Widelands - en to uk translation catalogue (25 entries)

en: The Forbidden Island
uk: Заборонений острів

en: Finally! We have just taken our first step towards victory! Last night, we landed on the forbidden island and defeated the few guards that were watching the north-western part of the island. I am quite sure that none of the other warlords has detected us so far, so we should keep quiet and build up our infrastructure. Soon we will be strong enough to raid their positions.
uk: Відбулося! Перший крок до перемоги! Минулої ночі ми висадились на забороненому острові та перемогли декількох охоронців на північно-західній його частині. Я впевнений, що ніхто з воєначальників нас не помітив, тому ми маємо тихенько підготовити інфраструктуру, щоб набратись сил для нападу.

en: Capture the Ancient Castle
uk: Захватити старовинний замок

en: Defeat Lanissa and capture the ancient castle.
uk: Перемогти Лінасс та захопити старовинний замок.

en: Defeat Erwyn
uk: Перемогти Ервіна

en: Defeat Erwyn. He commands the strongest opposing military force left on this island.
uk: Перемогти Ервіна. Під його командуванням найсильніші солдати на цьому острові.

en: Defeat Jomo
uk: Перемогти Йомо

en: Defeat Jomo. He is taking care of the soldiers’ food supply.
uk: Перемогти Йомо. В нього солдати завжди добре нагодовані.

en: First Briefing
uk: Перша нарада

en: Second Briefing
uk: Додаткова нарада

en: An Ancient Castle
uk: Старовинний замок

en: By the Gods! One of our scouts has discovered a mighty castle at the center of the old plateau. The castle must be quite old and seems to have been built in a foreign style. It’s quite obvious that this is not barbarian craft.
uk: За волею Богів!Наш розвідник помітив добре захищений замок в середині старого плато. Замок досить старий та побудований в незвичному стилі. Відразу видно, що його будували не варвари.

en: Let’s hope that Lanissa – the warlord holding sway over that castle – has not discovered our movements yet. Perhaps we have a chance of conquering that mighty building without a bigger fight! However, it is essential that we capture it. It will be the key to our reign over this island!
uk: Маємо надію, що Лінасс - тамтешня воєначальниця - ще не помітила нас. Можливо вдасться захватити цю міцну будівлю без шума та пилу. Так чи інакше нам його потрібно брати, то, що це ключ до всього острова!

en: Ancient Castle Captured
uk: Старовинний замок захвачено

en: Wonderful! Our troops have finally defeated Lanissa and her soldiers. The ancient castle is ours!
uk: Вражаюче! Наші війська повністю розбили Лінасс та її солдат. Старовинний замок наш!

en: It is amazing how far one can see from the highest tower of the castle. We can watch the whole island. So now I wonder why Lanissa did not see us and thus did not prepare. Be that as it may, some things will never come to the light of day. The only important issue at the moment are the opposing troops still left. We have discovered enemy positions held by Erwyn to the north and east of the castle. He is known to be a strong warlord and surely commands the strongest warriors. In the south, we caught sight of some food infrastructures guarded by Jomo – a younger warlord – and we should take care of those infrastructures so we can cut off our enemies’ food supply.
uk: Неймовірно, як далеко можна побачити із найвищої вежі замка. Ми можемо оглянути весь острів. Тепер мені цікаво, чому Лінасс не побачила нас  і не підготовилась. Та в будь якому випадку добре, коли деякі речі не трапляються. Єдина важлива річ зараз - це військо ворога. Ми спостерігали позиції нашого ворога Ервіна на півночі та сході від замку. Він відомий як сильний та впевнений полководець, не менш сильних солдат. На півдні ми бачили джерело харчів Йомо - молодшого польового командира - яке охороняється, лише, частково. Ми повинні відрізати  їм постачання продуктів.

en: Another Briefing
uk: Нова нарада

en: Erwyn Defeated
uk: Ервина переможено

en: Great! Erwyn gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less strong warlord on this island!
uk: Чудово! Побачивши як догоряють останні будівлі, Ервін здався. Тепер на острові менше на одного воєначальника!

en: Jomo Defeated
uk: Йомо переможено

en: Great! Jomo gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less warlord on this island!
uk: Чудово! Побачивши як догоряють останні будівлі, Йомо здався. Тепер на острові менше на одного воєначальника!

en: Last Briefing
uk: Остання нарада

en: Victory!
uk: Перемога!

en: Finally! The island is completely ours. Now we just have to defend it better than the warlords did.
uk: Чудово! Весь острів наш! Ми ж то зможемо його захистити краще ніж попередні власники.

en: Congratulations! You have mastered this scenario. You may play on if you like!
uk: Вітаємо! Ви перемогли в цьому сценарії, можете продовжити вільну гру, якщо бажаєте!
