Widelands - en to tr translation catalogue (25 entries)

en: The Forbidden Island
tr: Yasak Ada

en: Finally! We have just taken our first step towards victory! Last night, we landed on the forbidden island and defeated the few guards that were watching the north-western part of the island. I am quite sure that none of the other warlords has detected us so far, so we should keep quiet and build up our infrastructure. Soon we will be strong enough to raid their positions.
tr: Nihayet! Zafere doğru ilk adımımızı attık! Dün gece yasak adaya indik ve adanın kuzey-batı kesimini izleyen birkaç muhafızı yendik. Diğer savaş ağalarından hiçbirinin bizi şu ana kadar tespit etmediğinden oldukça eminim, bu yüzden sessiz kalmalı ve altyapımızı inşa etmeliyiz. Yakında onların mevzilerine baskın yapacak kadar güçlü olacağız.

en: Capture the Ancient Castle
tr: Antik Kaleyi Ele Geçir

en: Defeat Lanissa and capture the ancient castle.
tr: Lanissa'yı yen ve antik kaleyi ele geçir.

en: Defeat Erwyn
tr: Erwyn'i Yen

en: Defeat Erwyn. He commands the strongest opposing military force left on this island.
tr: Erwyn'i yen. Bu adada kalan en güçlü karşıt gücü komuta ediyor.

en: Defeat Jomo
tr: Jomo'yu Yen

en: Defeat Jomo. He is taking care of the soldiers’ food supply.
tr: Jomo'yu yen. Askerlerin yemek kaynağıyla ilgileniyor.

en: First Briefing
tr: İlk Açıklama

en: Second Briefing
tr: İkinci Açıklama

en: An Ancient Castle
tr: Antik Bir Kale

en: By the Gods! One of our scouts has discovered a mighty castle at the center of the old plateau. The castle must be quite old and seems to have been built in a foreign style. It’s quite obvious that this is not barbarian craft.
tr: Tanrılar aşkına! Gözcülerimizden biri, eski platonun ortasında ihtişamlı bir kale keşfetti. Kale epey eski olmalı ve öyle görünüyor ki yabancı bir tarzda inşa edilmiş. Bunun barbar zanaati olmadığı oldukça açık.

en: Let’s hope that Lanissa – the warlord holding sway over that castle – has not discovered our movements yet. Perhaps we have a chance of conquering that mighty building without a bigger fight! However, it is essential that we capture it. It will be the key to our reign over this island!
tr: Umalım ki,  – o kale üzerinde hüküm süren savaş ağası  –  Lanissa henüz hareketlerimizi keşfetmesin. Belki de o ihtişamlı kaleyi daha büyük bir savaşa girmeden fethetme şansımız vardır! Ne var ki, bu kaleyi zaptetmemiz elzem. Ada üzerindeki saltanatımızın anahtarı bu kale olacak!

en: Ancient Castle Captured
tr: Antik Kale Ele Geçirildi

en: Wonderful! Our troops have finally defeated Lanissa and her soldiers. The ancient castle is ours!
tr: Harika! Askerlerimiz sonunda Lanissa'yı ve askerlerini yendi. Antik kale bizim!

en: It is amazing how far one can see from the highest tower of the castle. We can watch the whole island. So now I wonder why Lanissa did not see us and thus did not prepare. Be that as it may, some things will never come to the light of day. The only important issue at the moment are the opposing troops still left. We have discovered enemy positions held by Erwyn to the north and east of the castle. He is known to be a strong warlord and surely commands the strongest warriors. In the south, we caught sight of some food infrastructures guarded by Jomo – a younger warlord – and we should take care of those infrastructures so we can cut off our enemies’ food supply.
tr: Kalenin en yüksek kulesinden ne kadar uzağın görülebildiği şaşırtıcı. Bütün adayı seyredebiliriz. Şimdi ise Lanissa'nın neden bizi görmediğini ve bu yüzden hazırlanmadığını merak ediyorum. Ne olursa olsun, bazı şeyler asla gün ışığına çıkmayacak. Şu an için tek önemli konu, geriye kalan rakip birlikler. Kalenin kuzeyinde ve doğusunda, düşmanımız Erwyn tarafından tutulan mevzileri keşfettik. Kendisi güçlü bir savaş ağası olarak bilinir ve kesinlikle en güçlü savaşçıları komuta eder. Güneyde,–genç bir savaş ağası olan– Jomo tarafından korunan bazı gıda altyapıları gözümüze ilişti ve düşmanlarımızın gıda tedarikini kesebilmek için bu altyapının icabına bakmalıyız.

en: Another Briefing
tr: Başka bir Açıklama

en: Erwyn Defeated
tr: Erwyn Yenildi

en: Great! Erwyn gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less strong warlord on this island!
tr: Harika! Erwyn son binasının yandığını görünce pes etti. Bu, adadaki güçlü savaş kralından birini azaltıyor!

en: Jomo Defeated
tr: Jomo Yenildi

en: Great! Jomo gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less warlord on this island!
tr: Harika! Jomo son binasının yandığını görünce pes etti. Bu, adadaki bir savaş kralından birini azaltıyor!

en: Last Briefing
tr: Son Açıklama

en: Victory!
tr: Zafer!

en: Finally! The island is completely ours. Now we just have to defend it better than the warlords did.
tr: Sonunda! Ada tamamıyla bizim. Artık savaş krallarının yaptığından daha iyi savunmamız gerek.

en: Congratulations! You have mastered this scenario. You may play on if you like!
tr: Tebrikler! Bu senaryoda ustalaştın. İstersen oynamaya devam edebilirsin!
