Widelands - en to gl translation catalogue (24 entries)

en: The Forbidden Island
gl: A illa prohibida

en: Finally! We have just taken our first step towards victory! Last night, we landed on the forbidden island and defeated the few guards that were watching the north-western part of the island. I am quite sure that none of the other warlords has detected us so far, so we should keep quiet and build up our infrastructure. Soon we will be strong enough to raid their positions.
gl: Por fin! O noso primeiro paso para acadar a vitoria! A outra noite desembarcamos na illa prohibida e derrotamos aos poucos gardas que protexían a parte noroeste da illa. Estou case completamente seguro de que ningún dos outros líderes sabe de nós polo momento, así que deberiamos seguir así e construír a nosa infraestrutura. Pronto seremos fortes abondo para asaltar as súas posicións.

en: Capture the Ancient Castle
gl: Captura o castelo antigo

en: Defeat Lanissa and capture the ancient castle.
gl: Derrota a Lanissa e captura o antigo castelo.

en: Defeat Erwyn
gl: Derrota a Erwyn

en: Defeat Erwyn. He commands the strongest opposing military force left on this island.
gl: Derrota a Erwyn. Está ao mando dos soldados inimigos máis fortes quequedan nesta illa.

en: Defeat Jomo
gl: Derrota a Jomo

en: Defeat Jomo. He is taking care of the soldiers’ food supply.
gl: Derrota a Jomo. Ocúpase do abastecemento de comida aos soldados.

en: First Briefing
gl: Primeiro encontro

en: Second Briefing
gl: Segundo encontro

en: An Ancient Castle
gl: Un antigo castelo

en: Let’s hope that Lanissa – the warlord holding sway over that castle – has not discovered our movements yet. Perhaps we have a chance of conquering that mighty building without a bigger fight! However, it is essential that we capture it. It will be the key to our reign over this island!
gl: Esperemos que Lanissa ─a líder ao mando do castelo─ aínda non nos vise.Quizais teñamos a oportunidade de conquistar o castelo sen unha batalla maior! En calquera caso temos que conquistalo. Será a nosa chave para o noso dominio desta illa!

en: Ancient Castle Captured
gl: Capturouse o antigo castelo

en: Wonderful! Our troops have finally defeated Lanissa and her soldiers. The ancient castle is ours!
gl: Marabilloso! As nosas tropas por fin derrotaron a Lanissa e os seus soldados. O antigo castelo é noso!

en: It is amazing how far one can see from the highest tower of the castle. We can watch the whole island. So now I wonder why Lanissa did not see us and thus did not prepare. Be that as it may, some things will never come to the light of day. The only important issue at the moment are the opposing troops still left. We have discovered enemy positions held by Erwyn to the north and east of the castle. He is known to be a strong warlord and surely commands the strongest warriors. In the south, we caught sight of some food infrastructures guarded by Jomo – a younger warlord – and we should take care of those infrastructures so we can cut off our enemies’ food supply.
gl: Incrible o lonxe que se pode ver dende a torre maior. Pódese ver toda a illa. Como é que Lanissa non nos veu e se preparou? En fin, supoño que nunca o saberemos. O que importa agora son as tropas opoñentes que quedan. Vimos guerreiros de Erwyn ao norte e leste do castelo. É famoso pola súa fortaleza e seguro que as súas ordes están os mellores guerreiros. Ao sur avistamos algunhas infraestruturas alimenticias de Jomo ─un xefe algo novo─. Deberiamos encargarnos delas e cortarlles a subministración de alimentos.

en: Another Briefing
gl: Outro encontro

en: Erwyn Defeated
gl: Erwyn foi derrotado

en: Great! Erwyn gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less strong warlord on this island!
gl: Xenial! Erwyn rendeuse en canto viu arder o seu derradeiro edificio. Un poderoso líder menos na illa!

en: Jomo Defeated
gl: Jomo foi derrotado

en: Great! Jomo gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less warlord on this island!
gl: Xenial! Jomo rendeuse en canto viu arder o seu derradeiro edificio. Un líder menos na illa!

en: Last Briefing
gl: Último encontro

en: Victory!
gl: Vitoria!

en: Finally! The island is completely ours. Now we just have to defend it better than the warlords did.
gl: Por fin! Toda a illa nos pertence. Agora só temos que defendela mellor do que o fixeron os líderes anteriores.

en: Congratulations! You have mastered this scenario. You may play on if you like!
gl: Parabéns! Gañaches este escenario. Podes seguir xogando se queres!
