations! You have mastered this scenario. You may play on if you like!
sv: Grattis! Du bemästrade detta scenario. Du kan spela vidare om du vill!
